На Прикарпатті планують перейменувати декілька населених пунктів. Зміни незначні, проте неузгодженість у назвах тягне за собою юридичні колізії, незручні ситуації, особливо у період виборів, розбіжності між внутрішніми документами і даними у зовнішніх джерелах.
Те ж стосується і назв вулиць. Коли у населеному пункті не всі з них мають офіційні назви, це сіє хаос. Задля наведення порядку в селі Татарові вирішили змінити назви вулиць і нумерацію будинків.
Буква спотикання
8 лютого на засіданні комісії обласної ради з питань регіональної політики, децентралізації та розвитку місцевого самоврядування обговорили питання щодо перейменування декількох населених пунктів. Назву села Глибока Богородчанського району планують змінити на Глибоке. А Текуче Косівського району перейменувати на Текуча.
«Є розбіжність у назвах села, але жителі зазвичай користуються назвою Глибоке. Було зібрано схід селян, на якому мешканці проголосували за перейменування. Таке ж рішення прийняли депутати на сесії», – розповів сільський голова Глибокого.
Депутати також наголосили на необхідності змінити назву Матеєвецької сільської ради Коломийського району на Матеївецьку. Це зумовлено тим, що в правоустановчих документах рада зветься Матеївецькою, в той час як у довідниках та в апараті ВРУ вона названа Матеєвецькою.
«Момент, який нас до цього підвів, – невідповідність назви населених пунктів і того, як вони зазначені на сайті Верховної Ради в розділі «Адмінустрій». Це треба привести до відповідності», – зазначив координатор «Офісу реформ» Руслан Панасюк.
Такі зауваження є ще до низки назв, з цим посадовці зіштовхуються не вперше. Окрім вищезазначених, це Годи-Добровідка і деякі інші. Відтак буде проведена системна робота, щоб інформація на сайті і назва збігалися, а стилістичні, орфографічні моменти надалі не виникали.
«У нас є розбіжності, адже на печатках, в документах фігурує Матеївецька сільська рада. А в адмінтериторіальному поділі пише село Матеївці, а рада – Матеєвецька. Зараз ми стикнулися з тим, що потрібно перейменувати, змінити назву, щоб цих розбіжностей не виникало. Це орфографічна помилка, хочемо її виправити, щоб було всюди однаково і жодних нюансів у подальшому не виникало», – розповідає секретар виконкому Матеївецької сільської ради об’єднаної територіальної громади Любов Томенчук.
Питання про перейменування населених пунктів депутати розглянуть на черговій сесії облради.
Не та нумерація
У Татарові на чергову сесію 21 лютого також винесуть питання про перейменування, проте у цьому населеному пункті мова йде про зміну назв вулиць.
«Потреба перейменувати вулиці виникла доволі давно, – розповідає сільський голова Татарова Олег Дзем’юк. – Та ситуація, яка нині є щодо нумерації будинків і назв вулиць, не витримує жодної критики. У селі вуличної нумерації взагалі немає, а є нумерація від першого будинка до останнього. Це орієнтовно 800 будівель, якщо будинку надається адресний номер, то дається наступний по порядку, а не по вулицях, як би мало бути відповідно до містобудівних вимог».
Війт зауважує, що багато людей зверталося з проханням впорядкувати цю ситуацію, адже це створює незручності у період виборів. Працівники виборчої комісії не можуть рознести запрошення. Поштарі, які не мають точних адрес, кореспонденцію рознести вчасно можуть не завжди. Це також створює негатив для туристів, які приїжджають у село і не можуть зорієнтуватися.
«Це мало бути зроблено давно. Чому мої колеги цього не зробили – не можу сказати. Наразі я на посаді сільського голови, тож відповідальність беру на себе», – пояснює Дзем’юк.
