Обхідний маневр

  • У Франківську розгорається черговий скандал з будівництвом житла для атовців

    Проти зведення 10-поверхівки у своєму дворі мешканці вулиць Пулюя-Галицької борються вже майже 10 років. Звернення і скарги в усі можливі дозвільні структури, як вважають люди, зупинили забудовника, який поруч зі старими п’ятиповерхівками викупив невелику земельну ділянку і надумав у тісному дворі зводити висотку. Та нещодавно на паркані, який постійно нагадував мешканцям прилеглих дворів про ймовірну забудову, з’явилася нова інформація: житло на цьому місці почнуть будувати атовці в рамках соціального проекту.

    Люди зрозуміли: сусідства з висоткою не уникнути. І переймаються, що, згідно з проектом багатоповерхівки, на місці єдиного на кілька дворів дитячого майданчика з’явиться парковка. Атовці згідні на компроміс з сусідами і навіть заявили, що готові зменшити поверховість. Та люди категоричні – новобудови в дворі бачити не хочуть.

    Нова висотка має з’явитися за адресою: вул. Пулюя, 9А. Саме тут у дворі прилеглих будинків на Пулюя, 3 і Галицькій, 91 та 93 колись стояв приватний будинок. З часом власники продали земельну ділянку підприємцю Ігорю Рибаку, який надумав будувати на її місці багатоповерхівку.

    У 2007-2008 роках, як йдеться у відповіді тоді ще департаменту містобудування і архітектури на звернення мешканців, підприємець Рибак звертався до виконавчого комітету міської ради щодо надання дозволу на проведення проектно-пошукових робіт для будівництва багатоквартирного будинку на власній земельній ділянці за адресою Пулюя, 9А. Однак йому було відмовлено, оскільки запропонований проект не відповідав державним будівельним та іншим нормам чинного законодавства.

    Не згідний з такою відповіддю підприємець подав до суду, який, на противагу рішенню виконкому, визнав матеріали Рибака достатніми і дозволив проводити на ділянці проектно-пошукові роботи. Їх також забудовник провів вдало, адже в 2011 році інспекцією архітектурно-будівельного контролю була зареєстрована декларація про початок виконання будівельних робіт.

    Як переконує мешканка сусіднього будинку Надія Багрій, на цьому місці запроектований будинок на 10 поверхів, а там, де зараз дитячий майданчик, за  проектом – парковка автомобілів.

    Голова будинкового комітету Дмитро Стельмах розповів, що забудовник Рибак ще тоді сказав людям, що висотку тут збудує, куди б вони не зверталися, адже має гроші і вирішить всі питання.

    Окрім того, люди переконані: забудовник чи попередній власник ділянки захопили й частину міської землі, адже з чотирьох соток з часом вийшло сім, а тепер атовці ще далі посунули свій паркан і залізли вже на їхню прибудинкову територію.

    «Зліва від паркана впритул розміщений дитячий садочок, поруч проходять комунікації. Ігровий майданчик – єдиний на п’ять будинків, якщо його заберуть, де бавитимуться діти? Також вздовж цієї території проходить русло річки, існує ризик підземних вод і в подальшому проблеми з каналізацією. Окрім того, куди вони вмістять згадану в проекті зелену зону, якщо місця категорично не вистачає?» – обурюються в розмові з журналістом «Галицького кореспондента» жителі прилеглих будинків.

    Дмитро Стельмах пояснює: люди щоразу робили рух, як тільки підприємець планував розпочинати будівельні роботи – писали скарги і звернення в усі можливі інстанції. У виконкомі щоразу заспокоювали мешканців, мовляв, приводу для хвилювання немає, бо запропонований проект не відповідає державним будівельним нормам.

    Пенсіонер демонструє відповідь з департаменту містобудування і архітектури, датовану ще 2012 роком. У листі йдеться, що ні виконавчий комітет, ні департамент жодних дозволів на будівництво за адресою Пулюя, 9А не видавав. Проте на момент відповіді підприємець вже мав чинну декларацію на початок будівельних робіт.

    Окрім того, мешканці обурюються, що Рибак обгородив земельну ділянку і закинув її, туди почали зносити сміття, і завелися щурі. Прибрали територію лише після того, як муніципальна інспекція склала припис. 

    Висока ціна

    Сьогодні воювати за вільний простір у дворі мешканці прилеглих будинків повинні вже з атовцями, оскільки в липні підприємець продав скандальну земельну ділянку житлово-будівельному кооперативу учасників АТО «Соціум». А точніше, передав її за договором суперфіції.

    Через це мешканці вкотре звернулися до мерії, яка нібито завжди була на їхньому боці.

    «Ми добивалися благоустрою у своєму дворі кілька років, чули постійні обіцянки, і коли тут нарешті почали прокладати бруківку, то помітили, що під’їзди до будинків не зачіпають. Поцікавилися в робітників, чому, і отримали відповідь, що керівництво дало вказівку не робити, адже буде завіз будівельних матеріалів», – розповідає Надія Багрій, активістка, яка виступає проти забудови двору.

    До речі, з благоустроєм самого двору виник конфуз. Мешканці розповіли, що у звіті «переліку конкретних справ за 100 днів діяльності мера» їхній «облагороджений» двір вже був записаний як одна з виконаних передвиборчих обіцянок Марцінківа. «Коли ми побачили, що мер хизується «зробленою роботою», яку по факту навіть не починали, то тоді обурилися і вкотре нагадали про обіцянки. Проте роботи розпочалися лише нещодавно», – розповідає пані Надія.

