Ще 10 років тому Калуську ТЕЦ намагалися прийняти у комунальну власність. І це майже вдалося. Проте днями прем’єр-міністр України Олексій Гончарук підписав розпорядження, за яким підприємтво залишиться у державному володінні.
Обіцяли безкоштовне тепло
31 січня 2019 року Калуська міська рада прийняла рішення про погодження безоплатної передачі цілісного майнового комплексу ДП “Калуська Теплоелектроцентраль-Нова” з державної у комунальну власність. Це питання від початку політичної кар’єри лобіював ексміністр палива та енергетики та колишній мер Калуша Ігор Насалик.
Ще у 2009 році депутати Калуської міської ради вирішили включити майно Калуської ТЕЦ до об’єктів комунальної власності, але розпочалася судова тяганина. Зрештою у 2012 році Вищий господарський суд України визнав єдиним власником Калуської ТЕЦ державу. Однак Насалик не здавався, і коли у 2014 році його обрали народним депутатом, він спробував ще раз.
Наприкінці січня 2015 року міська рада направила чергове звернення до уряду з проханням передати Калуську ТЕЦ у комунальну власність. Ігор Насалик тоді обіцяв, що коли це станеться, буде можливість «подавати тепло калушанам фактично безкоштовно». Але свої заперечення стосовно такого плану висловив трудовий колектив ТЕЦ, від імені якого надійшли звернення до тодішніх голови ОДА Олега Гончарука та прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана з проханням не передавати підприємство місту.
Зокрема, у зверненні йшлося про те, що передача ефективного, прибуткового підприємства, яке працює на енергетичну незалежність України, у комунальну власність є насправді лише прикриттям для подальших крадіжок міської влади. «Прийняття такого рішення не містить фінансово-економічного підґрунтя подальшого функціонування теплоелектроцентралі у комунальній власності», – із такими словами звертався трудовий колектив до Гончарука та Гройсмана.
Проти таких намірів міської влади зібралося віче Майдану Калущини у 2015 році.
Але коли у квітні 2016 року Ігор Насалик став міністром енергетики, уже через кілька місяців ТЕЦ було виведено зі складу державного підприємства «Укрінтеренерго» і на його базі утворили нове державне підприємство «Калуська ТЕЦ-Нова». Це і послужило першим дзвіночком щодо майбутньої приватизації або роздержавлення підприємства.
Відпрацьований ресурс
У 2018 році Ігор Насалик вирішив повернутися до нереалізованого плану. Навесні того року Кабінет Міністрів почав процес узгодження реконструкції Калуської теплоенергоцентралі вартістю 1,44 млрд грн. Таку суму назвав сам Насалик. Техніко-економічне обґрунтування реконструкції було розроблено Донецьким проектно-розвідувальним та науково-дослідним інститутом «Теплоелектропроект» ПАТ «Донбасенерго» та рекомендоване до схвалення ДП «Укрбуддержекспертиза». Загальна вартість реконструкції визначена 1,44 млрд грн в цінах серпня 2017 року. З цієї суми 257,50 млн грн заплановано направити на будівельні роботи, 912,83 млн грн – на обладнання, ще 271,76 млн грн – на інші витрати. У пояснювальній записці Міненерго вказало, що Калуська ТЕЦ є основним джерелом електроенергії для міста Калуша, але її ресурс відпрацьований, а обладнання морально та фізично застаріло. Тому реконструкція ТЕЦ доцільна з огляду на можливе збільшення експорту електроенергії до Євросоюзу. Також у цій же записці йшлося про те, що ці кошти будуть виділені для цього підприємтва в кредит. Щоправда, Міненерго не вказало ні джерело кредиту, ні умови його отримання та повернення. Знову про цей кредит, а також про передачу підприємства місту заговорили у травні 2019 року.
