З початку 2020 року в Україні – новий закон про освіту. Відповідно до нього, директори шкіл обираються за незалежним конкурсом на кілька років. А далі – знову конкурс. Це позитивні зміни, адже до цього часу директори мали контракти і могли незмінно працювати на посаді десятки років.
Як виконують новий закон у Болехівській ОТГ, з’ясовував «Галицький кореспондент».
Готовий чесно програти
До редакції звернувся 46-річний Михайло Чижик, вчитель інформатики та фізики, який кандидує на посаду директора Болехівської загальноосвітньої школи №2. Каже, вагався, чи подаватися на посаду директора. Але його переконали зробити це.
«Мене підтримав колектив, і я вирішив таки спробувати. Та при підготовці документів і ознайомленні з положенням виявив порушення», – каже чоловік.
Перша претензія – до формування комісії. Мовляв, у складі комісії на паритетних засадах повинні бути «представники засновника» – посадові особи органу державної влади чи депутати представницького органу місцевого самоврядування (не більше однієї особи від однієї фракції чи групи). А ще мають бути державні службовці, представники інститутів громадянського суспільства, експерти.
Натомість у чинну комісію, підкреслює Михайло Чижик, входить по два депутати з однієї фракції. А відповідно до закону, має бути не більше однієї особи від однієї фракції чи групи.
Також пан Михайло вважає, що у комісію можуть входити тільки депутати, а секретар міської ради не мав би бути у цій комісії.
«Комісія має формуватись на паритетних (рівних) засадах, члени виконавчого комітету не можуть входити до складу комісії», – каже прикарпатець. Крім того, Михайло Чижик вказує і на низку інших проблем.
«Є багато питань стосовно проведення й оцінювання конкурсу, який відбувається у три етапи: тести, ситуативне завдання і презентація щодо розвитку навчального закладу», – зазначає кандидат.
Так, за його словами, перелік питань, тестових та ситуаційних завдань визначається розпорядженням міського голови Болехова Івана Яцинина від 01.06.2021 року. Однак у рамках чинного законодавства питання для перевірки знання законодавства у сфері загальної середньої освіти мали би затверджуватися не розпорядженням голови, а департаментом освіти і науки.
Що ж стосується оцінювання завдань, чоловік обурений таким розподіленням балів: за тести 30 балів, за ситуативне завдання – 5 і за презентацію щодо розвитку закладу – тільки 2.
«Я вважаю, що конкурсна комісія повинна відбирати питання для оцінювання у сфері законодавства, а не голова. Вони якісь конверти пропонують, а голова комісії витягує конверт. Я цього не розумію і не згідний з процедурою», – обурюється чоловік.
Михайло Чижик переконаний, що конкурс не має права відбуватись, адже створений з порушеннями.
«Якщо б це було справедливо, я би не порушував це питання. Я навіть готовий програти чесно. І в очі можу сказати, що комісія незаконна», – каже кандидат.
Забезпечити рівні права
Ілона Калитин, заступниця міського голови з питань діяльності виконавчих органів Болехівської міської ради, стверджує, що створення комісії відбувалось згідно з законом. Зазначає, проводили процедуру відповідно до ст. 39 Закону України «Про повну загальну середню освіту».
«Згідно з нею ми розробили положення про проведення конкурсу, затвердили його. Коли оголошується рішення виконавчого комітету, міський голова затверджує склад комісії, порядок проведення іспиту, тестові завдання. Я вважаю, те, що передбачено статтею, ми зробили, порушень я не бачу», – переконана Ілона Калитин.
Як стверджує чиновниця, якщо чоловік вважає, що там щось неправильно, то він мав звернутись до міського голови, а він цього не зробив.
«Як кандидат він звернувся до голови комісії, подав документи, але звернення до мера як такого не було», – каже Ілона Калитин.
Посадовиця переконана, що закон є закон, є конкурс і будь-хто може взяти у ньому участь.
«Ми як члени комісії маємо забезпечити рівні права участі. Хочу також зазначити, що на сьогодні директор школи не призначається на довічно: якщо кандидат вперше займає посаду, то термін його перебування становить два роки, а якщо вдруге, то шість», – пояснює Ілона Калитин.
На питання про порядок оцінювання кандидатів посадовиця каже, що вони брали до уваги інші міста, зокрема Львів, Івано-Франківськ та Вінницю.
«Загальні тестові питання оцінюються в один бал за кожну правильну відповідь, а ситуативне завдання кожен член комісії оцінює на власний розсуд, як і презентацію. Всі бали підсумовуються, і вираховується середнє арифметичне», – говорить Калитин.
Пішов готуватися, а не вичитувати
Михайло Чижик має лише одного опонента. Це колишній заступник міського голови, на його прохання імені не називатимемо. Опонент каже, що не замислювався над тим, хто має бути в комісії, навіть не вичитував ані закон, ані положення. «Наскільки я розумію, якщо конкурс проводять органи місцевого самоврядування, це їх повноваження, то мають бути представники з органів місцевого самоврядування, тобто члени виконавчого комітету, мають бути представники школи, голова профспілки, представники управління освіти, які здійснюють делеговані повноваження, аби фахово оцінити претендентів», – говорить чоловік.Він зазначає, що оголошення про конкурс побачив на сайті управління освіти. А далі взяв перелік питань і пішов готуватися до конкурсу, збирати документи тощо. «Мене цікавить лише підготовка до конкурсу», – наголосив кандидат.
Після бою кулаками не махають
Ігор Ткач, громадський активіст, який також нещодавно брав участь у схожому конкурсі, розповідає, що коли виникає така ситуація, можна звернутися до суду.«Коли буде такий позов, то в його забезпеченні може бути прохання позивача зупинити проведення конкурсного призначення на посаду. Якщо таке станеться, то міська рада призначить виконувача обов’язків до моменту вирішення судової справи і до проведення нового конкурсу», – каже Ткач. Активіст наголошує на тому, що якщо подавати позов після конкурсу, то буде виглядати так, ніби позовник оскаржує рішення конкурсу і хоче отримати перемогу, однак оскаржити його уже не можна.«Положення було, конкурс відбувся, людину прийняли. Після бою кулаками не махають. Якщо кандидат зараз встигне це оскаржити і суддя прийме розгляд справи в забезпеченні позову, прийме ухвалу зупинити конкурс до вирішення справи, то тоді шанси є», – пояснює аналітик.Як варіант, каже, можна діючого директора призначити виконуючим обов’язки і оголосити новий конкурс. Ігор Ткач переконаний, що ніякі положення не повинні суперечити чинному законодавству, тому що вищу юридичну силу має закон, а не підзаконний акт. Тому якщо буде доведено, що положення чи розпорядження містить порушення, то його потрібно скасувати.Михайло Чижик наразі припускає, що піде до суду. Бо хто б не виграв, він чи його опонент, виграш, вважає кандидат, буде неправомірним, а отже, суд зможе скасувати його за будь-чиїм зверненням.
Уляна ПИЛИПЕЦЬ