Минулого тижня міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків повідомив, що у місті створять комунальне підприємство, яке займатиметься паркуванням. Що придумали нового, якими будуть ціни та яка доля спіткає приватних операторів паркування?
Це все вже колись було
З 1996 по 2015 рік у місті існувало комунальне підприємство «Технічний центр Сервіс-Авто». Останніми роками ним керував теперішній депутат міської ради Андрій Строїч. Підприємство обслуговувало 28 паркувальних майданчиків та чотири цілодобових стоянки. З 1 листопада 2012 року «ТЦ Сервіс-Авто» почало збирати гроші за в’їзд у центральну частину міста – по 50 гривень (до ратуші) з одного автомобіля або продаючи місячні абонементи по 250 гривень. Натомість інші місця коштували в рази дешевше.
У 2011 році почалось скорочення штатних працівників: з 55 залишилося 29. А у 2012 році, порівняно з 2011 роком, доходи підприємства зменшилися на 27%. При цьому витрати КП скоротилися на 22%.
Директор «ТЦ Сервіс-Авто» пояснив це тим, що внесли зміни до законодавства, через які підприємство не працювало п’ять місяців. З 1 січня 2011 року внесли зміни до постанови Кабміну, за якими майданчики для платного паркування обов’язково повинні бути обладнані паркувальними автоматами. А таких в Івано-Франківську не було…
У 2013 році Андрій Строїч доповів, що підприємство зібрало паркувального збору на суму 547 тис. гривень. За його словами, це були найбільші надходження з моменту створення підприємства. Для порівняння, у 2011 році підприємство принесло чистого доходу до міського бюджету 511 тис. гривень, а у 2012-му – 269 тисяч.
Все виглядало начебто оптимістично, але у 2014 році Строїч несподівано пише заяву на звільнення. А у травні 2015 року Івано-Франківська обласна прокуратура розпочинає три кримінальні провадження щодо службових осіб комунального підприємства «Технічний центр Сервіс-Авто». Мова йде про виявлені фінансові порушення в його діяльності у 2013-2015 роках. Тоді йшлося про те, що бюджет недоотримував мільйони. У той же час працівникам не виплачувалася зарплата. Це теж стало підставою для відкриття кримінального провадження.
Закрили старе, щоб відкрити нове
Так, у жовтні 2015 року підприємство остаточно припинило свою роботу. Паркувальні майданчики віддали у приватні руки. Було багато дискусій щодо того, чи треба це робити. Як бачимо, дискусії були недаремні. Адже сьогодні мер ініціює створення такого ж підприємства… Проблема тільки у тому, що всі парковки, де збираються найбільші потоки грошей, залишатимуться у приватних руках, а ті, які приватникам не вигідні, мало би обслуговувати місто.
Директор департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Михайло Смушак пояснює, що насправді не має значення, хто є оператором з паркування для міської влади – комунальне підприємство чи сам підприємець. Мовляв, надходження у міський бюджет йдуть у вигляді паркувального збору – це фактично оренда частинки дороги чи ділянки під паркування. Тож той, хто виграв конкурс, став оператором, і сплачує збір, який не залежить від кількості авто, що стоять на парковці.
Паркувальний збір визначається трьома показниками: площа парковки, ставка збору з кожного метра і кількість днів роботи паркувального майданчика. Є рішення виконавчого комітету, згідно з яким визначено, що паркувальні майданчики працюють усі робочі дні, крім вихідних та святкових. Це приблизно 265 робочих днів.
«Потреба міста – надходження збору в бюджет, з одного боку, а з іншого – аби сервіс паркування відповідав європейським нормам і стандартам. Щоб це була сучасна технологічна система, як у Європі. Ну, і обов’язково розрахунок без готівки. Людей, які її збирають, бути не повинно», – говорить Михайло Смушак.
За словами посадовця, сьогодні є проблема зі сплатою паркувального збору приватними операторами. Мовляв, вони не сплачують його в повному обсязі. Крім цього, вони не бажають змінювати систему обліку грошей, встановлювати сучасні робочі паркомати, через які можна оплатити, а не давати готівку.
Відповідно, міська влада поставила операторам вимогу, що має бути сучасна система паркування, абонементи, сучасні паркомати, чіткий облік грошей і т.д. Додамо тільки те, що про це все йдеться ще з 2015 року. І ще тоді казали, що сучасна система паркування для комунального підприємства – дорого, а от приватник мав би це зробити.
Як бачимо, міська влада нарешті взялася приводити паркування до ладу. Чи вдасться? І чому закривали одне, аби зараз створити інше? Відповіді на це питання у Михайла Смушака нема. Натомість є теза, що перед операторами поставили умови: якщо вони їх виконають, то будуть працювати і далі, ніхто претензій не висуватиме. А якщо ні, то підуть з ринку.
«До прикладу, беремо КП «Електроавтотранс». Навіщо ми вкладаємо кошти в нові автобуси? Це ж можуть робити і приватні оператори. Але були питання до їхніх старих бусиків і до того, що вони не дотримуються графіків, – каже заступник міського голови. – Тому місто підсилило комунальне підприємство. Аналогічна ситуація відбувається з парковками. Ми створюємо КП, піднімаємо якість паркувального сервісу у місті і чекаємо, що приватні оператори теж це зроблять. Якщо ні, то їх не буде в місті і всі парковки будуть комунальними», – наголошує Михайло Смушак.