Рішення про передачу прийняли 22 травня 2019 року на останньому засіданні уряду Гройсмана (на той момент він уже оголосив про свою відставку). Йшлося не тільки про передачу цілісно-майнового комплексу «Калуська ТЕЦ-Нова», а й про спеціальну допомогу. Про сумнівність правових засад, якими керувався колишній уряд, написав представник Офісу президента в парламенті Андрій Герус: “Калуська ТЕЦ – це досить великий об’єкт електроенергетики і фактично єдиний об’єкт генерації та єдиний покупець вугілля у Бурштинському острові на Західній Україні, який не належить компанії ДТЕК (принаймні поки що)… І цілком імовірно, що наступним кроком буде передача цього об’єкта у приватні руки за безкоштовно (псевдоконцесія або інша схема)”. І у Геруса є цілком логічні підстави так вважати, адже Калуська ТЕЦ включена в перелік об’єктів, що підлягають приватизації у 2017-2020 рр.
Кому вигідно?
Офіційний документ про передачу з’явився на Урядовому порталі 29 травня 2019 року. Таке рішення викликало бурхливу реакцію. Ігор Насалик запевняв, що це рішення було прийняте у рамках програми децентралізації і прем’єр-міністр України доручив віцепрем’єру Геннадію Зубку передати громадам всього шість теплоелектроцентралей (ТЕЦ), серед яких – Калуську. Оскільки Калуська ТЕЦ не має боргових зобов’язань, з її передачею не виникало труднощів, всі інші сукупно мають близько 2,5 млрд грн боргу, тому процес їх передачі триваліший.
«Найбільший фейк – що я хочу віддати Калуську ТЕЦ «Лукойлу» чи ДТЕК. Тільки ніхто не дивиться, що постановою про передачу цілісного майнового комплексу Калуської ТЕЦ та рішенням міської ради заборонена її приватизація. Отже, станція буде працювати, як працює. Як я можу її привласнити, коли вона в міській громаді без права приватизації?” – зауважив Насалик.
Щоправда, Насалик недоговорює, що рішення про заборону приватизації та ж таки міська рада може й скасувати. Варто згадати, що головою Калуської міської ради є Ігор Матвійчук, який був заступником Ігоря Насалика, коли той був мером Калуша, і саме за його сприяння став очільником міста.
Окрім того, місто як власник може передати ТЕЦ у концесію, тобто перереєструвати підприємство. Також міський голова може призначити на посаду керівника, який буде цілеспрямовано вести ТЕЦ до банкрутства, щоб мати можливість взяти кредит у зовнішнього інвестора. Оскільки підприємство на межі банкрутства, то не зможе бути платоспроможним і віддати борг, таким чином, опиниться у чиїхось руках.
Тим часом з’явилися нові нюанси щодо наслідків передачі ТЕЦ місту. Якщо раніше Ігор Насалик запевняв, що тепло для калушан буде безкоштовним, то тепер він повідомив, що теплопостачання уже є фактично безкоштовним, бо місто оплачує 6-9% своїх боргів перед ТЕЦ. Тобто на значне зниження тарифів калушанам очікувати не варто. Також раніше міністр заявляв що, підприємство перераховує до державного бюджету 15-25 млн гривень податку на прибуток на рік, а відтепер цей податок буде вже поповнювати бюджет Калуша. Але аудиторський звіт на офіційній сторінці Калуської ТЕЦ говорить про ситуацію цілком зворотне.
За 2018 рік чистий дохід підприємства склав 9,5 мільйона гривень. У 2017 році чистий прибуток компанії – 34,6 мільйона гривень. Тобто за рік він знизився аж на 364%. Про яку прибутковість можна говорити? Звичайно, вона можлива за умови повної модернізації ТЕЦ, але гроші на це ніхто виділяти не збирається. Принаймні ні стара, ні нова влада відповідних розпоряджень не підписувала. Очевидно, для цього теж необхідно залучати інвестора. Тобто фінал буде таким же, як описано вище. За борги підприємство доведеться віддати.
Вигідною така передача може бути хіба для міста, яке заборгувало Калуській ТЕЦ близько 230 млн грн. Адже при роздержавленні борг можна буде анулювати.
