На Рожнятівщині освятили куток пам’яті відомого земляка
До когорти талановитих людей Рожнятівщини належить нині, на жаль, покійний вчитель географії Роман Свистович. Він був педагогом із понад 50-річним стажем, вчителем-методистом, відмінником народної освіти, наставником та мудрим вихователем не одного покоління школярів. Пан Роман став однією з найвідоміших постатей у шкільному туризмі і краєзнавстві не тільки району та області, але й всієї України.
Недавно у рідних для великого педагога стінах Перегінського ліцею №1 відбулися урочистості з нагоди відкриття меморіального кутка пам’яті Романа Свистовича. Тут зібралися його колеги по туризму, рідні та знайомі.
Всі, хто того дня завітав у Перегінський ліцей №1, мали змогу бути присутніми на міжнародному відеозв’язку з Канадою, де нині проживає родина Романа Свистовича – дружина Любомира, доньки Галина та Олеся. Слід зазначити, що подружжя Свистовичів спільно прожило 53 роки, вони виховали двох дочок, дочекалися п’ятьох онуків.
“Ми дуже зворушені цією подією, яку організували дирекція та педагоги Перегінського ліцею, – сказала під час прямої відеотрансляції дочка Галина Свистович (Гринечко). – Нам дуже приємно бачити вас всіх: а це і перегінчани, і вчителі, і друзі нашого батька, які нині приїхали з усіх куточків області. Хоч ми далеко за океаном, але душею ми разом з вами. Низький уклін всім, хто продовжує добрі справи батька, його педагогічну діяльність і розвиває туризм. Завдяки новаційним технічним засобам ми бачимо і чуємо вас, а тим самим і перебуваємо разом з вами. Закінчиться оцей карантинний період, і ми неодмінно приїдемо на рідне Прикарпаття”.
Роман Свистович був істориком за дипломом, але майже все своє життя пропрацював вчителем географії. Більшість трудових років провів саме у тогочасній Перегінській СШ №1. У своїй роботі педагог повністю віддавав себе дітям, школі, улюбленому предмету. В числі перших у районі пану Роману присвоїли вищу кваліфікаційну категорію і надали звання “Вчитель-методист”.
Невтомний мандрівник Роман Свистович багато уваги та часу віддав дорослому туризму. Протягом 1970-1990 років він у складі групи туристів області та України побував у серйозних категорійних походах на Камчатці, Таймирі, Сіхоте-Аліні, Тянь-Шані, в Саянах, на Алтаї, Хребті Черського, Приполярному Уралі. З далеких мандрівок привозив мінерали та гірські породи, створивши чудову приватну колекцію.
Ще одне із захоплень вчителя – це фото і кіносправа. Його колекція слайдів (майже 15 тисяч кадрів) із далеких мандрівок була унікальною. Ці фотослайди, фотодоробки вчитель використовував у своїй щоденній праці на уроках для ілюстрації природних явищ, ландшафтів. Ними ділився з іншими вчителями географії району та області. А також його фотографії використано у фотоальбомах про Прикарпаття.
Зі здобуттям Україною незалежності Свистович загорівся ідеєю створення туристичних маршрутів нашими Горганами. Він почав не тільки мандрувати, але й промальовувати стежки. Результатом його роботи став вихід путівника “Мандрівки по центральних Горганах” у співавторстві з Омеляном Ковальчуком.
Роман Свистович пройшов Карпати, Кримські гори, Приполярний Урал, Кавказ, Західний та Східний Саян, Алтай та Якутію, Примор’я, Тянь-Шань, Таймир та Камчатку. Свою любов до туризму та рідного краю посіяв як у Перегінському, так і по всій області загалом.
“Кажуть, що людина живе доти, поки її пам’ятають, – сказав директор ліцею Іван Депутович. – А коли минає життя, приходить пам’ять. Тож нехай пам’ять про Романа Свистовича, його працьовиту, шляхетну вдачу, відданість педагогічній справі залишиться поміж нами у спогадах, у повазі до Педагога з великої букви”.
Мар’яна ЛОКАТИР