Підприємництво є рушієм економіки, адже їх активізація та ефективність функціонування безпосередньо впливає на економічний розвиток та якісь життя населення. У розвитку малих та середніх підприємств зацікавлені насамперед регіони. Велика частка цього сектора економіки орієнтована саме на місцевий ринок, а збільшення кількості суб’єктів господарювання сприяє створенню робочих місць. Відповідно разом з збільшенням їх кількості зростають і податкові надходження до місцевих бюджетів.
В Україні, як і в Європі, мікропідприємствами є підприємства, у яких середня кількість працівників не перевищує 10 осіб, а річний дохід – 2 млн. євро. До малих належать підприємства, на яких працює до 50 осіб, річний дохід не перевищує 10 млн. євро. Натомість середніми вважаються підприємства, кількість працівників яких не більша 250, а обсяг річного доходу – до 50 млн. євро.
В Івано-Франківській області малий і середній бізнес становить основу підприємництва. За даними Головного управління статистики у 2016 році в області, як і в попередньому році, 99,9 % усіх підприємств були малими та середніми. З них у 2015 році 7659 належали до малих, 277 – до середніх та 6 до великих підприємств. Однак в наступному, 2016 році, значно зменшилась кількість малих підприємств і лише трохи зросла кількість середніх та великих. Так, станом на 2016 рік було зареєстровано 6587 малих, 289 середніх та 7 великих підприємств.
Внесок малих та середніх підприємств у загальний обсяг реалізованої продукції (товарів, послуг) підприємствами області складає 80, 1%. З них малих – 27% та середніх – 53, 1%.
На середніх та малих підприємствах працює 90,6% найманих працівників усіх підприємств області. Загалом – 91 500 осіб
Крім того, у 2016 році до сектора малого і середнього підприємництва відносилися 43,7 тис. фізичних осіб-підприємців. Кількість зайнятих працівників складала 72, 2 тис.
Зазначимо, що з 2012 по 2015 рік кількість фізичних-осіб підприємців збільшилась. У 2015 році вона становила 47, 5 тис, проте наступного року різко зменшилась на 4 тис. Це було зумовлено погіршенням економічної та політичної ситуації у країні.
Кількість малих підприємств на 10 тис. осіб у 2016 році складала 48 одиниць, а кількість фізичних-осіб підприємців, які належать до сектору малого бізнесу – 317.
Малим підприємництвом у 2016 році займалося майже 40% від загальної кількості зайнятих працівників. Тоді як у країнах з розвинутою ринковою економікою чисельність зайнятих у цій сфері перевищує 50%, а подекуди і 80%.
Обсяг реалізованої продукції (товарів, послуг) суб’єктами господарювання у 2016 році склав 64685,9 млн. грн., що на 14 млн. грн. більше, ніж, наприклад, у 2014 році.
Основними видами економічної діяльності у сфері малого підприємництва у 2016 році, як і в попередні роки, залишаються торгівля (1753 підприємств), промисловість (1159) та будівництво (901). Тобто виробнича галузь для таких підприємств є недостатньо розвиненою. До того ж малі та середні підприємства нерівномірно сконцентровані в області. Найбільша їх кількість зосереджена у містах Івано-Франківську, Калуші, Коломиї та Тисменицькому районі.
За обсягами реалізації продукції на одного найманого працівника лідирують такі галузі, як торгівля, сільське господарство, будівництво, промисловість, транспорт та фінансова діяльність.
Загалом наша область знаходиться на 14 місці в Україні серед кількості малих підприємств та зайнятих працівників. А от за обсягом реалізації продукції – на 15 місці. Серед лідерів Дніпропетровська, Харківська, Одеська, Київська та Львівська області.
Якщо порівнювати з іншими країнами частку малого і середнього підприємництва в обсягах реалізації продукції (товарів, послуг), то у 2016 році в Україні вона склала 63%. Це більше, ніж в Німеччині (47, 5%), Польщі (56%), Словаччині (56, 7%), Чехії (56, 9%), але менше, ніж в Естонії, Литві і Болгарії.
Наталя Деркевич
Ця публікація була підготовлена в рамках проекту “Просування реформ в регіони” за сприяння Європейського Союзу (http://ec.europa.eu/europeaid). Зміст її є виключною відповідальністю газети “Галицький кореспондент” і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу.
Написати головному редакторові Тетяні Соболик: editor@gk-press.if.ua