Як відомо, коронавірус несе загрозу не лише тим, що вражає органи дихання, але і загостренням хронічних захворювань, які часом «сплять» в організмі людини. Чим загрожує пандемія коронавірусу державі, яку називають перехідною демократією – питання не менш важливе.
Пандемія показала, що розраховувати на міжнародну допомогу переважній більшості держав не випадає, кожна держава шукає власні шляхи приборкання небезпечної хвороби. Україна, на жаль, не лише запровадила доволі жорсткі карантинні заходи, але і проігнорувала необхідність ефективної допомоги прошаркам населення, які найбільше постраждали від вимушеної зупинки цілих галузей економіки. Малий та середній бізнес задихаються від нестачі клієнтів та не мають «кисневої подушки» державної допомоги.
Натомість протягом лише минулого тижня небайдужі громадяни зуміли побачити кілька цікавих фактів. Їх можна порівняти з ускладненнями від коронавірусу глобального масштабу. Чи це робота ресторану «Велюр» у столичному середмісті, оскільки його власник, парламентарій Микола Тищенко – «кум царю та сват міністру». Чи сім мішків гречаної вовни, перемішаної з брехнею та прильотом «Мрії», яку зустрічав Володимир Зеленський. Певна послідовність дій присутня: президент сам придумав політ, сам зустрів повітряного гіганта, а те, що невідома (цілком вірогідно – значна) частина вантажу належить компанії «Епіцентр – К» виявилося, на перший погляд, маловагомим фактом. Проте «Мрія» залишила в інформаційному просторі такий шлейф, після якого слова Зеленського «Президент не краде» сприймаються зі значним скепсисом.
Українці уважно спостерігали за драмою «Черкаси на суходолі», сценарій якої розписали на Банковій, передавши «привіт» міському голові обласного центру. Анатолій Бондаренко протягом двох-трьох діб відчував себе героєм, проте не витримав тягаря слави, як мільйони громадян України не витримують карантинних обмежень. Він навряд чи стане символом протистояння Києва та місцевої влади, але словосполучення «партія мерів» все частіше лунає в інформаційному просторі. Тим часом уряд оголосив про послаблення карантину з 11 травня, бо ситуація поєднала проблеми одних та вседозволеність інших.
У першому кварталі 2020 року Україна продемонструвала слабкість на міжнародній арені: таємничий вояж Зеленського до Оману, знищений іранськими військовими пасажирський лайнер «МАУ», помітний російський тиск з питання врегулювання конфлікту на Донбасі – далеко не вичерпний перелік проблем. Перший місяць другого кварталу показав комплекс проблем у внутрішній політиці: команда Зеленського раз по раз наче доводить, що російський ярлик failed state пасує Україні. Коронавірус завдає удару не лише по економіці держави, але по основах її суверенітету, і це справді небезпечне ускладнення.