Наприкінці квітня Національний банк України оголосив про намір позбутися непрофільних активів. Один з таких об’єктів – оздоровчий комплекс «Прикарпаття» в Яремче. Відтак відпочинкова база, в яку вкладено майже 100 мільйонів гривень з держбюджету, невдовзі піде з молотка і перейде у приватну власність.
З державного – в приватне
Рішення про відчуження оздоровчого комплексу «Прикарпаття» шляхом приватизації правління Національного банку прийняло 1 грудня 2016 року. Водночас була розроблена пропозиція для Фонду державного майна України стосовно включення цього об’єкта незавершеного будівництва до переліку об’єктів для приватизації. Нацбанк зобов’язався підготувати всі необхідні для проведення процедури документи, виручені від продажу кошти будуть спрямовані до державного бюджету України у повному обсязі. Участь в аукціоні зможуть взяти всі охочі після того, як ФДМУ публічно оголосить про приватизацію комплексу.
Начальник регіонального відділення ФДМУ в Івано-Франківській області Тарас Грень повідомив, що оздоровчий комплекс «Прикарпаття» разом із земельною ділянкою у м. Яремче на вул. Грушевського, 7 наказом ФДМУ від 15.03.2017 р. №404 включений до переліку об’єктів незавершеного будівництва державної власності, що підлягають приватизації шляхом продажу на аукціоні.
«Об’єкт має високий ступінь будівельної готовності. Оскільки підготовку до приватизації доручено здійснювати управлінню продажу об’єктів малої приватизації департаменту приватизації Фонду державного майна України, регіональне відділення до процесу приватизації оздоровчого комплексу «Прикарпаття» відношення не має», – зауважив Грень.
Приватизація об’єктів незавершеного будівництва проводиться відповідно до Закону України «Про особливості приватизації об’єктів незавершеного будівництва» та нормативних документів щодо приватизації, пояснив він. Наразі з метою впровадження сучасних технологій та залучення ширшого кола потенційних покупців продаж об’єктів здійснюється на аукціонах в електронній формі. Аукціони проводять суб’єкти продажу державного майна, які уклали меморандум з ФДМУ про співпрацю в проведенні електронних аукціонів.
Процес підготовки об’єктів незавершеного будівництва до продажу починається з визначення дати оцінки, проведення інвентаризації, обстеження будівельного майданчика і технічного стану ОНБ. На конкурсній основі здійснюється відбір суб’єкта оціночної діяльності для визначення початкової вартості, затверджуються висновки експерта та визначаються умови продажу об’єкта. Після цього укладається договір з організатором аукціону, за 20 днів до аукціону інформація про його проведення публікується у ЗМІ.
Аукціон проводиться в електронній формі, у триденний термін з дня проведення відбувається затвердження протоколу аукціону, а впродовж п’яти днів з переможцем аукціону укладається договір купівлі-продажу. Інформація про завершення приватизації публікується у ЗМІ. Після всіх цих процедур і повної сплати за об’єкт приватизації підписується акт передачі державного майна.
Дорогий проект
У 2007 році Національний банк з дозволу Івано-Франківської облради отримав у власність старий, доволі занедбаний санаторій разом із землею у мальовничому куточку курортного Яремче. Проект будівництва нового комплексу обійшовся у понад 6 млн. гривень. Автором його був Віктор Марченко. Комплекс розміщений на скельному схилі на березі річки Жонка. У самій будівлі два функціональних готельних блоки, які відповідають міжнародному класифікатору п’ятизіркових готелів. Ліва і права частини будинку запроектовані як два окремих об’єкти, зв’язані між собою критим переходом. Загальна площа споруди 2 029,75 кв. метрів. Будівництво закінчене у 2012 році.
Коштів на роботи та інтер’єр не жаліли. Перші етапи будівництва обійшлися у 30 млн. гривень. Невдовзі згадали про джакузі, каміни, барбекю, виникла необхідність облаштування дахової газової котельні, системи диспетчеризації, переобладнання системи теплопостачання. На це пішло ще 23 мільйони. Загальна вартість робіт і облаштування бази «Прикарпаття» склала понад 86 млн. гривень.
Наприкінці 2012 року планували закупити штори, ковдри та інші текстильні вироби для комплексу, проте тендер скасували. Текстильну продукцію все ж купили наступного року за 156 тис. гривень. Придбали і меблі: дивани, крісла, стільці, табурети, лавки, дорогі м’які меблі із петельчатими візерунками. Все це свідчить про високу готовність об’єкта до експлуатації.
