(Не)Медичний прецедент

  • Поки чиновники від охорони здоров’я «малюють» привабливі картинки перетворення українських лікарів «первинки» на приватних підприємців, у Калуші на педіатрів, які зайнялися приватною практикою, завели кримінальну справу. А у міському центрі надання первинної допомоги відмовляються приймати їхніх пацієнтів, хоча ті мають електронні скерування. Що за війна спалахнула між медиками та чи всі у ній в рівних умовах?

    Медична реформа начебто дає лікарям вибір: залишатися найманими працівниками в комунальних установах охорони здоров’я, йти на роботу в приватні лікувальні заклади  або ж узагалі реєструватися фізичними-особами підприємцями та вирушати у вільне плавання, самостійно керуючи фінансами, які виділяє держава на кожного пацієнта.

    А виділяє держава немало. Цьогоріч тариф на медичні послуги з надання первинної медичної допомоги становить 651 гривню на рік за одного пацієнта з декларацією. До тарифу застосовуються коригувальні коефіцієнти залежно від віку пацієнта. Зокрема, Національна служба здоров’я України (НСЗУ) платить закладам або лікарям-ФОПам 1606 гривень на рік за пацієнта віком до 5 років; 883 гривні – за дитину від 6 до 17 років; 401 гривню – за пацієнта віком від 18 до 39 років; 481 гривню – від 40 до 64 років та 802 гривні – за пацієнтів, яким понад 65 років. Також має значення місцевість, у якій лікар надає первинну медичну допомогу. Якщо мова про населені пункти, які мають статус гірських, то до тарифу з урахуванням вікових коефіцієнтів застосовується ще коригувальний коефіцієнт 1,25. Тобто за одну дитину до 5 років, яка мешкає у гірській місцевості, заклад або лікар-ФОП отримає понад 2000 гривень.

    https://nszu.gov.ua/novini/na-nadannya-pervinnoyi-medichnoyi-dopomogi-u-programi-medich-507

    За даними НСЗУ, в Івано-Франківській області сумарно працює 1062 терапевти, сімейні лікарі та педіатри. Й лише 30 із них зареєстровані як ФОПи. Від початку року надавачам медичної допомоги первинного рівня в нашій області держава виділила вже 393 мільйони 589 тисяч гривень. Із цієї суми ФОПи «відкусили» майже 10 мільйонів гривень. У відсотковому співвідношенні це може здатися мізером, але для окремо взятих лікарень сума навіть у кількасот тисяч гривень таки значна. А тому жодного пацієнта (декларації) ніхто нікому дарувати не хоче.

    У приватну сферу чи кримінал?

    Для Анни Картушової, лікарки-педіатра із 14-річним стажем, 29 червня стало останнім робочим днем у структурі Калуського міського центру первинної медико-санітарної допомоги. Два тижні тому вона написала заяву на звільнення за власним бажанням і надалі працюватиме у власному приватному кабінеті.

    «Я мала 900 декларацій – це та оптимальна кількість, яку рекомендує МОЗ для ефективного обслуговування пацієнтів, – розповідає Анна Олегівна. – При такому навантаженні моя неоподаткована заробітна плата останні два роки становила приблизно 14 тисяч гривень. Але у січні цього року я раптом отримала 6 тисяч. Стільки ж, до слова, дали санітаркам та медсестрам. Більше того, у зарплаті зрівняли педіатрів, які мали оцей максимум у 900 декларацій, і тих, які мали значно менше».

    Коли калуські медики зрозуміли, що така виплата – не помилка і не тимчасова заборгованість, а кінцеве рішення головного лікаря, обурилися. А відтак четверо з них знайшли альтернативні місця роботи, зокрема й у приватній сфері. Анна Картушова зібрала необхідний пакет документів та виробила офіційну ліцензію. З квітня цього року вона стала ФОПом. Наступні два місяці – поєднувала приватну практику з роботою в міському центрі первинної медико-санітарної допомоги. Законодавством, каже, це не заборонено.

    Але її безпосередній керівник вважає інакше.

    «Кілька педіатрів замість того, щоб вести прийом, у робочий час, за який ми з вами їм оплачували, займалися перереєстрацією пацієнтів у свої приватні кабінети, – пояснює Михайло Гаврилишин, головний лікар Калуського міського центру первинної медико-санітарної допомоги. – При цьому вони перебували у нашому центрі на повному забезпеченні, використовували його техніку та інші ресурси! Хіба це чесно? Хай би були одразу розрахувалися і йшли з нуля набирати декларації. Я не мав би жодних претензій до їхнього бізнесу. Але вони вчинили нечесно. І від такої «діяльності» наша лікувальна установа вже отримала близько мільйона гривень збитків. Саме тому я звернувся в поліцію, і наразі справді відкрито кримінальне провадження».

