Незважаючи на те, що на дистанційному навчанні школярі отримали вищі бали у підсумкових атестатах, батьки проти такої форми здобуття знань.
Відколи в Україні оголосили карантин, всі школярі перейшли на дистанційну форму навчання. Так вони вчилися з середини березня до кінця навчального року. Їхні батьки мали нагоду побачити, як пояснює новий матеріал вчитель і як діти виконують домашнє завдання.
Опісля багато батьків залишилися незадоволеними такою формою навчання. І коли з’явилася інформація, що, ймовірно, з 1 вересня дистанційне навчання продовжиться, вони виступили проти.
У вересні – знову дистанційне
З 1 вересня школи знову можуть перейти на дистанційне навчання. Таку заяву зробив секретар Ради національної безпеки і оборони Олексій Данілов на нараді у президента щодо поширення коронавірусної інфекції.
За словами Данілова, уже сьогодні школи мають готувати для цього “відповідні технічні можливості”. Така неочікувана заява секретаря РНБО прозвучала після того, як у Міносвіти запевняли, що переводити школи на обов’язкове дистанційне навчання не будуть.
У міністерстві розповідали, що готуються до нового навчального року, друкують підручники і працюють над запуском єдиної освітньої електронної платформи. Для шкіл розробляли нові правила роботи в умовах пандемії коронавірусу – з дезінфекцією, прибиранням приміщень, особливими умовами перебування учнів у школі.
“Як саме вчитимуться діти, уряд має вирішити у серпні”, – наголошувала попередня очільниця МОН Любомира Мандзій. Однак нещодавно Міносвіти отримало нового керівника – Сергія Шкарлета, який наразі став виконувачем обов’язків міністра.
Нестерпна ситуація
На сайті офіційного представництва Президента України ініціативні батьки зареєстрували петицію з проханням скасувати дистанційне навчання масового характеру. Наголошують, що вважають його неякісним і таким, що руйнує розвиток кожного маленького громадянина України.
“Всі діти мають право на якісне безкоштовне навчання! Результат такого навчання буде плачевним для наступних поколінь українців. Це повна деградація. Як наслідок, виросте суспільство рабів”, – йдеться у тексті петиції.
Її автори зазначають, що таке навчання можливе лише у тому випадку, якщо учень та його батьки так вирішать самостійно.
Чимало франківців, які виховують школярів, також впевнені: дитина набагато краще сприймає новий матеріал в колективі, ніж вдома. Та й сама атмосфера школи, наявність духу суперництва, живе спілкування – це набагато краще, ніж сидіти у власній домівці за комп’ютером.
“Я за якісне навчання – чи дистанційне, чи у школі. Але карантин показав, що дистанційного навчання як такого нема, деякі вчителі ігнорують звернення до них від батьків. Інколи вони скидали посилання на чужі ютуб-уроки. Ми й самі би їх знайшли, хіба це навчання?” – скаржиться франківка Вікторія Франко.
Мешканка обласного центру Надія Тимофійчук розповідає, що дистанційне навчання як доповнення до навчання у школі має право на існування. Адже за певних обставин дитина іноді може не відвідувати школу, в такому випадку дистанційне навчання актуальне, але не інакше.
“Аналізуючи дистанційне навчання своєї дитини, інших знайомих мені дітей, склалося враження, що відбувається змагання між вчителями – хто більше, хто краще, але в результаті було не якісніше. Напевне, немає жодного предмета в шкільній програмі, де хоча б окремі теми не потребували живого спілкування. І не важливо, це географія чи фізична культура, чи музичне мистецтво. Думаю, що вчителька мого сина в період дистанційного навчання вибрала золоту серединку: для мене це наймудріше рішення, яке міг прийняти педагог. Вона давала ту кількість матеріалу і завдань для виконання, яку дитина може опанувати сама! Без мами, тата та інших родичів”, – розповідає франківка.
Втім, батьки розуміють, що така форма навчання – не просто забаганка, а вимушений крок. Якщо захворюваність на коронавірус зростатиме, то наражати дітей на небезпеку не будуть.
“Якщо буде ситуація така, як зараз, за кількістю випадків, то хай би ще якийсь час було дистанційне навчання. А який вихід? Це не простий грип! Люди не усвідомлюють, наскільки це серйозно”, – каже Ірина Карп’юк.
“Дистанційне навчання – це нестерпно, але в тій ситуації, яка склалась, особисто для мене здоров’я дитини важливіше, ніж мій час і комфорт”, – говорить Марія Белей.
Тільки у крайньому випадку
Заступниця директора департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради Наталія Микула зазначає, що Міністерство освіти та науки не планує з 1 вересня розпочинати дистанційне навчання у школах. Однак вона зазначає, що МОН залишає за собою право вносити певні корективи, якщо будуть відповідні рекомендації головного санітарного лікаря.
