19 жовтня Дарницький районний суд міста Києва заборонив розповсюджувати надрукований тираж книжки «Справа Василя Стуса» видавництву Vivat та її авторові Вахтангові Кіпіані.
У тексті книги йдеться про суд над поетом Василем Стусом за радянських часів. Під час судового процесу його адвокатом, дії якого критикують у книзі, був Віктор Медведчук – голова політради проросійської партії «ОПЗЖ» та кум російського президента Путіна. Відповідно до рішення суду, ні автор книги Вахтанг Кіпіані, ні видавництво не можуть розповсюджувати і тиражувати книгу, допоки з її тексту не будуть усунуті певні згадки про Медведчука.
Зокрема, суд визнав «недостовірною і такою, що порушує особисті немайнові права Віктора Медведчука на повагу до честі й гідності, недоторканності й ділової репутації» інформацію, опубліковану в кількох розділах книжки. Втім, у видавництві Vivat одразу ж повідомили, що подаватимуть апеляційну скаргу на це рішення.
Адвокати видавництва та Вахтанга Кіпіані заявили, що сприймають це рішення як «одіозне та таке, що слугує прикладом інквізиторського та політично вмотивованого процесу, метою якого є викорінення інакомислення в нашому суспільстві». Автор впевнений, що справедливості на вищих рівнях суду все ж доб’ється – бо Україна, мовляв, не належить Медведчуку.
Рішення суду у цій справі миттєво розбурхало українську спільноту. Десятки відомих українців через соцмережі звернулися до людей із закликами протистояти спробі цензури у ХХІ столітті та купити собі примірник цієї книги.
На ситуацію відреагували навіть в Офісі Президента – нейтрально заявивши, що «взяли до відома рішення Дарницького районного суду міста Києва щодо книги «Справа Василя Стуса», а також «взяли до відома заяви автора книги Вахтанга Кіпіані та представників видавництва про намір подати апеляцію».
Що не сподобалося Медведчуку
Головуюча на процесі суддя Марина Заставенко ухвалила, що подальше поширення книги Кіпіані можливе лише після видалення з її тексту таких фраз:
«є фактом, що наданого, підтримуваного держбезпекою адвоката звали Віктор Медведчук»;
«Медведчук на суді визнав, що всі «злочини», нібито вчинені його підзахисним, «заслуговують на покарання»;
«він фактично підтримав звинувачення. Навіщо прокурори, коли є такі безвідмовні адвокати?»;
«розпинав поета призначений державою адвокат Медведчук»;
«шістка комуністичної системи адвокат Медведчук»;
«злочин перед поетом юрист Медведчук здійснив ще і тим, що не повідомив родині про початок розгляду справи».
При цьому суд дозволив залишити у тексті фрагменти, де Медведчука називають «сином поліцая».
Автор книги та видавництво не мають наміру видаляти з неї будь-які фрагменти тексту, обурюються спробами цензури та вже подали апеляційну скаргу. Їх підтримали тисячі українців у соцмережах.
Що думають люди
Буквально за кілька годин після ухвалення цього рішення суду відомі українці виступили на захист права жити у вільній країні, де книги не піддаються цензурі.
Серед них – шоумен Сергій Притула, співак Святослав Вакарчук, екскерівник Інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович, мери багатьох міст України, народні депутати, письменники, активісти.
«Стус – вічний! Медведчук – тимчасове непорозуміння в історії України. Вахтангу Кіпіані вкотре дяка за титанічну працю і невтомну боротьбу з кремлівським сателітом і комуністичною шісткою! Усім президентам України «щира дяка» за формування такої судової системи, яка щоразу вміє здивувати пробиванням чергового дна!» – написав у соцмережі Сергій Притула.
«Галицький кореспондент» поцікавився і думкою франківців з цього приводу. Так, письменниця та викладачка Ольга Деркачова вважає, що таким чином в Україні намагаються придушити свободу слова.
«Нам вкотре показали наше місце і наочно продемонстрували, як за допомогою права та іменем України можна карати свободу слова. Це цинічно, це страшно, це дико. Інформація про те, хто був адвокатом на суді над Стусом, вільно гуляє інтернетом. Це є і у Вікіпедії – чому з нею ніхто не судиться? Чому вчепилися саме до книги? До речі, це вже не перший суд Медведчука з книгою та автором. Раніше той же суд виносив вирок книзі Дмитра Чобота «Нарцис: штрихи до політичного портрета Віктора Медведчука». Книгу відстояли у Верховному суді. Сподіваюся, що «Справу Василя Стуса» відстоїмо на рівні апеляційного суду. Але мені дуже прикро за нас, що повинен був відбутися суд, аби ми пішли до книгарень і купили книгу Кіпіані», – сказала Ольга Деркачова.
А інформаційний аналітик Ігор Ткач називає рішення, винесене на судовому процесі, ганьбою загалом для держави.
«Це ганьба держави, а не тільки судової системи чи законодавчої влади, чи уряду в галузі культури. Сьогодні ми бачимо, як на наших очах відбувається руйнування держави не тільки рукою Кремля, але й доморощеними малоросами на чолі із всеукраїнським непорозумінням Зеленським. Найбільше засмутили крамниці, які зняли книгу з продажу, коли рішення суду ще не вступило в силу і не пройшла апеляція», – зазначив Ігор Ткач.
Тарас ВОЛОШИН