Що показав річний експеримент над школярами
Вчителям – творчість, а дітям – свободу. Наразі в школах Івано-Франківська діє вісім експериментальних початкових класів – два за концепцією «Нової української школи», два вчаться на основі проекту «Інтелект України», і ще чотири взяли участь у педагогічному експерименті «Розумники». Вчителі та батьки переконують, що пілотні класи себе цілком виправдали. Навчання через гру є більш ефективним.
Уже з вересня перші класи у всіх школах України навчатимуться за новим державним стандартом початкової освіти «Нова українська школа», однак чи всі готові до цього? Адже досі залишаються деякі суперечливі питання.
Нова українська школа
Торік Міністерство освіти і науки відібрало 100 українських шкіл для участі в освітньому експерименті «Нова українська школа». З Івано-Франківська участь у ньому взяла тільки ЗОШ №9.
З вересня 2017-го перші класи цих закладів почали вчитися за новим освітнім стандартом початкової школи. Це один зі складників освітньої реформи. Його мета – навчити дитину користуватися набутими знаннями в житті, а не зазубрювати матеріал. Для цього мають застосовуватися нові підходи й методики викладання.
Діти увесь час працюють у взаємодії з вчителем замість того, аби педагог просто напихав їм ці знання у голови. Навчання видається суцільною грою. Діти інтерпретують отримані знання через різні органи чуття: малюють, говорять, ліплять, пишуть… Відповідно до ідеї «нової школи», діти мають пізнати світ цілісно, бо в шість років їм складно ділити його на математику, літературу й природознавство. Кожного тижня обирають тему, крізь яку вивчають основні дисципліни. Кожен тематичний тиждень цікавий: театр, спорт, здоровий спосіб життя, мода, родина…
«Спершу ми вважали, що деякі теми для дітей є складними, – розповідає заступниця директора ЗОШ №9 Світлана Смола. – Наприклад, тема космосу. Однак, коли ми провели опитування, з’ясувалося, що якраз навпаки – це була їхня улюблена тема. Учні залюбки готували презентації про Чумацький Шлях, метеорити, чорні діри і ще багато всього. Ще один цікавий тематичний тиждень – «Я – підприємливий», наприкінці якого діти робили разом із батьками благодійний ярмарок. Учні там продавали свої вироби, які вони самотужки виготовили, а зібрані гроші передали на лікування двох онкохворих діток нашої школи».
Парти в класі розставлені колами. Учні сидять обличчями одне до одного, тож дитина бачить навпроти себе очі друзів, а не спину однокласника попереду. Протягом уроку діти вільні висловлюватися й ділитися думками про те, що відбувається.
Учитель «нової школи» проходить попереднє навчання, а також готує власні авторські навчальні програми, стратегії, засоби навчання. Серед методів навчання застосовують ігри, соціальні, дослідницькі проекти, експерименти, групові завдання.
На початках вчителі працювали в доволі екстремальних умовах. Фактично вчилися разом із учнями. Іноді лише в п’ятницю знали тему наступного тижня. Відповідно, за вихідні дні мали розробити уроки хоча б на понеділок.
Наразі, після року навчання, ні вчителі, ні батьки не бачать недоліків у «Новій українській школі». Результати дуже добрі, а головне – діти мало не біжать до школи.
Єдина проблема – недостатня матеріально-технічна база. І, звісно ж, учитель має бути мотивований. Звичайно, легше проводити урок, коли в класі тиша, а учень має право говорити лише тоді, коли підніме руку і вчитель дозволить. А в «новій школі» такого нема – діти можуть говорити одне до одного під час уроку, вони працюють у команді, мають право, не питаючи вчителя, вийти до туалету.
«Як на мене, було б значно ефективніше, якби в одному класі навчалися не більше 16 дітей, – додає класний керівник експериментального класу в ЗОШ №9 Любов Маркевич. – Наразі в моєму класі є 31 учень, і це трохи важко, тим паче нам не дозволяється ніяка муштра, бо діти мають почуватися вільними. Так і є – вони не встидаються ставити питання, висловлювати свою думку».
