Майстриня робила не тільки вінки для нареченої, а й букетики для нареченого, який він прикріплював собі до капелюха.
Померла відома майстриня з плетіння весільного вінка Марія Майданська з Печеніжина. Їй було 82 роки, повідомляє “Галицький кореспондент”.
Етноспівачка, уродженка села Печеніжин Іванка Червінська розповідає, що вона була скромною, чуйною і милою жінкою.
“Я жила поруч і мала змогу останні роки навідуватися і цікавитися більше її життям. Марія Дмитрівна мені розповідала, що перший вінок вона зробила на своє весілля. Пізніше це стало справою її життя, її роботою на дозвіллі. Плетінню весільних вінків вона присвятила майже 50 років свого життя”, – каже Червінська.
Співачка також розповіла, що роботи Марії Майданської були впізнавані, адже жінка виплітала їх по-особливому. Бували випадки, що за тиждень треба було зробити три вінка і вона встигала. Хоча на плетіння одного треба було витратити місяць часу. Люди її просили, бо дуже хотіли мати саме її вінок. Майстриня навантажувала себе, але нікому не відмовляла.
Особливо такі вінки були популярні у 80-90-х роках. Саме такий виріб хотіла мати кожна пара, яка одружувалася. Адже майстриня робила не тільки вінки для нареченої, а й букетики для нареченого, який він прикріплював собі до капелюха.
Вінок складався з передньої частини і з п’ятьох задніх частин (називали їх батогами). Вони з’єднювалися між собою і уквітчували розплетене волосся молодої.
Коли Марія Майданська одягала на молоду вінок, то за звичаєм ще й приспівувала.
“Я пам’ятаю, як у дитинстві пані Марія одягання весільного вінка перетворювала на справжній ритуал. Вона добре дотримувалася наших традицій. Мені шкода, що вона так і не передала свої вміння плести такі вінки. А ще покійна не встигла сплести обіцяний вінок для Київського музею І. Гончара”, – розповідає Іванка Червінська.
Мар’яна ЛОКАТИР
До теми: Килимки з травами: іванофранківка створює особливі гобелени