В області протягом 2017 року було зареєстровано 68 випадків сказу серед тварин, що у 2 рази більше ніж у 2016р (35 випадків). Найбільше випадків сказу реєструвалось серед лисиць – 36, собак – 13, котів – 17.
Косівський район є не благополучним щодо сказу серед тварин через спостереження циклічності віруса. В 2015р. було зареєстровано 6 випадків сказу серед тварин , в 2016 р. – 2 випадки , в 2017р.-0.
Тому в зоні ризику щодо сказу є потенційно кожен, хто має контакт з тваринами, особливо ті, хто контактують з невідомими тваринами. Необхідно пам’ятати, що сказ це надзвичайно небезпечна інфекційна хвороба, яка супроводжується тяжким ураженням центральної нервової системи і завжди закінчується смертю.
Зараження людини відбувається при укусі чи ослиненні хворою на сказ твариною. Деякий час вірус знаходиться в місці проникнення (6-12 днів), потім рухаючись вздовж нервових волокон до спинного і головного мозку накопичується і розмножується в нейронах, визиваючи фатальний енцефаліт. Особливо небезпечні укуси чи ослинення в голову і кисті рук.
Термін інкубаційного періоду та імовірність летального кінця залежить від місця укусу. При укусі в обличчя імовірність захворіти, а значить гарантованої смерті, складає 90%, при укусах в кисті рук – 63%, в нижні кінцівки – 23%. Чим краще інервується ділянка тіла, тим швидше вірус потрапляє в центральну нервову систему. Інкубаційний період – в середньому від 2 тижнів до 3 місяців, іноді до 1 року.
При укусах, подряпинах, ослиненні будь-якими тваринами людей, а також при ушкодженні шкіряних покривів і попаданні інфікованого матеріалу на слизові оболонки при розтині туш тварин, які загинули від сказу, потрібно терміново звернутись до лікувально-профілактичних закладів, де буде надана перша медична допомога, а також, у разі потреби, призначено курс лікувально-профілактичної імунізації проти сказу.