«Дехто каже, що «нова школа» – це місце, де тільки бавляться, а не вчаться, – каже директорка ЗОШ №9 Ольга Дорошенко. – Але в дітей зовсім інше мислення. Якраз у формі гри вони найкраще засвоюють інформацію. У «новій школі» вчителям дали простір для творчості, а дітям – більше свободи. І це чудово, бо вчитель став партнером свого учня, а не наглядачем».
«Інтелект України»
Новітні навчальні технології, інтегровані предмети, протягом уроку постійно змінюється вид діяльності й навіть роблять вправи на укріплення здоров’я. Також є нові уроки, яких ще ніколи не вивчали у класичній школі.
Науково-педагогічний проект «Інтелект України», який створили в 2006 році харківські науковці, зараз відповідає державним стандартам і діє у багатьох областях країни. Програма проекту розрахована на дев’ять класів.
В Івано-Франківську проект впроваджується лише перший рік. На експеримент зважилася ЗОШ №23. Попередньо вчителі проходили відповідне навчання.
До інтелект-класів дітей набирали тільки за співбесідою, претенденти мали читати 25 слів за хвилину, додавати і віднімати у межах десяти, вивчити вірш на три рядки, мати навики письма.
Навчання тут безкоштовне, але батькам потрібно купувати спеціальні зошити, які обходяться в 240 грн. щомісяця.
Кожного дня на уроці вмикається телеекран і учнів зустрічають їхні друзі – Центаврик, Незнайко, Знайко і Розумниця. Саме вони супроводжують їх протягом цілого навчального року. Принцип навчання – в інтегруванні різних дисциплін. Наприклад, на читанні діти читають казку про певних героїв. На математиці ті ж персонажі з казки починають додавати та віднімати, пропонують розвиваючі завдання. На уроці природознавства ті самі герої починають розповідати про себе, як вони живуть у цьому світі.
На дошках висить дуже багато різнокольорового роздрукованого матеріалу. Через кожні кілька хвилин змінюється вид діяльності. Спочатку діти працюють разом, потім дивляться на телеекран, далі малюють у зошиті, тоді виконують завдання на розвиток пам’яті. Наприкінці кожного уроку – перевірка отриманих знань у вигляді тестових перегонів, які тривають чотири хвилини. Й обов’язково кілька разів за урок має бути фізкультхвилинка.
Діти з першого класу починають володіти поняттями з географії, історії України, природознавства. Іноземна мова три години на тиждень, замість двох. Є багато завдань на розвиток логіки, критичного мислення, довільної пам’яті. В другому класі будуть вивчати основи хімії та фізики.
Додатково до загальних шкільних предметів введені кілька нових дисциплін. У першому класі є урок «Навчаємося разом», де діти розвивають пам’ять і вчаться працювати з інформацією. У другому класі з’явиться предмет «Еврика», де діти розвиватимуть творчі та винахідницькі здібності.
«У першому класі мій син уже знає, що таке Альфа Центавра, – розповідає мама одного з учнів експериментального класу ЗОШ №23 Алла Білейчук. – Уже вивчив представників царства живої природи. Я й сама стільки цікавого дізналася завдяки сину. При цьому йому абсолютно не складно, Віталик дійсно охоче йде до школи. Як мама, я дуже задоволена. Наприкінці року учні інтелект-класу показали надвисокі результати порівняно з іншими класами. Наприклад, норма техніки читання – 25-30 слів за хвилину. А наші читають від 70 до 100 слів. Легко розв’язують задачі на логіку».
Як розповідає класний керівник інтелект-класу Ірина Калініна, у класичній системі шкільного навчання більше акцентують увагу на тому, що саме навчають, тоді як в «Інтелект України» зосереджуються на тому, як навчають – за допомогою відеоматеріалів, різних технічних вправ на розвиток уваги, пам’яті, діти вчаться самотужки здобувати потрібну інформацію і застосовувати її, більше концентруються на пізнавальній та емоційній сферах, немає зазубрювання – лише багатократне повторення. Завдяки цьому, незважаючи на дуже насичені уроки, діти значно легше запам’ятовують матеріал, ніж, наприклад, на заняттях у класичній школі.