Вже 31 липня Міністерство енергетики та вугільної промисловості видало наказ «Про припинення діяльності ДП «Калуська ТЕЦ-Нова». Згідно з документом, який на своїй сторінці у Facebook оприлюднив представник президента в уряді Андрій Герус, ДП «Калуська ТЕЦ-Нова» припиняє існування шляхом ліквідації у зв’язку з передачею цілісного майнового комплексу у власність громади міста Калуш. Чиновник зауважив, що із державної власності намагаються вивести єдине генеруюче підприємство, яке у Бурштинському острові є конкурентом ДТЕКу. При цьому він натякає на можливі таємні домовленості між владою міста, Ігорем Насаликом як посередником і компанією «Західенерго» (найбільшою вертикально-інтегрованою енергетичною компанією України), яку очолює Ринат Ахметов. Щоб заспокоїти громадськість, міська влада Калуша мала намір взяти на себе публічні зобов’язання та обмеження, які навіть не передбачені законодавством. Для цього підготували проєкт рішення для найближчої сесії: «Встановити заборону на вчинення правомочностей (правочинів) щодо відчуження чи передачі третім особам будь-яких прав щодо володіння чи користування (оренда, безоплатне користування, концесія, позичка, управління та ін.) переданого у власність територіальної громади м. Калуша цілісного майнового комплексу ДП «Калуська теплоелектроцентраль-Нова». Однак у процесі обговорення депутати згадали, що юридично Калуська ТЕЦ – досі державне підприємство, і рішення назвали передчасним.
Без зриву для опалювального сезону
Як відомо, з 1 липня в Україні запрацював ринок електроенергії. І це, виявляється, може становити загрозу для Калуської ТЕЦ. «80-85% собівартості електричної енергії, яку виробляє ТЕЦ, – це вартість палива, – розповідає головний інженер «Калуської ТЕЦ-Нова» Богдан Гетьман. – Зі вступом у дію Закону про ринок електроенергії Калуська ТЕЦ буде виходити на усі п’ять ринків, які є в Україні, але наскільки вона буде конкурентоздатною?»
На відміну від Бурштинської ТЕС, яка є основним конкурентом і яка має власне вугілля, сонячну генерацію, Калуській ТЕЦ доводиться все це купувати. Вугілля калушанам обходиться у 2500 гривень за тонну, щодоби використовується 1000-1200 тонн цього палива. При такій ціні вугілля собівартість електричної енергії становить 2,35 гривні за кіловат. Тож для того, щоб витримати конкуренцію з Бурштинською ТЕС, потрібно зменшувати собівартість електроенергії. Тобто підприємству доведеться працювати у збиток.
Однак 29 серпня 2019 року на пленарному засіданні сесії Калуської міської ради виявилося, що жодних документів щодо передачі Калуської ТЕЦ місто досі не отримало. Депутатка Калуської міської ради Ольга Еланіна повідомила, що від початку серпня намагається отримати доступ до документів про передачу цілісного майнового комплексу Калуської ТЕЦ у комунальну власність, проте ознайомитися з ними не має можливості. Хоча проєкт рішення про створення комунального підприємства «Калуська теплоелектроцентраль-Нова» Калуської міської ради оприлюднили на офіційному сайті міської ради ще 6 серпня. А 19 серпня було підписано документ, який передбачає реорганізацію державного підприємства «Калуська ТЕЦ-Нова». Саме реорганізацію, а не ліквідацію. Проте документа, який скасовував би рішення від 31 липня (про ліквідацію), теж немає.
І ось 16 жовтня уряд прем’єр-міністра Олексія Гончарука скасував розпорядження про передачу цілісного майнового комплексу Калуської ТЕЦ у власність територіальної громади м. Калуш «з метою недопущення зриву опалювального сезону 2019-2020 років у м. Калуші». Відтак ТЕЦ залишиться на балансі ДП «Калуська теплоелектроцентраль-Нова».
Тоді ж Олексій Гончарук заявив, що попереднє розпорядження про передачу підприємства місту втратило свою чинність, адже Калуська міська рада не вжила заходів для забезпечення прийняття зазначеного цілісного майнового комплексу до комунальної власності та не надала Міненерговугілля відповідного акта приймання-передачі. Проаналізувавши фінансову ситуацію довкола ТЕЦ, експерти дійшли висновку, що підприємство не буде мати обігових коштів для придбання вугілля в достатній кількості, щоб успішно пройти осінньо-зимовий період, і змушене буде використовувати дорогий природний газ, що призведе до подорожчання теплової енергії для всіх категорій споживачів, зокрема для населення.
Христина ДИЧАКОВСЬКА