Сьогодні, 21 травня, на дельтадромі у с.Одаїв, Тлумацького району, що на Прикарпатті відбувається «Свято неба».
У програмі заходу змагання повітряних зміїв серед учнівської молоді, екскурсія до Одаївського печерного комплексу, а також у печеру «Думка». Крім того, конкурс на дальність польоту паперового літачка та майстер-клас «Техніка польотів на парапланах та дельтапланах»; польоти на парапланах з інструкторами.
Сьогодні зранку парапланеристи літають в небі. Михайло Ковтун каже, що погода сприяє польотам.
В с. Одаї можна оглянути Дністровський каньйон. Це основна принада Тлумаччини. Одне з семи чудес України. Це унікальний і чи не наймальовничіший куточок дикої природи України, який починається від гирла ріки Золота Липа поблизу однойменного села і закінчується біля гирла Збруча. Загальна довжина його становить близько 250 км, що забезпечує Дністровському каньйону місце серед найбільших каньйонів не лише України, а й Європи. На території району протяжність каньйону становить 82 км. Найдавніші пам’ятки природи Дністровського каньйону – скелі девонського геологічного періоду (вік – 350-400 млн. років), численні водоспади, широколисті, мішані та соснові ліси, цілющі джерела. Тут можна зустріти козуль, вепрів, борсуків, зайців, заходять навіть рисі, олені, лосі. У Дністрі водиться до 40 видів риби.
Рельєф місцевості в районі села Одаїв створює можливість для занять дельтапланеризмом. Тут протягом останніх 10-ти років проходять міжнародні змагання з дельтапланерного та парапланерного спорту. Дельтадроми в с. Одаїв (північно-західні вітри), с. Ісаків-Підвербці (південно-східні вітри) є дельтадромами міжнародного значення.
Відео Богдана Досюка
Дельтадром «Одаїв» є унікальним за своєю природно-геологічною будовою. Природна підкова каньйону на березі Дністра довжиною 4-5 км і висотою до 200 м направлена на північний захід, а тому збирає усі північно-західні вітри, які створюють динамічний потік висотою до 300 м. Завдяки чудовим природним умовам на дельтадромах уже багато років проводяться як чемпіонати України, так і міжнародні змагання з дельта- і парапланерного спорту. Схожі умови є лише в Криму.
У селі Одаї є Грот Монаха. Печера розташована на схилі берега Дністра, за 1,8 км на північний захід від села Одаїв. Вперше про неї згадує І. Крип’якевич як про «печеру з слідами монастиря». Довжина її – 6,5 м, ширина 5,1 м, висота стелі – 2,5-2,8 м. Розміщена печера на рівні 85 м від поверхні Дністра.
Грот штучно вирубаний, ймовірно, на основі природної порожнини. Його дослідила в 1992 р. Прикарпатська експедиція Інституту суспільних наук НАНУ. При розкопках у верхній частині відкладів зафіксовані матеріали ХІХ – початку ХХ ст. А львівський археолог, доктор наук Л. Мацкевий, судячи зі знайдених фрагментів посуду, зробив висновок, що грот вирубали у XVII-XVIII століттях.
Також неподалік є печери Дальня та Вертикальна. В останній знайдені крем’яні вироби, кістки тварин, крупні фрагменти великих глиняних посудин, а також столового посуду зі шнуровим орнаментом, що свідчить про пізній етап трипільської культури (кінець 3-го тисячоліття до н.е.). Археолог Леонід Мацкевий пов’язує знахідки з кінцем енеоліту – початком ранньої бронзи. В іншому місці фахівці натрапили на кераміку княжої доби, а також рештки тварин, що можуть датуватись тим самим часом.
Дальня печера розташована за 2,1 км на північний захід від Одаєва, в урочищі Городище. На відстані приблизно 10 м від входу у двох скупченнях археологи зібрали кераміку, кістки тварин і кам’яні знаряддя. Перший давній комплекс зафіксований у дальній галереї печери і складається з фрагментів посудин, уламка грузила, кременевих предметів, кісток тварин. Кераміка належить до пізньотрипільського комплексу. До того ж періоду можуть належати і крем’яні вироби, хоча такі знахідки характерні й для більш ранніх епох.