Вирішити проблеми зі збутом вугілля, видобутого на Львівщині, можна буде, лише якщо шахтарі, виробники та експортери електроенергії “битимуть в одну точку”: наполягатимуть, аби Кабмін прийняв зміни до розпорядження, яке регулює експортну ціну електроенергії, вважає голова Львівської обласної ради Олександр Ганущин. Про це він сказав журналістам після проведення круглого столу де були присутні представники обласної влади Львівщини, компанії ДТЕК, міністерства палива та енергетики та профспілки із Західних і Східних областей.
«Зрозуміло, що профспілкам сьогодні болить — забирайте вугілля вже. Зрозуміло, що ДТЕКу болить — нема де це вугілля складувати, бо уже 400 тисяч тонн на складах. Але якщо зараз не зрушимо генеральне питання, куди це вугілля по дротах далі передавати, то не буде підстав говорити, що будуть шахтарям виплачуватись гроші, – заявив Олександр Ганущин. – Споживання електроенергії в державі, враховуючи ситуацію на Сході, ситуацію з Кримом і загальний економічний спад, істотно впала. Якщо в минулі роки населення споживало 20 мільйонів (кВт/год ), то зараз 13 млн.. Промисловість також падає. Тобто говорити про те, що ринок електроенергії втримається без виходу на експорт, зараз неможливо. Зараз треба поборотись за рівні правила для експорту для всіх”.
Власне, через падіння попиту на електроенергію, всі теплові електростанції в Україні працюють в складі мінімального навантаження. Зокрема, скоротилось виробництво електроенергії і на Бурштинській і Добротвірській ТЕС, а саме сюди відвантажують вугілля гірники Червоноградщини. Лише на Бурштинській ТЕС тільки з початку року виробництво впало майже на 40%, а з 12 енергоблоків працює тільки 5-6. З них лише 1-1,5 блоки працює на експорт, тоді як в 2013-му на експорт працювало 4-5 енергоблоків.Але саме ця станція — єдина в Україні, яка працює в рамках відокремленого енергоострова, синхронізованого з енергосистемою ЄС. Тобто експортний потенціал її — величезний. Є технічна можливість експортувати електроенергію і з Добротвору — до Польщі. Однак без змін до розпорядження Кабміну, які могли б зробити ціни на українську електроенергію конкурентними на зовнішніх ринках, експорт, фактично, заблокований. А гірники продовжують накопичувати вугілля на складах.
Представники профспілок визнали, що якщо шахтарі Сходу і Заходу будуть конфліктувати між собою – це проблему не вирішить, вугілля спалюватися не буде, бо не має куди дівати вироблену електроенергію. Ми повинні об’єднати зусилля і виробити спільні рішення, які дозволять енергетиками і шахтарями працювати і утримувати сім’ї. Вихід єдиний: стимулювання експорту електроенергії. Тільки експорт в умовах падіння внутрішнього споживання може стабілізувати енергетичну галузь, оскільки перспектив для зростання споживання всередині країни на сьогоднішній день не очікується. Для цього необхідна державна підтримка енергоекспорту. Потрібно прийняти спеціальні умови за цінами на експорт електричної енергії.