В Івано-Франківську налічується півтисячі так званих малих архітектурних форм, або МАФів. Втім вже незабаром міська влада може заборонити встановлення нових тимчасових споруд у центральній частині міста та на деяких вулицях. Чиновники в один голос кажуть, що їх тут уже достатньо.
Не зупинки, а міні-базари
19 квітня у міськвиконкомі відбулося громадське обговорення проекту рішення про зупинення надання дозволів на розміщення нових тимчасових споруд. Втім воно не викликало зацікавлення ані у підприємців, ані у мешканців. На обговорення прийшли тільки троє представників бізнесу, двоє з яких – від ПАТ «Івано-Франківська харчосмакова фабрика».
Ймовірно, це пов’язано з непоінформованістю, припускає заступник директора департаменту містобудування, архітектури та культурної спадщини Світлана Лосюк. Мовляв, підприємцям краще піти в дозвільний центр і написати заяву.
Чиновниця розповідає, що в місті налічується 456 законних тимчасових споруд. Скільки ж незаконних – один Бог знає. Більшість МАФів не відповідають сучасним вимогам до зовнішнього вигляду, місця розташування та умов здійснення підприємницької діяльності.
Однак підприємці продовжують звертатися в департамент за дозволами. Зокрема, у 2016 р. звернулося близько 60 підприємців. Їх цікавлять здебільшого історична частина міста, зупинки громадського транспорту, тобто місця на перетині значних пішохідних потоків.
«У нас достатня кількість тимчасових споруд, але кожного року спостерігається тенденція до збільшення. Оскільки оренда приміщення дорога, то підприємець вкладає гроші у МАФ, а потім може його продати. Але наше місто, особливо на зупинках громадського транспорту, перетворюється на міні-базарчики – скупчення різнотипних тимчасових споруд, які не сприймаються мешканцями позитивно. Тому департаментом розроблюється проект рішення, який обмежить встановлення нових тимчасових споруд», – підкреслює пані Світлана.
МАФів уже достатньо
До того ж, продовжує Лосюк, підприємці витрачають кошти на виготовлення різноманітної документації для встановлення тимчасових споруд, а потім виконком або надає дозвіл, або ні. Тому, аби вони не тратили гроші і розуміли, що в центральній частині міста їм і так не дозволять поставити МАФи, департамент підготував проект рішення, який обмежує їх встановлення.
Проектом пропонується обмежити встановлення нових тимчасових споруд у першій торговій зоні, яка розташована в межах вулиць Привокзальна, Лепкого, Незалежності, Січових Стрільців, Володимира Великого, Новгородська, Галицька, Василіянок, Тарнавського. Крім того, передбачено обмежити встановлення нових МАФів і в межах червоних ліній вулиць Євгена Коновальця, Симона Петлюри, Сорохтея, Довженка, Чорновола, Дорошенка, Гетьмана Мазепи, Короля Данила, Довгої, Тичини, Бельведерської, Флотської, Пулюя, Горбачевського, Пасічної, Федьковича, Тролейбусної, Хіміків, Галицької, Юліана Целевича, Степана Бандери, Незалежності, Надрічної, Вовчинецької, Івасюка, Миколайчука, В.Симоненка, 24 Серпня, Івана Павла ІІ, Гната Хоткевича, Набережної ім. В.Стефаника, Юності, бульварів Північного та Південного. Тепер цей проект рішення ще має розглянути міська рада.
«Ми вважаємо, що в Івано-Франківську вже достатньо в цих межах тимчасових споруд. Але ніхто не забороняє підприємцям ставити їх на прибудинкових територіях, якщо дійдуть згоди з мешканцями, та в інших торгових зонах», – підкреслює Лосюк.
У департаменті вважають, що таке обмеження не тільки покращить візуальне сприйняття архітектурного середовища, особливо зупинок громадського автотранспорту, які перетворюються в міні-базари, а й сприятиме розвитку мережі торгівлі в інших торговельних зонах. Відповідно, це дасть можливість наповнити міський бюджет додатковими коштами, створити нові робочі місця і умови для добросовісної конкуренції.
До того ж, як наголошує Світлана Лосюк, департамент провів опитування серед мешканців, і з 200 опитаних франківців 122 підтримали такий проект рішення. «Діючі підприємці мали б сприймати це добре, бо вони позбуваються конкурентів, а місто позбувається міні-базарів», – зазначає вона.