    Жінка каже, що Марцінків обіцяв мешканцям двору мирно вирішити питання і нібито пропонував атовцям викупити спірну земельну ділянку. Але на прийомі громадян очільник міста заявив, що за землю атовці захотіли 6 мільйонів, а місто не може погодитися на ціну, більшу, ніж ринкова, бо це корупція. Якщо ціну погодяться опустити, то місто викупить землю.

    Міський голова також закликав мешканців масово прийти на сесію міськради 25 жовтня і заявити про своє небажання сусідства з атовцями. «Ми їм вже дали 21 земельну ділянку, яку ще альтернативу? Кажуть: хочемо тут будувати, і все», – відповів мер на пропозицію людей дати атовцям альтернативну ділянку в місті. І додав, що міська влада може відтермінувати питання з будівництвом цієї висотки, адже щодо документації там є питання, але з часом вони доведуть її до пуття і все ж збудують будинок.

    «Вони взагалі могли вже будувати, у нас в місті і без документів будують. Як на Пасічній: зайшло десяток молодиків зі зброєю, оточили будову і роблять. Це Україна!» – відрізав Марцінків на обурення мешканців.

    «Наразі в кадастровій карті ця земельна ділянка є в статусі для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд. Проте в новому генплані, наскільки нам відомо, там вже дозволена багатоквартирна забудова», – зазначає активістка. І додає, що жителі двору пропонували голові міської асоціації учасників АТО Василю Андріїву (житловий кооператив «Соціум» є проектом асоціації – авт.) піти до мера і спільно розібратися, але почули відмову.

    Жінка каже, що атовці ініціювали зустрічі у дворі з мешканцями і на них обіцяли, що проведуть благоустрій двору та освітлення, однак це все вже здійснюється за кошти міста. Вона акцентує ще й на тому, що у свіжих відповідях від департаменту містобудування, архітектури і культурної спадщини сказано, що щодо цієї забудови не видавалися містобудівні умови та обмеження, а також відсутній будівельний паспорт забудови.

    На прийомі в мера щодо цього жильцям пояснили, що в 2011 році для того, щоб зареєструвати декларацію на початок будівельних робіт, достатньо було навіть архітектурно-планувального завдання. Тому у відповіді департаменту могло бути сказано, що містобудівні умови не видавалися.

     

    Гіркий досвід

    Голова міської асоціації атовців Василь Андріїв пояснює, що цю земельну ділянку вони придбали у приватного підприємця за квадратні метри. І лише пізніше дізналися, що там є проблема.

    «Ми залишили банер з інформацією про нас, на ньому я навіть вказав свій номер телефону. Кілька разів підходили в двір, говорили з мешканцями, пояснювали, для кого будуємо. Спершу проблем не було», – розповідає Андріїв.

    Голова асоціації каже, що вони пішли на поступки і пропонували жителям альтернативу. Навіть готові були зменшити проект до 5-ти чи 7-ми поверхів, хоча мають всі дозвільні документи і можуть за проектом будувати 10. «Але деякі жильці сказали, що не хочуть тут бачити будинок, а сквер. Вибачте, та це приватна територія, не земля міста», – пояснює він.

    Андріїв зауважує, що якщо мешканці не погодяться підписати договір добросусідства і будуть перешкоджати будові, то атовці зводитимуть висотку згідно з проектом без компромісів, адже закон це дозволяє. Він пригадує, як його та інших членів кооперативу обурили слова однієї з жительок сусіднього дому: «Жіночка, яка найбільше виступала проти, сказала: якщо наші хлопці не мають де жити, то хай поживуть у неї в підвалі».

    На те, що міський голова нібито підтримує жителів, Андріїв каже, що то все політика і мер говорить те, що хочуть чути люди. Він обіцяє, що дитячий майданчик не зменшуватимуть, а навпаки, приведуть його в належний вигляд і поміняють комунікації. Тим паче, що він розміщений на їхній прибудинковій території.

    Голова асоціації акцентує, що принциповість їхньої позиції по цій адресі є похідною кількох ситуацій, які мали місце при намаганні збудувати соціальне житло в інших районах міста.

    «Маємо гіркий досвід на вулиці Кисілевської-Хоткевича, коли пішли на компроміс і вирішили не будувати висотку. Це був штучний конфлікт, створений одноосібно. Колишній депутат від «УКРОПу» Мар’ян Романів захопив поруч ділянку, і ми йому заважали. Ще випадок – ділянка на Хіміків-Целевича. Ми відмовилися, бо люди протестували, а потім бачимо – вже другий поверх завершують зводити. Приїхали і цікавимося в людей: як так, чому нам не давали будувати, а іншому пішли на поступки? На що почули відповідь, що їм у квартирах ремонти зробили», – каже Андріїв.

    Голова асоціації додає, що питання з будівництвом на Пулюя передоручив членам кооперативу, адже житло отримують інші атовці, а прокльони людей вислуховує він, і висловлює сподівання, що з мешканцями все ж вдасться знайти компроміс. Мер же, радячи людям іти на сесію, натякнув: якщо буде масовість у їхньому зверненні, то, може, щось і вдасться вирішити.

    Юлія КАНЮС

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!