До речі, ЗОШ №11 з 1 вересня теж буде набирати три інтелект-класи.
Хоча проект «Інтелект України» зараз на розгляді державної комісії з питань якості освіти, яка має вирішити – чи може з 1 вересня цей проект бути складовою концепції «Нової української школи». Заступниця директора департаменту освіти і науки Івано-Франківської міської ради Наталя Микула переконана, що його таки погодять, хоча і є певні суперечливі моменти. Наприклад, за концепцією «НУШ», на навчання до будь-якого класу повинні брати всіх дітей без конкурсів, опитувань чи співбесід. Тоді як проект «Інтелект України» вимагає відбір дітей, оскільки його основна мета – пошук і розвиток інтелектуально здібних дітей. «Чесно кажучи, не уявляю, як непідготовлена дитина зможе навчатися за програмою «Інтелект Україна», – каже Алла Білейчук. – Вона просто не потягне».
«Розумники»
Педагогічний експеримент «Розумники» проводить МОН спільно з Інститутом інформаційних технологій та засобів навчання. Методика експерименту – використання мультимедіа для опанування навчальної програми. Йдеться про вивчення абетки, мови, математики та природознавства за допомогою спеціально розроблених ігрових програм.
На такий освітній експеримент в Івано-Франківську погодилася ЗОШ №26. Уже другий рік івано-франківські школярі початкових класів навчаються за мультимедійними підручниками. У класах є інтерактивна дошка і по два планшети на кожній парті. Розвиваючий планшет розроблений з урахуванням дитячих вікових особливостей. Він має захисний чохол, безліч корисних навчальних додатків та програм, як, наприклад, режим батьківського контролю. Щоправда, й коштує він немало – 10 тисяч гривень. Інтерактивний комплекс для класу включає також проектор, інтерактивну дошку, ноутбук вчителя і динаміки.
Враховуючи вимоги з гігієни зору для дітей 6-7 років, учні працюють із мультимедіа не більше 15 хвилин на день. Предмети, які вивчають таким способом, щодня чергують.
«Дітям не дуже цікаво вчити табличку множення з підручника, – каже вчителька експериментального класу ЗОШ №26 Тетяна Бурцева. – А ось коли якийсь анімований персонаж розповідає основи математики, маленькі учні просто проковтують потрібні знання».
Нова школа – новий вчитель
З наступного навчального року всі українські першокласники почнуть вчитися за стандартом «Нової української школи». В Івано-Франківську очікується до 115 перших класів.
Аби повноцінно впровадити цю концепцію, деякі речі мають стати не розкішшю, а необхідністю на уроці, як-от мультимедійна дошка, фліпчарт, ксерокс, кольоровий принтер, сканер. Також важливо, щоб учитель мав ноутбук, доступ до інтернету.
Під час нещодавнього візиту до Івано-Франківська міністр освіти і науки України Лілія Гриневич повідомила, що для дообладнання перших класів, які навчатимуться за новим освітнім стандартом, з держбюджету органам місцевого самоврядування виділено понад 1 млрд. гривень. Також вона додала, що співфінансувати такі заходи повинні і на місцях. В обласних центрах співфінансування становитиме 30%.
Наталя Микула каже, що 30% міська влада вже передбачила, а ось решту, 70%, все ще очікують від Департаменту освіти, науки та молодіжної політики Івано-Франківської ОДА. До 1 вересня треба встигнути все закупити, розмістити і змонтувати.
У концепції нової школи має бути і новий вчитель. До 2018-2019 навчального року треба перепідготувати 25 тисяч учителів по всій Україні. Але питання навіть не в тому, як перепідготувати вчителів, а чи готові вони до принципів партнерства у педагогіці, до співпраці з батьками та учнями, перебудувати не лише структуру уроків, але й власний світогляд. Можна «нафарширувати» класну кімнату найсучаснішими пристроями, але якщо вчитель так і не переформатував себе, результату не буде. «Ті, хто не хоче мінятися, – переконана Ольга Дорошенко, – мають написати заяву на звільнення і йти шукати собі роботу, яка більше до душі».
Наталя МОСТОВА