Відповідно до встановлених норм, вулиця має починатися в центрі села і рухатися в бік закінчення. «А у нас одна центральна вулиця, яка йшла через ціле село. Решта або ніяк не називалися, або мали назви від паралельних. Кілька вулиць на ціле село – це не вихід. Наразі ми хочемо навести лад, дати вулицям нові назви. Уже відбулося необхідне обговорення, депутати провели опитування серед жителів села, щоб врахувати їхні побажання, збирали підписи. Маємо пропозиції по 17-ти вулицях, наразі у селі їх лише вісім», – продовжує війт.
Після того, як будуть внесені зміни до назв вулиць, буде створена відповідна комісія, яка проведе нумерацію будинків відповідно до встановлених норм. Якщо за основу брати європейський досвід, то зліва мають бути непарні, а справа – парні номери, рух – від центру до окраїни. Таким чином планується провести ревізію всіх будинків, пронумерувати їх, внести ці дані у базу даних, пояснює Дзем’юк.
Паралельно з цим відбудуться зміни до генерального плану Татарова. Номерів будинків в генплані не буде, але витяг з протоколу сесії нададуть проектувальникам, які внесуть зміни.
За чи проти
Ганна Кадайська, яка раніше обіймала пост сільського голови Татарова, вважає, що одні вулиці у селі слід було перейменовувати, інші – ні. Особисто вона була проти перейменування Ворохтянської на Шухевича, адже люди вже мають усі документи, а крім того, така назва служить багато років.
Голова провів загальні збори селян, на яких жителі висловили свою думку. Пізніше депутати опитували думку жителів щодо того, які вони хочуть назви. Наприклад, вулицю Миру змінити на Героїв Майдану чи Героїв АТО, розповідає жінка.
«Але якщо є вулиці з нейтральною назвою, не думаю, що їх слід чіпати. Ще раніше ми перейменували вулицю Леніна на Незалежності, інші мали нейтральні назви: Шевченка, Миру, Курортна. Перейменовувати їх не було потреби. У сільській раді стверджують, що жодних незручностей перейменування не створить, але, як на мене, труднощі будуть. Адже при переоформленні документів необхідно брати рішення сільської ради про перейменування вулиці», – вважає Ганна Павлівна.
У сільраді зауважують, що намагатимуться всім жителям передати витяг з рішення сесії про перейменування. «У випадку зміни назви вулиць адміністративний збір за зміну документів не передбачений, від адмінзбору особи звільняються. А в нашому законодавстві взагалі не передбачено, коли саме особа має змінити ці дані. Тобто не вказаний термін, впродовж якого вона має переробити документи. Це здебільшого бажання самого власника. Що стосується власності фізичної особи, то документи переробляти взагалі не потрібно. Лише у випадку перепису майна, передачі його у власність потрібно звернутися до сільської ради, щоб у нових документах була вказана нова адреса. У селі вулиці перейменовували неодноразово, і люди досі мають документи старого зразка», – розповідає юрисконсульт Татарівської сільради Ірина Гринюк.
Під час громадських обговорень більшість у селі сприйняли ініціативу позитивно. Лише кілька людей висловлювали своє незадоволення. «Більшість все ж хочуть змінити назви вулиць, навести лад з нумерацією, бо в селі, чесно кажучи, безлад. У документах один номер будинку, у паспорті реєстрація за іншою адресою», – зауважує юрисконсульт.
Здебільшого суперечки виникали щодо назв вулиць, зауважує сільський голова. Вулицю Незалежності, яка до того була одна, розділяють. Частину її у напрямку Яремче залишають із такою ж назвою, а іншу, яка йде у сторону «Буковелю», перейменують на Олекси Довбуша. Дехто пропонував назву Яблуницька, але зібрали підписи і таким чином визначили назву. Ще одну вулицю пропонували назвати на честь польського художника Кароля Косака, який жив та працював у Татарові. Проте мешканці відразу відкинули таку пропозицію. Хоча є й такі назви, що навіть не обговорювалися – Франка, Лесі Українки, Залізнична, Січових Стрільців, Романа Шухевича – проблем з ними не було.
Ірина ФЕДОЛЯК