Патологічне стирання зубів: причини, лікування та профілактика

  • Патологічне стирання зубів – це стан, що характеризується стрімким зносом зубної емалі, дентину, та може призводити до серйозних змін у формі й структурі тканин, підвищеної чутливості емалі, зміни прикусу. Патологія може проявлятися в різних формах і ступенях: від ледь помітних змін на першій стадії до серйозних руйнацій на останній.

    Проблема впливає не лише на красу та естетику посмішки, але й значно погіршує здоров’я ротової порожнини, самопочуття, стаючи причиною появи дискомфорту, болю. А тому важливо приділяти значну увагу якісній профілактиці, своєчасній діагностиці та адекватному лікуванню. Лише за умови чіткого дотримання всіх рекомендацій стоматологів і правильного проведення всіх маніпуляцій можна зберегти здоров’я зубів та запобігти подальшому їхньому руйнуванню.

    wGPDcqgELB2krkseJKQGKuvCjS0gZaHHu0H7d5pEayLm016gmQneZDOHDdzG1-h4qDOHNLNLaHXKzyZG16wIGA2YyPrXNj0im53eQeHvXs_By3LS_b4Zwv3X5Dd0E-8EU1qA14fLA0j-ZW42rckUzvQ

    Джерело: medica-plus.com

    Види та стадії патологічного стирання зубів

    Стирання може бути горизонтальним і передбачати рівномірне пошкодження всієї поверхні зубів. Такий тип зазвичай спостерігається при бруксизмі.

    Також у пацієнтів може бути діагностоване вертикальне стирання, коли пошкодження більш інтенсивні з однієї сторони верхньої чи нижньої щелепи (або обох одночасно). Проблема типова для пацієнтів, що втратили зуби та своєчасно не виправили дефект. Аномалія нерідко стає причиною змін у прикусі, вимагає складнішого та тривалішого лікування.

    За ступенем ураження виділяють три основні стадії:

    • I ступінь – дентин ще не оголений, коронка скорочена мінімально.
    • II ступінь – оголення дентину, значне зменшення довжини коронки.
    • III ступінь – коронка коротшає більш ніж на дві третини своєї довжини, можливе оголення пульпи.

    Перша стадія вважається легкою та характеризується незначним пошкодженням, яке ще не досягає дентину. Зуби можуть виглядати трохи стертими, але загальна форма і функціональність зберігаються. Часто пошкодження на даному етапі є непомітним для пацієнта і діагностується стоматологом під час профілактичного огляду.

    Середній ступінь стирання вже досягає дентину, що призводить до оголення внутрішніх структур. Пацієнти можуть відзначати підвищену чутливість до гарячих, холодних або солодких стимулів. Знос тканин стає помітним не лише стоматологу, а й пацієнту, особливо під час ретельного огляду ротової порожнини.

    На останній стадії пошкодження знос є дуже серйозним, зі значним зменшенням висоти коронки. Часто можна спостерігати повне оголення дентину, а іноді та пульпи, що може призвести до сильного болю, розповсюдження інфекцій. Зміни в прикусі та зовнішньому вигляді усмішки можуть бути значними, помітно впливаючи на естетику та функціональність.

    Кожна стадія і тип пошкоджень потребують особливого підходу в діагностиці та лікуванні. На ранніх стадіях можливе використання мінімально інвазивних методів (таких, як фторування або аплікації препаратів для зміцнення емалі). На пізніших стадіях проводять реставрацію зубів за допомогою композитних матеріалів, керамічних вкладок або коронок.

    F1PCkvZw_ZBHZ9jU0wzlTNhKZpS6GTRFKF5j0JNNgxqsHJR_jHGpltnR8hQpdPXZnDvNrEThH9S2K3_MiP59jDgpdX6XASWZqJyFBGXDqEqngpkajNrHTlOnRkZKe6h_6yvx3TFCroUWosPLeq_AK1E

    Джерело: medica-plus.com

    Основні причини виникнення та фактори ризику

    Фізичні та механічні фактори

    Однією з найпоширеніших причин появи проблеми є бруксизм. Мова йде про неконтрольований скрегіт зубами, що найчастіше спостерігається вночі. Постійне тертя призводить до значного зносу твердих тканин. Певні ризики несе і високе жувальне навантаження – надмірний тиск на зуби під час жування надто твердих продуктів можуть сприяти пошкодженню емалі.