Майже збудований
У 2013 році оздоровчий комплекс «Прикарпаття» був готовий на 96%. А вже наступного року фінансування об’єкта припинилося.
Споруда комплексу розміщена далеко від траси, на бічній вуличці, тому тут доволі тихо. Чути шум води, адже будинок на самісінькому березі гірської річки Жонка. Позаду скелі, вкриті густим лісом. Територія обнесена високим парканом, з боку річки – сіткою. Ворота зачинені, стороннім сюди зась.
Сусіди навпроти кажуть, що тут ніхто не відпочиває, як збудували, так і стоїть порожня будівля. А ще запевняють, що база цілодобово охороняється.
Унизу біля комплексу – автоматичний гідрологічний пост на річці Жонка, будівля також зачинена. Трішки вгору, за 500 метрів, тваринне господарство, де в близьких до природних умовах утримуються павичі, дикі голуби, кабани, олені та інші тварини. Ще далі – парк мініатюр «Карпати в мініатюрі», за 2,5 км – водоспад «Дівочі сльози»…
На будівництві «Прикарпаття», як видно, не економили. Комплекс гарно зберігся, навіть попри те, що його, очевидно, не опалювали багато років. Зовнішній фасад не пошкоджений, тріщин на будівлі немає.
Не для області…
Ще минулого року Національний банк звернувся до депутатського корпусу Івано-Франківської області з пропозицією передати недобудований відпочинковий комплекс «Прикарпаття» у спільну територіальну власність області. Обговорювали питання на кількох комісіях. За даними чиновників, станом на 2013 рік було необхідно ще 7,5 млн. грн., щоб довести об’єкт до ладу. За кілька останніх років будівельні матеріали доволі виросли в ціні, тож орієнтовна сума, яку озвучували на засіданнях, буде у кілька разів вищою.
«У нас немає цифри, скільки необхідно було вкласти до завершення будівництва цього об’єкта, – зауважує заступник голови обласної ради Василь Гладій. – Коли ми обговорювали це питання, звернулися до облдержадміністрації, зокрема в департамент будівництва та житлово-комунального господарства, з проханням зробити оцінку цього об’єкта і визначення суми, потрібної для завершення будівництва».
Ще одне питання полягало в тому, у скільки обійдеться утримання такого об’єкта, адже всі розуміли, що це недешево. Але відповідей на жодне з питань не отримали, каже Гладій. Для того, щоб визначити вартість ремонтних робіт і доведення об’єкта до повної готовності, слід було отримати відповідну документацію, розуміти, які роботи необхідно виконати.
«У депутатів, членів постійних комісій були дві позиції. Одна – звернутися до Кабінету міністрів з пропозицією передати об’єкт в обласну комунальну власність, адже остаточне рішення приймає саме Кабмін. Інша думка – цього робити не варто, тому що ми не маємо повної, об’єктивної інформації в цьому напрямку», – продовжує заступник голови облради.
На розгляд сесії обласної ради це питання не виносилося, його обговорювали лише на профільних комісіях. Тож остаточного рішення прийнято не було. А вже пізніше депутати почули, що Нацбанк передає оздоровчий комплекс на приватизацію.
…І не для атовців
Комплекс Національного банку в Яремче розглядали як один із варіантів для створення реабілітаційного центру для учасників АТО. Місце відповідне, тихе, затишне, на березі гірської річки. Питання виносили на розгляд профільної комісії, на місце виїжджала і робоча група.
Голова громадської спілки «Івано-Франківська обласна асоціація учасників та ветеранів АТО» Тарас Шпук вважає, що створення реабілітаційного центру для учасників АТО на базі оздоровчого комплексу «Прикарпаття» – це боргова яма.
«Туди захотіли затягнути учасників АТО для того, щоб зробити щось з тією базою. На перший погляд, там все дуже гарно. Але коли ми почали розбиратися у тому питанні – щоб її довести до пуття, необхідно провести колосальні роботи. Там не підведені комунікації, тож слід було вкласти величезні кошти. Тому ми від цього відмовилися», – пояснює атовець.
Свого часу цим питанням цікавилася депутат від партії «Воля» Ольга Галабала, вона і пропонувала облаштувати там центр реабілітації, пригадує Шпук.
Василь Гладій зауважує, що наразі госпіталь для реабілітації учасників АТО створений у Коломиї. Він функціонує з минулого року. Фінансування, утримання і розвиток його здійснюється з обласного бюджету. Передбачено кошти на медичне обладнання і проведення ремонтних робіт. Фінансування госпіталю буде здійснюватися також за кошти з міських та районних бюджетів з різних регіонів області.
Ірина ФЕДОЛЯК