Стоматологи – це люди, яких або бояться, або не люблять. Ба більше, не соромляться їм про це говорити в очі. Франківську стоматологиню, кандидатку наук Олександру Довганич це не засмучує. Вона любить свою роботу, розповідає про неї в інстаграмі й отримує звідти 80% клієнтів.
«Галицький кореспондент» поговорив з нею про безкоштовні консультації, правильне ковтання і те, як треба чистити зуби.
Олександро, давайте почнемо з легшого, наприклад із профілактики захворювань зубів.
Люди думають, що тут нічого складного немає. Прийшла днями панянка – гарна, зібрана, елегантна. Проводжу огляд і вказую на проблеми. Вона дивується, звідки? Відповідаю, що у неї погана гігієна. Жінка стає на диби.
Тому пояснюю на хлопський розум. Дивіться, от є дві ґаздині. Одна, коли прибирає, то відсуває дивани, піднімає килими і лізе в кожен кут. А друга теж прибирала, але в неї не так якісно, бо не заглядала під дивани і не тріпала килими. То в кого буде чистіше?
Флосами не користуєтеся, чистите зуби впоперек, як капці, про останній зуб забуваєте, попри ясна теж не чистите. От вам і різниця.
І якою була реакція пацієнтки?
Вона погодилася, але не записалася на наступний прийом.
Виходить, що люди не хочуть чути правду?
А хто має про це сказати, як не стоматолог? Профілактика є не лише з гігієни, а й ортодонтична. Дуже важливо чистити міжзубними нитками двічі на день. Адже зубна щітка між зубами не дістає, і паста теж, туди потрапляють мікроби, бо вони мікроскопічні. Їжа там залишається і гниє.
От ковтніть слину й зауважте, куди перший рух язиком прямує – до зубів чи піднебіння?
До піднебіння.
Загалом правильна ортодонтична ситуація, бо язик на правильному місці. Завдяки тому, що людина правильно ковтає, йде правильне дихання й немає блокування дихальних входів.
Неправильне ковтання тягне за собою погане дихання, і якщо є аденоїди, то це ще й утруднене носове дихання, постійно відкритий рот, організм недоотримує кисень тощо. Ось вам і банальна профілактика.
Язик має бути на своєму місці. І такі проблеми слід вирішувати ще у дитинстві, щоб потім не платити ортодонтам, не «годувати» аптеки через проблеми з тиском і т. д. Насправді є дуже багато заходів, на які я вказую батькам, коли вони приходять з дітьми на перший ортодонтичний огляд.
Якщо нічого не болить, то треба ходити до стоматолога?
Є багато хронічних захворювань. Наприклад, в людини може бути високий поріг больової чутливості, тобто утворився карієс, потім прогнив нерв і далі процес руйнування пішов у кістку, де утворилася гранульома, киста чи ще щось. Карієс полікувати дешевше, ніж отакий складний варіант.
Але біль – це сторожовий пес нашого організму. Якщо болить, то це сигнал, що треба звертатися до лікаря.
От у вас нормальна гігієна, то що зуби не болять?
Хороша гігієна у мене почалася, коли я закінчувала медуніверситет. Батьки не вчили, бо й самі не знали. В садку і в школі теж не вчили. Це має робити стоматолог. Пощастило тому, хто потрапив до стоматолога, який показав, як правильно чистити зуби.
У мене теж болять. Тільки значно рідше. Ми живемо в ендемічній зоні, у нас погана вода. Наприклад, в Луганській чи Одеській областях вода краща. А на Прикарпатті недостатня кількість фтору у питній воді. Тому в нас тут карієси. А через недостатність йоду додаються ще й проблеми зі щитовидною залозою.
А ще плюс гігієна і в деяких людей слабенька генетика. От тому й болять зуби.
Діагностика може бути «на око» і з першого погляду?
Може. Я консультую людей в інстаграмі. Мені кидають фото і я відповідаю, якщо видно. Безкоштовно. Але стоматологи – мануали. Я не полікую силою думки, мені треба, щоб людина сіла в крісло.
От надіслала мені недавно дівчина фото. Бачу, що утворився камінь на зубах. Гіпертрофічний гінгівіт, біда з яснами. А можливо там уже й пародонтит, і для цього треба робити діагностику. А все починається з гігієни. І я їй кажу: вам терміново потрібно до стоматолога.
Ще я можу сказати: візьміть флосу й почистіть, бо м’ясо застрягло. Можу порадити, як вихідні перебути, коли сильно болить, яку таблетку випити або чим пополоскати. Але в понеділок треба йти до стоматолога.
Приходять з інстаграму люди?
80% приходять нових. Все починається з огляду. Я даю консультацію терапевтичну, ортодонтичну, хірургічну як пародонтолог, бо якраз захистила дисертацію на цю тему. 10 років писала цю роботу. Отже, діагностика, огляд, обстеження, фотопротоколи та план лікування за 500 грн.
Після повної санації і гарного лікування треба ходити шліфувати й полірувати пломби та оглядати стан зубів і ротової порожнини. Такий огляд слід робити раз на пів року.
А є такі, які чемно ходять кожні пів року?
Є, бо я вмію мотивувати людей. Було, розказувала своїм студентам, а вони теж не вірили, що люди ходять на огляд навіть без причини. І тут дзвонить телефон, бачу, якраз моя пацієнтка. Вона дзвонила, щоб записатися на огляд та гігієну.
Людина якщо раз вклала гроші, то вона хоче це пильнувати. Зробити гігієну легше, ніж робити пломби.