    На думку Михайла Гаврилишина, нинішня  реформа направлена на розвал медичної галузі та переведення її у приватну площину. Використовуючи одні й ті ж державні кошти, приватна медицина, порівняно з державною, явно привілейована, зокрема у сфері оподаткування та закупівель. При цьому власне матеріальне забезпечення педіатрів-ФОПів у таких невеликих містах, як Калуш, є дуже обмеженим, через що вони надають не увесь пакет послуг, який гарантує держава.

  • За словами Михайла Гаврилишина, мета приватного лікаря – отримати більший прибуток лише для себе, тоді як комунальні установи націлені на потреби громади, а тому вкладають кошти у модернізацію, ремонти приміщень, оновлення устаткування…

    Втім, судячи з усього, законодавство порушує і сам Михайло Гаврилишин. Коментуючи ситуацію, він повідомив, що працівники центру перевіряють у пацієнтів, які приходять з електронними скеруваннями від лікарів-ФОПів на певні обстеження чи діагностику, наявність декларації конкретно з їхнім лікувальним закладом. Немає декларації – то немає й обстеження.

    «Я захищаю інтереси комунального закладу й територіальної громади», – наголошує головний лікар.

    Але НСЗУ радить пацієнтам на такі дії скаржитися. Якщо медичний заклад чи конкретний лікар, які мають надавати допомогу в межах Програми медичних гарантій, відмовляють у цьому пацієнтам чи вимагають додаткову оплату, дзвоніть на номер гарячої лінії 16-77 або залишайте скаргу через онлайн-форму на сайті НСЗУ. https://nszu.gov.ua/gromadyanam/osobistij-prijom/citizen-form.

    «Пацієнт, який уклав декларацію з лікарем приватного центру або лікарем-ФОП, вільно обирає заклад, в який планує звернутися для консультації чи на обстеження, – деталізує Лілія Гудзь, керівниця пресслужби у НСЗУ. – Головне, щоб він мав електронне направлення, а обраний ним заклад був законтрактованим з НСЗУ і в межах договору надавав ті медичні послуги, які пацієнт планує отримати. До речі, це правило працює і навпаки. З електронним направленням сімейного лікаря, який працює в комунальному центрі первинної медичної допомоги, пацієнт може звернутися до законтрактованої приватної клініки за спеціалізованою медичною допомогою».

    Що ще має знати пацієнт?

    Довіряти державному медичному закладу або ж приватному чи окремо взятому лікарю – справа індивідуальна, а критерії вибору в кожного будуть свої. Спільним для всіх цих типів лікувальних установ є обов’язковий договір з НСЗУ та чіткий перелік гарантованих медичних послуг, за які пацієнтові платити не треба. Серед цих послуг:  проведення діагностики та лікування найбільш поширених інфекційних та неінфекційних хвороб, травм, отруєнь, патологічних та фізіологічних станів; проведення лабораторної діагностики (розгорнутий клінічний аналіз крові, загальний аналіз сечі, глюкоза в цільній крові, холестерин загальний, швидкі тести на вагітність, тропонін, ВІЛ, вірусні гепатити, проведення тесту на антиген SARS-CoV-2 за умови наявності тест-системи у надавача ПМД); проведення  інструментальної діагностики, зокрема електрокардіографії, пікфлуометрії, отоофтальмоскопії, вимірювання гостроти зору та ін.

    Сильна сторона більшості «приватників» – добрий сервіс. Але переважно вони не можуть дозволити собі утримання лабораторного центру, тому здавати аналізи за гарантованим пакетом, швидше за все, доведеться в іншому місці: в лабораторії, з якою уклав договір ФОП. В педіатрії є ще одна проблема: вакцинація. Розподіл вакцин відбувається на рівні області на початку року, й добитися перерозподілу на окремого ФОПа серед року – проблематично.

    Нагадаємо також, що змінити лікаря можна у будь-який час і без жодних пояснень. Щойно буде підписана декларація з новим лікарем, попередня анулюється у системі автоматично. Не існує також норми про те, що обрати педіатра чи сімейного лікаря для новонародженого слід у перші години його життя. Якщо від вас щось подібне вимагають у пологовому, знайте: це маніпуляція, породжена конкуренцією між медиками.

    Тетяна КІНДЮХ

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!