Дохід відстежити неможливо
Нагадаємо, що коли паркувальні майданчики переходили з комунальних рук у приватні, то проводились конкурси. Одним із критеріїв визначення переможців-операторів паркування було те, що вони мали сплачувати відсоток з доходу. Але наразі платять вони не все: десь боргують, а десь просто менше платять, ніж мали би.
Смушак переконаний, що такий критерій вводити не можна було. Тому що проконтролювати дохід підприємця міська рада не може. А якщо вона не може проконтролювати, то як їй тоді запитувати у підприємця його дохід? Так, наразі підприємець декларує свій дохід і сплачує паркувальний збір від задекларованого. А от перевірити цю цифру міська влада не може.
«Днями ми провели засідання конкурсної комісії, яка визначає операторів паркування, – продовжує Смушак. – Ми покликали усіх операторів, які є у місті. Перед тим ми комісійно обстежили усі майданчики і вивчили ті всі умови, які мали б виконувати підприємці. Так, місто дало півтора місяця на виконання умов договору».
Він додає: якщо за цей час оператори не виконають умови, то їхні парковки заберуть у комунальну власність. Поки відбуватиметься передача паркувальних майданчиків, каже комунальник, парковка місяць-два буде безкоштовною…
Візьмемо для аналізу парковку біля ратуші – чи не найбільш затребуване місце. За три квартали 2021 року оператор сплатив 305 тисяч гривень збору до бюджету. Це, за словами Михайла Смушака, мало. Адже місто підняло ставки збору з 0,03 до 0,075. Тобто збільшило їх вдвічі, відтак лише за один квартал вони мають платити в межах 300 тисяч, починаючи з 2022 року.
Підвищення ставок збору викликало обурення у підприємців – вони не хочуть платити. Кажуть, міська влада поставила їх у такі умови, що це стало невигідним.
Штрафи обіцяють великі
Як зазначає Михайло Смушак, у міському бюджеті прописали три мільйони гривень на статутний капітал нового КП. Цікаво, через скільки часу ці кошти повернуться до бюджету?
Плата за паркування рахуватиметься так: чим довше припарковане авто, тим дорожче коштує парковка. Наприклад, якщо людина припаркувала авто на одну годину, то вона платить 20 гривень (ціна залежатиме від зони), дві години – 40 гривень і т.д.
«Якщо я розумію, що маю стояти весь день, тоді беру абонемент (для кожної зони різний). Плачу 176 гривень за день біля ратуші. А як є потреба паркуватись біля ратуші щодня, то плачу 2587 гривень на місяць», – пояснює Смушак.
Водіїв, які не заплатили за паркування, штрафуватимуть. Паркувальник матиме спеціальний додаток, який наводитиме на номери авто, і на екрані буде видно, чи оплатив водій за місце. Сума штрафу дорівнює 20-кратному розміру вартості паркування за годину.
Зауважимо, що паркувальники не матимуть права брати гроші, водій оплачуватиме лише через паркомат.
Франківець Богдан Вагилевич каже, що негативно ставиться до тих парковок, які є у місті. Більшість із них, за його словами, займають смуги для руху та ускладнюють його. Особливо на Дністровській, біля ринку, де через парковку всі змушені виїжджати на смугу для громадського транспорту.
Також багато парковок не дотримуються правил щодо дистанції від пішохідних переходів та порушують цим ПДР.
Чоловік дуже рідко залишає машину на таких парковках. Він намагається паркуватись на безкоштовних місцях або трохи далі від місця призначення і пройти пішки кілька хвилин.
«Бувало, що потрібно терміново десь зупинитись, і зразу прибігає вуйко в жилетці і просить 10 гривень. Одного разу я відмовив, платив через паркомат, іншого разу – платив готівкою, бо не мав ні часу, ні бажання щось обговорювати. Але більшість платить готівкою, не хоче заморочуватись чи конфліктувати», – каже Богдан.
На запитання, чи підтримує чоловік створення нового комунального підприємства, він відповідає ствердно.
«По-перше, кошти за паркування йтимуть у бюджет міста, а не комусь в кишеню. Я взагалі не розумію, як може хтось орендувати частину дороги загального призначення, яка ремонтується з податків громадян, які потім ще мають платити, щоб на тій дорозі паркуватись, – обурюється франківець. – По-друге, муніципальне паркування буде зобов‘язане дотримуватись правил дорожнього руху та проєктувати місця так, щоб вони не заважали іншим учасникам руху. По-третє, це дозволить збільшити штат інспекторів з паркування, яких явно не вистачає, що дивно, адже штрафувати знахабнілих від безкарності водіїв – це добрий прибуток для бюджету міста. Ну, і останнє: ми – нація, яка всюди дуже любить домовлятись, а система штрафування – єдиний спосіб привчати наших людей до відповідальності та дисципліни».
Уляна ПИЛИПЕЦЬ