    Причиною стирання тканин нерідко є неправильний прикус. Проблема призводить до нерівномірного розподілу навантаження на зуби, що сприяє їхньому стиранню в певних місцях. Також сприяти швидкому руйнуванню емалі можуть непрофесійно виконані стоматологічні реставрації. Неправильно встановлені або підібрані пломби, коронки провокують надмірне, точкове навантаження на прилеглі зуби.

    Хімічні, біологічні чинники

    Часте споживання кислих напоїв та їжі (наприклад, лимонаду, цитрусових) руйнує емаль, що також веде до її стирання. Спостерігаються пошкодження емалі у пацієнтів з гастроезофагеальною рефлюксною хворобою (ГЕРХ). Причиною ерозії стає регулярне підіймання кислоти зі шлунку в ротову порожнину.

    До природних біологічних факторів відносять вікові зміни та спадковість. Так, з плином часу природне стирання зубів у пацієнтів поважного віку може перетворитися в патологічне, особливо якщо існують інші супутні фактори. На схильність до появи пошкоджень можуть впливати також генетичні особливості організму.

    Ризики, пов’язані з образом життя

    Однією з розповсюджених причин зносу твердих тканин є недостатня гігієна порожнини рота. В разі поганого очищення на емалі та в міжзубних проміжках накопичуються відкладення. Наліт є ідеальним середовищем для мікроорганізмів, що сприяють послабленню емалі та розвитку карієсу, який надалі може призводити до стирання.

    Також варто звернути увагу на шкідливі звички – гризіння олівців, нігтів, відкривання зубами упаковок та інші агресивні дії сприяють механічному пошкодженню тканин. Навіть регулярне лускання насіння соняшника чи гарбуза може стати причиною нерівномірного зносу емалі та дентину в окремих місцях.

    Спричинити появу проблеми можуть і професійні ризики. Люди, чия діяльність пов’язана з регулярним контактом з хімічними речовинами або постійним механічним навантаженням на щелепу (наприклад, музиканти), також можуть бути схильні до патологічного стирання через вплив зовнішнього середовища.

    Методи діагностики та розпізнавання патології

    Основні способи діагностики:

    1. Візуальний огляд – лікар оцінює зовнішній вигляд зубів, їхню форму і розмір, а також ступінь зносу емалі, дентину. Виявлення неоднорідного стирання може вказувати на конкретні проблеми з прикусом або інші патології.
    2. Фотографічна фіксація – дозволяє лікарю мати змогу порівняти стан зубного ряду до і після лікування або протягом серії візитів.
    3. Рентгенівське обстеження – допомагає визначити ступінь внутрішнього стирання та ураження тканин, що не завжди видно під час звичайного огляду. Метод часто використовується для виявлення проблем в зонах під яснами або у міжзубних проміжках.
    4. Використання стоматологічного мікроскопа – дає змогу виявити мікротріщини та інші дрібні дефекти емалі, які сприяють її руйнуванню. Завдяки дослідженням лікар уточнює діагноз та більш ефективно планує лікування.
    5. Оклюзійне картування – вивчення жувальних властивостей зубів з використанням спеціального обладнання, що актуально для аналізу точки контакту між зубними рядами верхньої та нижньої щелеп. Неправильний контакт може призводити до надмірного зносу.
    6. Електроміографія – дозволяє оцінити активність жувальних м’язів та виявити можливі аномалії у їхній роботі. Наприклад, надмірну активність, що може бути ознакою бруксизму.
    7. Оцінка стану скронево-нижньощелепних суглобів за допомогою комп’ютерної томографії або МРТ для виявлення аномалій у суглобах, що часто сприяють появі проблем або погіршують стан пацієнта.
    8. Комп’ютерне моделювання жувального процесу – сучасне програмне забезпечення дозволяє аналізувати вплив різних факторів на знос зубів, включаючи силу та тривалість навантаження на них.