Уявіть, на 1 мм кв. одного зуба потрапляє 420 кілограм жувального тиску. Такого тиску немає ніде в організмі. Емаль витримує цей тиск, і пломба теж, а от межа між пломбою і зубом є дуже вразливою. Пломба амортизує в зубі під час жування, але тут утворюються мікропори, тому раз на півроку ми шліфуємо й поліруємо там. Я свої пломби безкоштовно полірую, бо зацікавлена, щоб вони трималися роками.
Пригадуєте найдавнішого клієнта?
Позавчора прийшла пацієнтка, в якої заболів зуб. Ми згадували з нею, що вона прийшла 17 років тому, коли її відправили на видалення. Тоді її сестра записала до мене. Я той зуб полікувала, почистила канали, поставила керамічну коронку. І в неї зараз пішло загострення.
Раніше я лікувала ще без мікроскопу, і матеріали були теж не такі якісні, проте вона прожувала цим зубом 17 років. Ми зняли коронку, полікували канал уже з мікроскопом і знову поставили коронку. Він знову буде служити. Не знаю скільки цього разу, але він 17 років відслужив. А він уже тоді йшов на видалення. Але якщо немає надії, то імплант є доброю альтернативою.
Кажуть, що вони часто не приживаються?
От ставлять 1000 імплантів. Один із них не прижився. 999 людей тихенько жують і нікому не зізнаються, що в них імплант. А одна людина розтрубіла на весь світ.
Зрештою, якщо не прижився, то хірурги роблять штучну кістку, створюють умови і ставлять інший імплант.
Ну то як правильно чистити зуби?
Справа наліво чистити треба капці, а зуби – інакше. Ділите щелепу на сегменти: верхній і нижній. Верхня щелепа має бокові сегменти і передній. Беремо до уваги один сегмент. Є щічна поверхня, язикова та жувальна. Починаєте рухати щіткою від ясен вниз, рахуєте до 20. Переходите до піднебінної поверхні, теж проводите рухами зверху вниз і рахуєте до 20. Жувальну поверхню чистіть коловими рухами. Не забувайте про стінку останнього зуба. Далі переходите до іншого сегменту.
Сплюнули. Знову набрали пасту і перейшли до нижньої щелепи. Язикову й щічну поверхні тут треба чистити знизу вверх. Тобто пам’ятайте, що чистити треба від ясен, щоб не заганяти їжу під них. Потім сплюнули й пішли спати. Не споліскувати, хай діють мікроелементи, які є в пасті.
До речі, а яку пасту радите?
Суть не в пасті. Паста – це просто речовина, яка піниться і допомагає легенько ковзати. Це все маркетинг. Раджу змінювати пасту, тому що мікроби звикають до антисептика. Набирати треба розміром з зелену горошинку.
А ополіскувач?
Ополіскувачами не користуюся, вони мені дуже подразнюють слизову. Кому підходить, то може користуватися.
Дуже раджу зубні нитки. Після чищення зубів треба брати нитку й нею дочищати проміжок двічі. Спершу один зуб, глибоко, а потім інший у тому ж проміжку.
А ще флоса має добрий діагностичний критерій. Якщо тут є пломба контактна чи камінь під яснами, а ви запхали флосу і чуєте, шо вона хоче порватися, бо зачепилася, то знак, що там або камінь або проблема з пломбою. Стоматолог це вирішує дешево. А якщо вчасно не піти, то буде дорожче.
З якими проблемами до вас приходять зазвичай зараз?
Найбільше зараз приходять на естетичну і ортодонтичну консультацію – з кривими зубами. Приходять із дуже складними ситуаціями, бо я завоювала репутацію ортодонта з тяжких випадків.
Наприклад, в Косові стоматологи до мене відправляють дуже складних хворих.
То ви ще й в Косові маєте прийомні дні?
Так, раз на місяць. І також у Надвірній. Ці кабінети створили мої учні, вони лікують зуби, а я працюю ортодонтом у них.
Коли і чому лишили роботу в університеті?
Викладала 18 років, а три роки тому залишила. Я вмію пояснити на хлопський розум, поділитися знаннями, і люблю це, а лишила, бо вигоріла емоційно на цій роботі.
Є думка, що все менше стоматологів залишаються в державних клініках і все більше йдуть у бізнес.
Не можу погодитися. Скоріше люди не хочуть з якихось причин змінювати щось у своїй практиці. От вивчають першу сходинку, мають своє коло пацієнтів і їм цього достатньо, не йдуть далі, бо немає амбіцій.
Бізнес змушує розвиватися?
Так. Але то й від рис характеру залежить. Я могла сидіти на роботі, але мені необхідна динаміка і щось нове. Не можу я працювати лиш на одному місці, я і впроваджую нове, і їжджу в райони, і курси маю у себе в кабінеті, і дотепер навчаюся сама.
Бо мені завжди мало інформації. Я знаю багато всього, але треба ще й оце. І так постійно, бо неможливо все вивчити й усе знати, навіть якщо я захистила дисертацію.
А як ви стали стоматологом?
Як була мала, мене тато водив до стоматологині видаляти молочні зуби. І він тоді сказав: «Диви, яка красива, в біленькому халатику, коли виростеш, то теж така будеш – в теплі, чистоті й завжди курку чи качку хтось принесе». Мені було 6 років, але я з цим росла і цього хотіла.
Донька теж хоче в цю професію?
Так, дочка хоче поступати. А сестра вже давно працює в моєму кабінеті. Я вважаю, що це добре. Цей бізнес і має бути сімейний, щоб всі дивилися в одному напрямку.
Правильно, коли у стоматолога є вузька спеціалізація, коли лікар набиває собі руку в чомусь одному. Наприклад, я роблю ортодонтію і ортопедію, а сестра терапію. Всі послуги в одному бізнесі.
Розмовляла Тетяна Соболик