У багатьох кав’ярнях разом із чашкою ароматної кави клієнтам подають склянку чистої холодної води. Ця давня гарна традиція має практичне значення: такий напій, як кава, дійсно слід запивати водою – і не тільки для того, щоб краще розкрити його смак.
Еспресо, американо, капучіно, лате – напоїв, приготованих з використанням кавових зерен, придумано безліч. Однак з точки зору дії на нервову систему людини принципова різниця існує лише між кавовими напоями з цільнозернової кави і з сублімованої, тобто з розчинної.
Справа в тому, що кавове зерно за своєю структурою неоднорідне. Його зовнішня оболонка містить всім відомий алкалоїд під назвою кофеїн, що має яскраво виражену тонізуючу дію. У внутрішній же частині зерна є ще один алкалоїд – теобромін.
При виготовленні розчинної кави використовується лише внутрішня частина зерна; зовнішня оболонка відділяється і йде на медичні препарати або енергетики. Але якщо ми маємо справу з зерновою кавою, то потрібно пам’ятати, що в ній містяться відразу два алкалоїди.
Коли ми п’ємо каву, ці два алкалоїди надходять у наш організм одночасно, а ось діяти починають по черзі. Спочатку починає працювати кофеїн, саме з його дією пов’язаний тонізуючий ефект. Але приблизно через 25 хвилин на сцену виходить теобромін.
Ось як усе це діє: кофеїн має здатність звужувати судини у всіх органах, крім нирок – в них після пари ковтків еспресо судини, навпаки, розширюються. Результат – підскочив тиск і з’явилися позиви до сечовипускання. Останні пов’язані з поліпшенням кровотоку в нирках. Однак не минає і півгодини, як людину починає хилити на сон; при цьому багато хто має не дуже приємне тягнуче відчуття в ділянці нирок. Це почалася дія теоброміну: тиск у всіх органах підвищився, а в нирках – знизився.
Щоб уникнути порушення кровотоку в нирках, варто після кожного ковтка кави робити ковток води.
З розчинною кавою все трохи по-іншому. Оскільки її виготовляють із внутрішньої частини зерна, в якій вміст кофеїну не перевищує 10%, а теоброміну досить багато, ефект від неї дещо інший, ніж від цільнозернової.
А саме – бадьора фаза не настільки виражена, у деяких відсутня взагалі, зате такий напій має ефект сонливості. Водії-далекобійники, які нерідко купують собі на заправках бляшані баночки з готовими кавовими напоями, виготовленими на основі розчинної кави, навіть винайшли свій термін – «ефект 30-го кілометра». Це означає ось що: приблизно через 20 хвилин після поглинання вмісту такої баночки, тобто якраз десь на 30-му кілометрі, водія зазвичай чекає період сонливості, що триває близько години. Це та сама теобромінова фаза, під час якої хилить на сон. Тому розчинну каву теж краще запивати простою водою – щоб після неї не хотілося спати. А ще краще як напій, що бадьорить, пити міцно заварений чорний чай: кофеїну в ньому не менше, а теобромін відсутній зовсім.
Для любителів доброї кави є й інші аргументи, чому її краще запивати водою. Другий ковток кави буде вже не таким смачним, як перший. А чиста вода вимиє смакові рецептори, і в результаті можна буде повною мірою насолоджуватися кожним ковтком.
Тим, хто боїться зайвий раз випити каву через ризик підвищеного тиску, теж допоможе проста вода, адже вона здатна послаблювати дію кофеїну. Якщо запивати нею каву, серце не буде битися так прискорено.
Також у каві міститься пігмент, що забарвлює зубну емаль. Але якщо після кожного ковтка випивати трохи води, то пігмент не встигатиме вбиратися, і зуби залишаться такими ж білими, як були.