Розробники ШІ зможуть скористатися цією ліцензією вже влітку. Це дозволить власникам авторських прав, які не мають прямих ліцензійних домовленостей з ними, отримувати винагороду за використання їхнього контенту.
У Великій Британії автори зможуть отримувати винагороду за використання їхніх творів для навчання ШІ завдяки новій колективній ліцензії, запровадженій органами ліцензування на тлі дискусії про законодавство щодо авторських прав та ШІ. Про це розповідає The Guardian, передає Суспільне Культура.
Ліцензію розробило Агентство з ліцензування авторських прав (CLA) під керівництвом Служби ліцензування видавців (PLS) і Товариства з ліцензування та збору авторської винагороди (ALCS), що представляють видавців й авторів.
Оголошення про ліцензію збіглося в часі з етапом розгляду британським урядом результатів консультацій щодо ініціативи звільнити від авторського права текстову обробку та аналіз даних. Це б дозволило компаніям, що розробляють ШІ, вільно використовувати захищені авторським правом матеріали, якщо їхні власники заздалегідь не заявлять про відмову від такого використання.
На думку ALCS, запровадження нової ліцензії “свідчить про те, що виняток з авторських прав не є ані необхідним, ані бажаним”. Вони вважають, що колективне ліцензування “вкотре продемонструє свою ефективність як ринкове рішення, що є дієвим та результативним”.
Однак там не знають, скільки саме грошей зможуть отримати автори, якщо вони приєднаються до цієї схеми.
Раніше низка британських письменників підписала відкритий лист від Товариства авторів (SoA). Вони закликали уряд Великої Британії притягнути компанію Meta до відповідальності за використання книг, захищених авторським правом, для тренування штучного інтелекту.
Лист з’явився після того, як 20 березня 2025 року видання The Atlantic опублікувало статтю “Неймовірний масштаб проблеми з піратськими книжками для ШІ”. Видання, зокрема, оприлюднило базу даних Library Genesis із можливістю пошуку, що містить понад 7,5 мільйона книг і 81 мільйон наукових робіт. Усі їх нібито використовували для розроблення систем штучного інтелекту від Meta.
Серед підписантів листа — лауреат Нобелівської премії з літератури 2017 року Кадзуо Ішіґуро і авторка “Дівчини у потягу” Пола Гокінз.
Як повідомляли, минулого року на знак протесту проти впливу штучного інтелекту на мистецтво шотландський художник замалював свої роботи