Загалом участь у голосуванні взяли 6 807 калушан, за проекти Бюджету участі було віддано 14 688 голосів. Кожен мешканець міста міг проголосувати за п’ять проектів, але в середньому проголосував за 2-3 проекти.
У п’ятницю, 21 вересня, завершилося голосування за проекти Бюджету участі. До голосування допустили 19 проектів вартістю понад 5,4 млн гривень. Вони змагалися за два мільйони гривень бюджетного фінансування. Конкуренція між великими проектам була серйознішою, ніж між малими. На їхнє фінансування, за рішенням міської ради, передбачили 1,2 млн гривень, тож, може бути реалізовано не більше трьох таких проектів із загальних дев’яти. На малі проекти закладено 800 тис. гривень, а переможцями будуть щонайменше чотири з десяти, пишуть “Вікна”.
За категоріями, вісім проектів належать до «спорту», шість — «комунального господарства», по два — в «освіті» і «соціальному захисті» і один — з категорії «навколишнє середовище». Щоправда, з восьми «спортивних» проектів, половина — це майданчики на території закладів освіти. Умовно до проектів в освіті можна зарахувати й один із комунальних проектів — заміну дверей у ДНЗ «Росинка» — та один із соціальних — майданчик для дітей з особливими потребами на території ліцею.
Загалом участь у голосуванні взяли 6 807 калушан, за проекти Бюджету участі було віддано 14 688 голосів. Кожен мешканець міста міг проголосувати за п’ять проектів, але в середньому проголосував за 2-3 проекти.
Торік, коли в місті вперше запровадили Бюджет участі, активність мешканців міста була нижчою: тоді участь в голосуванні взяли 3 827 калушан, а переможцями стали шість проектів, чотири з яких передбачали спорудження ігрових, спортивних чи тренажерних майданчиків, причому три з них — на території закладів освіти. Крім того, переможцями стали проекти з утеплення храму та озеленення міста. Цього року, за попередніми підсумками голосування, домінування освітянських проектів є ще більш тотальним. По суті з семи проектів, які набрали найбільше голосів у своїх категоріях, шість — стосуються закладів освіти. Саме в освіті, як показує минулорічний досвід, вдається забезпечити найбільшу підтримку того чи іншого проекту під час голосування, мобілізувавши батьків та вчителів. Загалом із 14 688 голосів у цьогорічному голосуванні понад 11 тисяч було віддано проектам на території закладів освіти.
Станом на 24 вересня підсумки голосування є такими.
Великі проекти:
1. Баскетбольний майданчик “Найкраще – дітям” на території першої школи – 1846
2. Заміна огорожі в ДНЗ «Росинка» — 1790
3. Дитячий майданчик на території ЗОШ № 11 — 1760
4. Облаштування спортивно-ігрового майданчика для гри в міні-футбол та волейбол (у дворі будинків на вул. Олени Пчілки, 61 та пр. Лесі Українки, 12) – 607
5. Закупівля ігрового та реабілітаційного обладнання для дітей з інвалідністю (для Центру соціальної реабілітації дітей «Добродія Калуська») – 444
6. Сучасний баскетбольний майданчик в житловому масиві «Хотінь» – 334
7. Здорове дозвілля (влаштування у дворі будинків №56; 62 на вул. Б. Хмельницького волейбольного та дитячого ігрового майданчиків) – 221
8. Хотінський сквер «Радість» — 124
9. Автоматичний дистанційний онлайн-моніторинг якості атмосферного повітря — 86
Малі проекти:
1. Заміна дверей у ДНЗ «РОСИНКА» – 1761
2. «П’ятій школі – SMART дошки!» – 1730
3. Спортивний майданчик з вуличними тренажерами для дорослих та підлітків на вул. Хіміків – 1282
4. Спортивно-ігровий майданчик для дітей з особливими потребами (на території школи-ліцею №10) – 1041
5. «Крок до мрії» (дитячий спортивний майданчик на території школи-ліцею №10) – 846
6. Встановлення столів для гри в настільний теніс, шахи та шашки – 338
7. Вольєри для утримання безпритульних тварин для міського притулку – 188
8. Парк “Просто мрій” – 175
9. Освітлення вулиць – комфорт і безпека пішоходів (вуличне освітлення у дворі будинків на бульварі Незалежності, 2, 4, 6) – 74
10. Освітлення дорожнього кільця на перехресті вулиць Долинська та Львівська – 39
Сумарний бюджет чотирьох малих проектів, які набрали найбільше голосів, — понад 790 тис. гривень. Тобто, в п’ятого за рейтингом шансів практично немає. Авторами або співавторами всіх проектів переможців є депутати міської ради, керівники закладів освіти або працівники таких закладів. Здебільшого це люди, які, в принципі, можуть вирішувати нагальні потреби закладів освіти за рахунок міських програм, не обтяжуючи Бюджет участі.
Остаточні підсумки конкурсу проектів Бюджету участі будуть підбиті 15 жовтня. Тоді ж і оголосять проекти переможці. Зараз, як повідомив у коментарі «Вікнам» начальник відділу внутрішньої політики та зв’язків з громадськістю Калуської міської ради Тарас Нижник, відбувається перевірка голосів на відповідність критеріям: чи мали право голосу за віком, чи дійсно мешканці міста, чи підтверджений голос необхідними документами. Щодо калушан, які голосували особисто у міській раді чи центрі надання адмінпослуг, то всі їхні голоси будуть зараховані, адже вони фактично вже пройшли перевірку під час голосування. А перевірялися будуть лише голоси тих калушан, які проголосували в електронній системі. Таким чином у голосуванні взяли участь понад 2,5 тис. осіб, або 38% від тих, хто проголосував.
Після перевірки підсумки голосування, вірогідно, зміняться. Однак, зважаючи на відрив між лідерами й аутсайдрами, анулювання частини голосів на підсумковий рейтинг ніяк не вплине.
Богдана ТИМЧИШИН, журналіст