“Міністерство каже, що діти будуть навчатися за класно-урочною системою, тобто діти з 1 вересня будуть відвідувати школу. Якщо буде дуже високий рівень захворюваності на коронавірус у серпні і адаптивний карантин скасують, тоді будуть вживати заходів щодо організації дистанційного навчання, але наразі такої інформації немає”, – говорить заступниця директора.
За її словами, дистанційне навчання у березні було величезним викликом для педагогів, адже вони не мали досвіду такої роботи. Вони дуже швидко були змушені навчитися дистанційно працювати з дітьми. Самі діти теж були змушені пристосовуватися до такої системи, адже звикли до інших уроків.
“На департамент освіти та науки була покладена велика відповідальність щодо організації навчального процесу в нових умовах. В закладах освіти цим займався керівник закладу, тобто директор школи, який затверджував, на яких платформах працюватимуть вчителі”, – зазначає Наталія Микула.
Вона зізнається, що не у всіх школах Івано-Франківська дистанційне навчання проходило якісно. Зрештою, на її думку, така форма навчання має існувати тільки у крайньому випадку.
“Коли ти в класі проводиш урок і бачиш учнів, можеш комунікувати з ними, бачиш їхню реакцію на новий матеріал, то можеш зрозуміти, чи навчилися вони чогось за тих 45 хвилин. Можливо, якійсь дитині потрібна додаткова допомога вчителя, бо вона щось не зрозуміла. У класі це зробити легко, а на дистанційному навчанні – дуже важко”, – каже Наталія Микула.
Освітянка зауважує, що вона, як вчитель з досвідом, не хоче, щоб дистанційне навчання було завжди. Зазначає, що учні старшої школи швидше пристосувалися до нових умов, але з маленькими школярами працювати було дуже важко, особливо з тими, хто навчається за системою Нової української школи.
“У стресовій ситуації були і вчителі, і діти. Ми маємо уже результати. Варто сказати, що у другому семестрі діти отримали вищі оцінки, ніж у першому. Можливо, комусь батьки допомагали, а хтось користувався Інтернетом. Але викладачі ставились до цього з розумінням. Ніхто оцінки не занижував”, – каже заступниця директора департаменту.
Результати – восени
Директор ліцею №23 імені Романа Гурика Микола Василик зізнається, що такий швидкий перехід на нову форму навчання став несподіванкою і для вчителів, і для дітей, і для їхніх батьків.
“Ми спершу думали, що за тиждень-два це завершиться. Але коли сказали, що діти не повернуться за парти до кінця навчального року, треба було підлаштовуватися. Згідно з листом Міністерства освіти, кожен вчитель мав право вибрати ту платформу, на якій йому буде зручно працювати. Дітям було важко, бо для кожного предмета треба було переходити на іншу платформу, бо ж вчителі різні. Але вже згодом всі перейшли на Zoom та на Google Клас. Також завдання перекидали на Вайбер чи електронну пошту. Так і працювали: діти робили завдання, вчителі пояснювали нові теми”, – розповідає Микола Василик.
Директор стверджує: результати такого навчання можна буде побачити вже восени, коли діти прийдуть до школи. На його думку, дистанційне навчання уже увійшло в освітній процес, навіть після карантину воно буде в тій чи іншій формі. Ймовірно, вчителі даватимуть додаткові завдання за такою системою.
“Сказати точно, чи підуть діти до школи у вересні, не може навіть МОН. Карантин ще триває, і не знати, як вірус поширюватиметься далі. Є багато різних новин, але варто дослухатися до повідомлень з міністерства. Наразі дистанційне навчання восени – це тільки чутки”, – каже очільник ліцею.
Микола Василик хоче, щоб діти повернулися за парти. На його думку, живе спілкування та комунікацію з вчителем ніщо не замінить. Каже, таке навчання можливе лише як виняток. Захворювання на коронавірусну інфекцію – саме такий випадок.
Ірина КУЙБІДА
До теми
Скасувати ЗНО?
Чутка про те, що президент Володимир Зеленський запропонував скасувати обов’язкове зовнішнє незалежне оцінювання, стривожила цьогорічних випускників. Буцімто, оскільки майже цілий семестр діти вчилися дистанційно, глава держави вніс до Верховної Ради відповідний законопроєкт.
«Одержувачі освіти, які завершують здобуття повної загальної середньої освіти у 2019/2020 навчальному році, мають право пройти державну підсумкову атестацію, у тому числі у формі зовнішнього незалежного оцінювання, за власним бажанням», – йдеться у цьому документі.
Декого з абітурієнтів формулювання про зовнішнє незалежне оцінювання “за власним бажанням” збило з пантелику. Мовляв, цьогоріч ЗНО та ДПА не є обов’язкові.
Однак це не так. Насправді у законопроєкті йдеться не про ЗНО, а про державну підсумкову атестацію. Закон ніяк не впливає на обов’язковість складання ЗНО випускниками шкіл, які цьогоріч хочуть вступити до вишу.