На Прикарпатті бум аварій через худобу. Суди, в буквальному сенсі, завалені подібними справами.
Але чи є в них перспектива? І кого зазвичай визнають винними в таких ДТП – водіїв, погоничів чи корів?
Центральна дорога міста Яремча, якою мчить група мотоциклістів. Один із водіїв починає маневрувати, втрачає контроль, і врізається…. в коня, коли той з господарем чимчикував узбіччям, інформують “Подробиці”.
І таких аварій за участі тварин десятки. Особливо в гірських селах.
У селі Витвиця в травні сталася курйозна ДТП. За участі машини і корови. Тварина вибігла на дорогу, де саме проїжджало авто. Від зіткнення постраждали обоє.
“Корова вибігла зі пасовища на дорогу. Їхала машина, гальмівного шляху там не було. Він мабуть пробував її об’їхати. Дві зламані ноги в корови, роги поломані, а з машиною розбитий бампер, капот”, – каже Артур, житель села Витвиця.
ДТП сталася якраз біля обійстя пана Артура. Чоловік каже: збита корова належить сусідові. Кажуть, господар не зміг навіть здати тварину на м’ясо, бо підприємці відмовляються приймати туші після ДТП.
Та найбільше людей обурює інше – головним винуватцем аварії правоохоронці чомусь визнали пастуха, водія ж машини – потерпілим.
Страхова компанія відмовилася відшкодовувати, бо не було відповідних документів оформлено на ту корову. Власнику не то що не відшкодували, він ще програє суд, тому що він порушив правила дорожнього руху, що він не втримав ту корову, – додає Артур.
Справу про ДТП за участі корови розглядали в Долинському райсуді. Там кажуть: такі справи насправді нині не рідкість. І в кожному винуватці різні. Та цього разу – порушив саме пастух.
У судовому засіданні правопорушник свою вину визнав, у вчиненому розкаявся. Пояснив, що справді випасав худобу без прив’язі. Вийшла на проїжджу частину і створила ДТП. Наклали штраф на порушника в розмірі 850 гривень, – пояснює Микола Пасічник, керівник апарату Долинського районного суду.
Чи є конкретні правила для погоничів, як саме вони мають діяти на дорозі, коли переводять по ній тварин? Правозахисники розповідають: все детально розписано в правилах дорожнього руку. Та біда, що їх мало хто читає.
Переганяти тварин потрібно в світлу пору доби. І забезпечити таку кількість погоничів аби спрямувати тварин крайньою правою смугу узбіччям дороги і тим самим не створювати небезпеки і перешкод іншим учасникам руху, – додає Микола Пасічник.
Чи знають про ці вимоги власники тварин?
Треба за мотузочок і вести, а якщо ні то треба йти попри корову краєчком. І більше правою стороною, – говорить жителька села Витвиця Богдана.
Обабіч дороги помічаємо череду із двох десятків корів, тварини не на прив’язі, вільно йдуть полем. З них не зводять очей двоє наглядачів Іван і Тетяна. Молоді люди розповідають: в їхньому селі худобу випасають колективно по черзі. Гонять корів на пасовище вздовж центральної дороги через все село, бо іншого шляху – немає.
Двадцять корів то для вас забагато? – Та як забагато. Для нас двох то навпаки є замало. – Але ж ви не можете кожну корову проконтролювати. – Можемо. Вони ж пасуться, нікуди не йдуть. – А з якого боку дороги ведете, з правого, з лівого? – Вони собі йдуть посеред дороги. – Але ж не можна. – Але якщо їде машина вона собі може або почекати або об’їхати, – говорять Тетяна та Іван, пастухи.
І водночас пастухи нарікають: більшість водіїв навіть не намагаються пригальмувати. Тому саме кермувальників називають головними винуватцями таких ДТП.
А шофери, чого вони женуть. Бо тут нема аби міліція стала, аби дивилася за тими шоферами. От дивимся, але хоче вона вийти, вона вийде. – Не вбережеш? – Ну а як вбережеш. Шофер має помало їхати, щоб мав час зупинити, – говорять люди.
Знімальна група пробула в селі недовго. Але теж ледь не потрапила під машину. Водії тут не їдуть, а просто літають. У сільській раді нам розповіли – після випадку з коровою вирішили встановити в селі попереджувальні знаки про обмеження швидкості та перегін худоби. Чекають дозволу ще від поліції.
Читайте також: На Надвірнянщині корова застрягла у болоті: допомагали рятувальники