    Лікування та профілактичні заходи для збереження посмішки

    K8wDirA5xx9EN0v5E4ruVOmXVNUqyyAudnzkJLvDVSzS2PULBuI36PxG7jYozjBV3woe8cq-0JSeUWoDt1WbvTqJOrxpayD58ruk8fIu9_soT7R9YcsSOpTNdNAbXc4v1yWC5zPp-NOFXx-cAujtWD8

    Джерело: medica-plus.com

    Правильний догляд за порожниною рота

    Починається з регулярного відвідування стоматолога для профілактичних оглядів, що дозволяє вчасно виявляти і лікувати патології, а також контролювати ефективність призначеного лікування. За відсутності будь-яких симптомів планувати похід до стоматолога варто раз на 6-12 місяців, у разі появи неприємних відчуттів, певних естетичних проблем чи підозр звертатися до лікаря потрібно якнайшвидше.

    Зміцнити емаль і захистити її від ерозивного впливу кислот допоможе використання фторованих паст та ополіскувачів. Для осіб із бруксизмом або тих, хто страждає від нічного скреготу зубами, можуть бути рекомендовані спеціальні захисні капи, які носяться вночі для захисту твердих тканин від подальшого стирання.

    Але ключовим фактором у догляді є регулярне та правильне чищення зубів. Використання зубної щітки з м’якою щетиною допоможе знизити тиск на зуби під час чищення, але не завжди гарантує якісне видалення всіх відкладень та може спричинити виникнення інших проблем. Натомість жорсткі щітки, які добре очищають, можуть пошкоджувати тканини.

    hnorw9NjjgQLD0sWYH1klRbahE8iMvitoWDGsOdEW1pGQypQty8KpLq5mpL8afSQRFoDhBf44ZcIwElCf1hfGrPWh49G_2wB3AmZ6UO5DNRNstEuQ4aA6cihShehR4SPQIoAIYyYAlIlbFJv5Uc6IrQ

    Джерело: medica-plus.com

    Найкращим вибором для тих, хто піклується про здоров’я та красу посмішки, стане ультразвукова щітка для зубів. Використовуючи високочастотні хвилі для ефективного очищення зубного ряду і ясен, пристрій ефективно видаляє бактерії та наліт навіть у найбільш важкодоступних місцях, виключаючи ризик травмування чи стирання емалі.

    Тим, хто знаходиться в пошуку ідеальної ультразвукової зубної щітки, варто звернути увагу на продукцію компанії MEDICA+. Створені на основі японських інноваційних технологій, всі прилади відрізняються відмінною якістю, ергономічним дизайном, функціональністю, безпечністю й ефективністю. 

    Ортодонтичне лікування і реставрація

    Неправильний прикус часто є причиною патологічного стирання, тому ортодонтичне лікування може бути рекомендовано для коригування прикусу та розподілу навантаження на зубний ряд. Ранні стадії руйнування можуть бути виправлені за допомогою прямих композитних реставрацій, які допомагають відновити форму і функцію зубів.

    При більш серйозному пошкодженні використовуються керамічні вініри або коронки, що забезпечують довговічне відновлення та естетичний вигляд.

    Правильне харчування

    Стоматологи рекомендують обмежити споживання кислих продуктів та напоїв (цитрусові, виноград, томати, оцет, газована вода), які можуть еродувати зубну емаль. Варто споживати їх помірно, а після пити воду або ополіскувати рот водою, щоб зменшити негативний вплив кислот.

    Обов’язково потрібно вживати продукти, що зміцнюють зуби. Так, важливим мінералом для формування твердих тканин є кальцій. Молочні продукти (молоко, сир, йогурт), а також листяні зелені овочі та мигдаль є чудовими джерелами кальцію. Корисно включати в раціон продукти з фосфором та вітаміном D, які покращують засвоєння кальцію.

    Сприяти фізичному зносу дентину можуть тверді або хрусткі продукти (сира морква чи яблука, наприклад). Вживати їх потрібно обережно, а краще різати на менші шматочки. Рекомендовано обмежувати часті перекуси, особливо зі вживанням продуктів з високим вмістом цукрів або кислот, що можуть збільшити ризик ерозії емалі.

    Кожен випадок патологічного стирання зубів вимагає індивідуального плану лікування, розробленого стоматологом на основі детального аналізу причин, що спричинили стан, ступеня ураження та загального здоров’я пацієнта. Сучасні методики дозволяють не тільки відновити втрачені тканини, але й запобігти подальшому розвитку патологічного процесу, значно покращуючи якість життя пацієнтів.

     

     

     

     

    Реклама

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!