На Рогатинщині блискавка вбила трьох львів’ян, ще двох місцевих мешканок госпіталізували до лікарні. Нещасний випадок трапився минулого тижня, 21 червня, у селі Беньківці.
Троє чоловіків, 1954, 1963 та 1985 року народження, приїхали рейсовим автобусом із Львівської області до родичів. Щойно пасажири вийшли на зупинці, як почалась сильна гроза. Чоловіки хотіли її перечекати і сховалися під навісом із металевих конструкцій. Саме туди й влучила блискавка. Як повідомили у секторі комунікації поліції Івано-Франківської області, від грозового розряду усі троє загинули, а ще дві місцеві мешканки, які стояли поруч, отримали ушкодження. Їх при свідомості госпіталізували.
Правоохоронці розповіли, що одна із потерпілих стояла трохи далі від інших і пояснила, що від миттєвого удару її відкинуло на землю. Коли ж піднялася, то чоловіки ознак життя не подавали.
Світлана Бабушкіна, провідний фахівець сектору зв’язків із ЗМІ та роботи з громадськістю управління ДСНС України в Івано-Франківській області, зауважила, що чоловікам насамперед треба було вимкнути мобільні телефони перед тим, як вийти з автобуса. «Люди змушені були сховатися від грози, окрім зупинки, зробити це було ніде. Можливо, блискавку притягнуло скупчення мобілок», – каже вона.
Бабушкіна також припускає, що до трагедії могли призвести й інші фактори: притягнути блискавку могли високі поодинокі дерева, що росли поруч, або металеві конструкції самої зупинки, відіграло роль і підвищення рельєфу на цьому місці.
«Раніше будинки та споруди облаштовували системою захисту від потрапляння блискавки, основну функцію виконував громовідвід, який складається з блискавкоприймача, струмовідводу і заземлюючого контуру. Тепер також слід задуматися, як убезпечити будівлі від таких випадків», – додає Бабушкіна.
Як уберегтися від блискавки
За статистикою, щороку в світі від удару блискавки гинуть до 3000 людей. На Івано-Франківщині торік, за інформацією управління ДСНС, не було зафіксовано нещасних випадків, цього року – трапився перший.
Провідний фахівець сектору зв’язків із ЗМІ та роботи з громадськістю управління ДСНС України в Івано-Франківській області Світлана Бабушкіна дала кілька порад, як уберегтися від блискавки у житловому будинку, в транспортних засобах та на відкритій території.
- Під час грози категорично не можна користуватися мобільним телефоном, краще його вимкнути.
- Людям, які під час грози перебувають у житловому будинку, варто зачинити всюди вікна та двері, щоб не було протягу. Варто вимкнути всі електроприлади, а провід витягнути із розетки, а також слід триматися подалі від антен та проводів. Якщо людина виконає всі вимоги, то буде захищена.
- Перед грозою водію автомобіля чи вантажівки варто прибрати антени із транспортного засобу і вимкнути двигун.
Тим, хто перебуває за кермом велосипеда чи мотоцикла, слід зупинитися, перестати рухатися, відійти подалі від транспортного засобу і сідати за нього, коли негода мине.
- Якщо ж людина перебуває на вулиці, то їй варто уникати високих поодиноких дерев, металевих парканів, стін, біля яких ростуть дерева. Бажано, заховатися у будинку. Якщо людина знаходиться на відкритій території (скажімо, серед поля), а поряд немає ні будівель, ні приміщень, де можна було б перечекати грозу, особі варто знайти заглиблення у землі. Це може бути якась канава, але суха, без води. Потім варто присісти, зігнути ноги в коліна і голову опустити донизу. При цьому має бути найменше точок дотику тіла до землі. Також у схованці не слід рухатися.
- Притягують блискавку металеві аксесуари (до прикладу, прикраси, пояс із металевими вставками, парасоля тощо). Їх варто на час грози тримати подалі від себе.
- Тим, хто перебуває на водоймах, варто чимшвидше дістатися до суші.
Цікаві факти про блискавку
- Температура блискавки досягає 50 тисяч градусів за Фаренгейтом, що в п’ять разів більше, ніж на поверхні Сонця.
- Довжина стандартної блискавки становить близько 2,5 кілометра, але іноді вона може сягати до 20 кілометрів.
- Найбільш уразливими деревами є дуби, ялини, сосни і тополі. Практично ніколи блискавки не потрапляють у бук, березу, ліщину і клен.
- В найвищу будівлю на землі – CN Tower (Канада, Торонто) – блискавка б’є щороку близько 80 разів.
- Частіше блискавки спостерігаються у місцях підвищеної концентрації диму і викидів нафтопереробної промисловості.
- Розмови по телефону – одна з найпоширеніших причин ураження людини блискавкою.
- Під час удару блискавки пісок перетворюється на скло.
Марія ГРИЦКІВ