На запрошення керівництва Юридичного інституту Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника голова обласної ради Олександр Сич прочитав студентам відкриту лекцію про особливості місцевого самоврядування в Україні.
“Розвинене і самодостатнє місцеве самоврядування – це лакмусовий папірець демократії. Принаймні, у європейській системі суспільно-політичного життя. Європейська хартія місцевого самоврядування, яку Україна ратифікувала, говорить, що місцеве самоврядування є однією з фундаментальних основ будь-якого демократичного режиму. В усі роки незалежності в Україні не було демократичного режиму, був авторитарний. Залежно від особи глави держави цей режим був в більшій чи меншій мірі ліберальний та жорсткий”, – підкреслив Олександр Сич.
Нагадаємо, Олександр Сич розповів франківцям, як працював “В уряді камікадзе”
Окремо науковець зупинився на ролі обласної ради, як вищого представницького органу влади краю, у системі органів місцевого самоврядування. Зокрема, лектор акцентував на ліквідації у 1995 році Президентом України Леонідом Кучмою виконавчих органів обласних і районних рад, що привело до значного обмеження повноважень представницьких органів влади. А також зумовило виникнення двовладдя на місцях, коли існує орган, який приймає рішення і орган, який має їх виконувати. “Порівняно краще становище системи місцевого самоврядування було в період президентства Леоніда Кравчука, тобто в перші роки незалежності. Вона почала виходити з тенет радянської організації влади і, принаймні на Західній Україні, органи місцевого самоврядування були самодостатніми, маючи на всіх рівнях свої виконавчі органи”, – відзначив очільник облради.
Сьогодні, за словами Олександра Сича, говорячи про поділ гілок влади на виконавчу, законодавчу і судову, не йде мова про ще одну – самоврядну, яка покликана вирішувати проблеми місцевого характеру. Робити це в повній мірі, на переконання високопосадовця, органи місцевого самоврядування зможуть лише за умови розширення їхніх повноважень, в тому числі за рахунок створення виконавчих органів рад усіх рівнів.