Нещодавно, в межах с.Завалля Снятинського району, при контрольному відстрілі лисиць була виявлена хвора на сказ особина.
Це свідчить про циркуляцію вірусу сказу в природі і можливу передачу цього захворювання від диких тварин до свійських, а також до людини, зазначають у пресслужбі Снятинської райдержадміністрації.
Тому, є необхідність ще раз нагадати про цю смертельно небезпечну хворобу. Сказ або гідрофобія належить до інфекційних захворювань збудником яких є вірус. Він може вражати як тварин так і людей. Вірус вражає нервову тканину тварин і людей.
Передається збудник сказу при укусі або ослюненні від хворої до здорової тварини або людини. Тому інкубаційний період може коливатися від семи днів до одного року, що залежить від місця укусу(ослинення). Наприклад, якщо укус був у п’ятку, то інкубаційний період може бути до року, а якщо укус був в голову, то інкубаційний період скорочується до 7-11 днів. Вірус мігрує нервовими шляхами в центральну нервову систему, де викликає запалення мозку(енцефаліт), який закінчується смертю пацієнта.
У тварин захворювання на сказ проявляється насамперед зміною поведінки. Спочатку тварина втрачає апетит, погано реагує на команди господаря, може роздирати рану в місці укусу, їсти неїстівні предмети. Потім вона стає агресивною, втрачає страх, тікає з дому і нападає безпричинно на тварин і людей наносячи їм покуси. Період збудження може тривати 4-5 днів, а на 7-8 день хвороби тварина гине.
У людини захворювання на сказ починається з періоду передвісників, який проявляється онімінням у місці укусу, підвищеною збудливістю, підйомом температури тіла до 39-40 градусів за Цельсієм. Після цього починається період збудження, який проявляється нападами задухи через спазми жувальних і дихальних м’язів. Людина не може пити воду, стає агресивною. Закінчується хвороба періодом паралічів з посиленим слиновиділенням. Сказ закінчується смертю хворого. У випадку сказу хворобу неможливо вилікувати, але її можна попередити шляхом введення в організм людини антирабічної вакцини.
Щоб уникнути захворювання на сказ необхідно виконувати наступні мови:
- уникайте спілкування з дикими або бродячими свійськими хижими тваринами;
- якщо вас покусала(ослюнила) тварина то рану необхідно ретельно промити водою з милом і негайно звернутися до лікаря;
- тільки лікар вирішить чи необхідно вам проводити щеплення проти сказу та для профілактики правцю;
- якщо тварина, яка вкусила, відома то її не треба вбивати, а необхідно інформувати ветеринарних працівників для встановлення за тваринною 11-денного спостереження;
- при призначенні антирабічних щеплень необхідно отримати повний їх курс і дотримуватись режиму прописаного лікарем;
- домашніх собак і котів необхідно щепити проти сказу профілактично, особливо це стосується мисливських собак;
- якщо ви мисливець, то знімати шкіру забитих хижих тварин і розробляти тушку необхідно з використанням засобів індивідуального захисту (гумові рукавиці, лицева маска, захисні окуляри). Ножі та інші інструменти після роботи треба ретельно промивати та дезінфікувати.
Нагадаємо, на Прикарпатті за рік зафіксували 20 випадків сказу тварин.
Фото – ілюстративне (джерело).