Мета таких заходів – зберегти унікальні квіти.
На Івано-Франківщині стартувала операція “Первоцвіт”. Мешканців області закликають берегти унікальну рослинність. Про початок таких заходів повідомили в Управлінні екології та природних ресурсів Івано-Франківської ОДА.
Первоцвіти – це унікальні ранньовесняні квіти, які першими розквітають після зими, прикрашаючи ліси, галявини та схили. До них належать підсніжники, проліски, ряст, сон-трава, шафрани (крокуси), черемша та багато інших. Більшість із них занесена до Червоної книги України, оскільки їхні популяції стрімко скорочуються через незаконний збір, вирубку лісів, зміну клімату та урбанізацію.
Державна екологічна інспекція Карпатського округу нагадує, що за незаконний збір, перевезення та реалізація рослин, занесених до Червоної книги України, тягне за собою адміністративну та кримінальну відповідальність, а саме:
- відповідно до статті 88-1 КУпАП на порушників порядку придбання, збуту або ж розповсюдження об’єктів рослинного світу чекатиме штраф у розмірі від 510 до 1700 гривень з подальшою конфіскацією рослин.
- якщо об’єктом порушення стануть рослини, які перебували в межах території природно-заповідного фонду, які занесені до Червоної книги України, розмір штрафних санкцій значно зростає і становить від 1700 до 3655 гривень.
Окрім штрафу, правопорушники також зобов’язані сплатити відшкодування за кожну зірвану або пошкоджену рослину.
Як зберегти первоцвіти?
- Не зривати їх у природі. Краще просто милуватися ними або сфотографувати.
- Не купляти первоцвіти у продавців. Попит створює пропозицію, тому, якщо люди перестануть купувати зірвані квіти, їх перестануть масово знищувати.
- Садити первоцвіти в садах і парках. Якщо хочеться насолоджуватися цими квітами вдома, краще посадити їх з насіння або спеціально вирощених саджанців.
- Повідомляти про порушення. Якщо бачите продаж первоцвітів у лісах чи на ринках, можна повідомити екологічну інспекцію або поліцію.
“Збереження первоцвітів – це спільна справа, яка залежить від кожного з нас. Не будьмо байдужими, адже від наших дій сьогодні залежить, чи зможуть майбутні покоління побачити ці тендітні весняні квіти в природі!”, – наголошують в Управлінні.