Днями на засіданні конкурсної комісії обрали директора франківської школи №10. На посаду призначено Руслана Куриндаша, який до того виконував обов’язки директора.
На час оголошення повторного конкурсу, призначеного на початок березня 2019 року, Руслан Куриндаш був єдиним кандидатом на цю посаду. На першому конкурсі, що відбувся в листопаді минулого року, таких кандидатів було шість. Однак під час засідання конкурсної комісії її члени не змогли дійти згоди, хто повинен очолювати десяту школу. З чотирнадцяти членів комісії двоє на засідання не прийшли, четверо проголосували за Куриндаша, решта – утрималися.
Руслан Куриндаш давно працює вчителем фізики у школі №10, він був тією кандидатурою, яку підтримали батьківський та педагогічний колективи. Тож коли його не призначили директором, обурені батьки та вчителі зі школи звернулися до мера міста Руслана Марцінківа з проханням вирішити це питання. На це очільник обласного центру відповів у соціальній мережі Facebook: «Варто тільки дочекатись повторного конкурсу, де і визначимо керівника закладу. (…) Зараз одноголосно, під диктовку вчителів, призначити нового керівника я не можу! Є закони, яких усі ми, починаючи від президента і міського голови, маємо дотримуватися…»
І справді закон є. 16 квітня 2018 року у межах Закону України «Про загальну середню освіту» Міністерство освіти та науки України видало типове положення про конкурс на посаду керівника державного, комунального закладу загальної середньої освіти. Це положення визначає тільки загальні засади проведення конкурсів, а вже на місцях органи-засновники (міська рада) розробляють і затверджують власні положення. Таким чином, Івано-Франківська міська рада внесла власні корективи, які не відповідають типовому положенню. Мова йде про зміну квотної кількості членів комісії.
У типовому положенні йдеться про те, що у конкурсній комісії мають бути однаково представлені засновники, рада директорів, педагогічний та батьківський колективи (школи, де обирають директора). «Наша міська рада порушила цей квотний принцип і своїх представників дала більше, – розповідає директор 22-ої школи, голова правління ради директорів загальної середньої освіти міста Івано-Франківськ та член конкурсної комісії Михайло Калинюк. – Зокрема, від міської ради є шість осіб, від ради директорів – двоє, від педагогів – двоє, і від батьків теж двоє». Голову комісії, за яким останнє слово, теж призначає міська рада, таким чином впливаючи на проведення конкурсу.
Михайло Калинюк розповідає, що разом із радою директорів неодноразово звертався до міської ради з пропозицією змінити положення, але реакції не було. Пізніше з управління ради директорів надіслали листа до Міністерства освіти і науки з проханням втрутитися в ситуацію. Відповідь, яку підписав перший заступник міністра освіти Павло Хобзей, надійшла у лютому. У листі міністр просив міську раду привести положення до норми, тобто до типового положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України. Але і цей лист у мерії проігнорували. На початку березня, перед оголошенням повторного конкурсу, правління директорів надіслало ще одного листа до Міністерства, пояснюючи в ньому, що міська рада положення не змінила. Разом з тим директори надіслали ще й листа до Міністерства юстиції України із проханням пояснити, що робити у таких випадках членам комісії. Поки що відповідь не надійшла.
«Я мав кілька розмов із міським головою. Він мені сказав, що положення розробляв не він, вочевидь, депутати хочуть мати вплив на процес вибору керівників. Я відповів, що ніхто не заважає депутатам мати вплив, адже вони мають свою квоту, але ж не в такій кількості. Дали шість представників, так можна було дати 16 чи 100… Навіщо ж тоді конкурс проводити?» – дивується Михайло Калинюк.
Хай там як, але18 березня розпочався розгляд документів єдиного кандидата на посаду директора школи №10 Руслана Куриндаша за старими положеннями.
Керівник департаменту освіти і науки міської ради Івано-Франківська Ігор Максимчук запевняє, що жодних порушень у цьому немає: «Є типове положення, яке затвердило МОН України, і є положення, яке прийняла сесія міської ради, яка є засновником всіх освітніх закладів у місті Івано-Франківську. Якщо, на погляд деяких людей, це положення не відповідає типовому положенню, тоді є певні процедурні питання, і в нормативно-правовому полі їх можна вирішувати. На даний момент це положення дійсне, чинне, законне і працює в місті Івано-Франківську».
Щодо порушення квотного принципу, Ігор Максимчук пропонує подивитися на це з іншого боку. «Як на мене, то це логічний варіант. Виходить, що засновник має шість осіб, і від освітнього закладу, де обирають директора, теж присутні шість осіб. Не важливо, кого ти представляєш, ти приймаєш особисте рішення, ти голосуєш як член комісії», – підкреслює чиновник.
До слова, в положенні про вибори йдеться насамперед про професійний підхід до виборів директора, тобто будь-які суб’єктивні думки, політичні вподобання тощо не повинні мати впливу на проведення конкурсу.
«Директор школи – це, насамперед, особистість, це людина, яка має свої моральні і життєві принципи, яка не боїться брати на себе відповідальність і робити якісь ризиковані кроки на благо закладу освіти. Це людина, яка бачить стратегію і може вести за собою колектив, людина, яка має педагогічний досвід. Директор – це однозначно менеджер», – акцентує директор 22-ої школи Михайло Калинюк.
Попереду ще вибори директора у школі №6 імені Івана Ревчука. Втім конкурс поки що не оголошували. Нагадаю, батьки та педагогічний колектив проти кандидата Василя Ревчука, котрий уже переміг на цьому конкурсі 26 листопада 2018 року. Натомість пропонують кандидатуру вчительки образотворчого мистецтва Лесі Гринів, яка зараз виконує обов’язки директора школи. Після обурень батьків мер міста Руслан Марцінків скасував рішення конкурсної комісії та розпорядився провести ще один конкурс, детальніше вивчивши це питання. До слова, переможець попереднього конкурсу Василь Ревчук є депутатом політичної партії ВО «Батьківщина». Голова конкурсної комісії Олександр Левицький також є депутатом цієї партії.
Христина ДИЧАКОВСЬКА