Коли Володимир Путін перекрив газові крани до Європи, Німеччина більше, ніж інші, боялася проблем із приходом зими. Міністри намагалися забезпечити альтернативні постачання, болісно усвідомлюючи, що сильна залежність від російського газу залишила їхню індустріальну країну жахливо незахищеною.
Поспіхом розроблена стратегія Німеччини відмови від російського газу, схоже, поки що працює.
“Енергетична безпека цієї зими гарантована”, – сказав канцлер Олаф Шольц депутатам у німецькому парламенті в середу вранці, пише ВВС.
Газові сховища в країні заповнені – результат частково шаленої і дорогої операції закупівлі на світових ринках.
А на німецькому узбережжі Північного моря інженери щойно у рекордні терміни завершили будівництво першого в країні термінала для скрапленого природного газу (СПГ).
Німеччина справедливо відома своєю громіздкою бюрократією; зазвичай такий проєкт тривав би роками, але влада відмовилася від бюрократії, щоб завершити його менш ніж за 200 днів.
У Німеччині планують побудувати ще п’ять СПГ-терміналів. Більшість мають завершити наступного року.
Від цього залежить німецька промисловість.
Сьогодні, за даними федерального енергетичного агентства, Німеччина обходиться без російського газу. Але, щоб уникнути дефіциту взимку, його експерти кажуть, що СПГ-термінали повинні запрацювати на початку наступного року, а споживання газу потрібно скоротити на 20%.
Це можна буде вважати величезним національним досягненням. Але воно має свою ціну.
Німеччина – економічний важковаговик; те, чого вона хоче, вона зазвичай отримує. Її новий інтерес до зрідженого природного газу посилює світовий попит.
І це може поставити інші, бідніші країни, такі як Бангладеш і Пакистан, у вразливе становище.
“Є ціла купа країн – особливо країн, що розвиваються, – які вибиті з ринку і більше не можуть отримувати потрібний їм СПГ”, – каже професор Андреас Голдтау зі Школи державної політики Віллі Брандта.
Вони мають меншу купівельну спроможність, ніж європейці і, зокрема, німці.
Це, попереджає він, загрожує їм відключеннями електроенергії, а також може збільшити їхню залежність від “бруднішого” викопного палива, такого як вугілля.
Читайте також: У держбюджеті на 2023 рік закладено понад 35 мільярдів гривень для Фонду ліквідації наслідків збройної агресії