Чиновниця демонструє фотографію, на якій зображена зупинка у Лондоні. Каже, на одному фото показані всі проблеми нашого міста. «Вивіски акуратні, не виділяються. Мала архітектурна форма у вигляді саквояжу – це смітник. Зупинковий комплекс – простий навіс, поруч дві маленькі площини з непримітною з рекламою, і все. Лондон і бізнес. У нас зупинки зовсім не такі, але відрегулювати це ми не можемо, бо до нас звертаються багатодітні, атовці, інваліди, чорнобильці. Тепер нехай люди хоча б не витрачають на це свій час, гроші і нерви та побачать одразу, що там не можна ставити. В Європі МАФів дуже мало. А у нас вони зникнуть, коли люди стануть багатшими», – пояснює чиновниця.
За її словами, у нас настільки розвинута мережа супермаркетів та магазинів, що незрозуміло, навіщо на кожному кроці поруч з ними влаштовувати ще й міні-базари. «Це вже занадто», – обурюється вона.
Втім, якщо в Івано-Франківську хочуть лише обмежити встановлення нових МАФів у центральній частині, то, наприклад, у Хмельницькому вирішили взагалі перенести їх звідти. Відповідне рішення тамтешня міськрада прийняла у березні цього року. Якщо підприємці протягом року не перенесуть МАФи, то їх демонтують. Залишитися можуть тільки тимчасові споруди, у яких торгують пресою та іншою друкованою продукцією.
Світлана Лосюк каже, що в Івано-Франківську таке зробити неможливо. Мовляв, у центрі розміщені МАФи, які мають малу площу та в яких продають здебільшого газети, сигарети і каву. «Якщо виносити, то їм треба знайти місце. Я не знаю, чи це зараз доречно. Мені здається, що треба не переносити, а впорядкувати їх. Тому, щоб не ставити підприємців в такі умови і не різати по-живому, то ті МАФи, що є, нехай залишаються, а якщо підприємці хочуть поставити нові, то хай шукають інші місця», – резюмує вона.
Колись буде, як в Європі
Заступник міського голови з економічних питань Богдан Білик також вважає, що в центрі міста вже достатньо МАФів, тому їх потрібно ставити в мікрорайонах, але перевагу надавати місцевим виробникам. Він розповів, що робить зараз інвентаризацію тимчасових споруд. Наразі опрацьовано вже близько третини.
«Коли почав аналізувати, то просто вжахнувся. Ледь не половина з них працює без дозволу. Більшість тих, які мають дозволи, передають їх один одному, а цього робити не можна. Якщо просять дозвіл під хліб, то там не можна торгувати побутовою хімією. А деякі підприємці заробляють тим, що передають дозволи. Тому треба завершити інвентаризацію, і тоді я вийду на виконком з пропозиціями забрати ті МАФи, які не мають дозволів, а на їх місце давати дозвіл тим підприємцям, які живуть за рахунок цього маленького бізнесу», – наголошує він.
Разом з тим Білик акцентує, що не можна ліквідувати всі МАФи. Мовляв, прийде час економічного розвитку і вони самі зникнуть, так як це сталося Європі. За його прогнозами, це буде приблизно через 10 років. А сьогодні МАФи потрібно підтримувати, оскільки від цих підприємців надходить податок у бюджет. Однак до їхньої роботи треба підходити з особливою відповідальністю. «Прийде час, і будемо все купувати в супермаркетах, як у Європі. Але сьогодні наша економіка ще в такому стані, що малий бізнес мусить використовувати МАФи», – наголошує пан Богдан.
За його словами, у Європі дуже мало таких тимчасових споруд, тому що їх не вигідно ставити. Там люди скуповуються на тиждень чи два тижні в супермаркетах, які, як правило, розміщені на околицях міста.
«З нашими зарплатами і пенсіями люди не можуть дозволити собі закупитися на тиждень, тому кожен день чи через день купують хліб і молоко. А в Європі над таким ніхто не задумується. Вони економлять свій час, тому скуповуються надовго. Європейці взагалі не розуміють такого, щоб кожен день йти щось купувати і тратити свій час», – резюмує Білик.
Наталя КОЗАК