Перейти на автономне або залишитися без тепла

  • Банкрутство «Станіславської теплової енергетичної компанії» (СТЕК) в Івано-Франківську стало однією з найбільших проблем міста. Так вважає міський голова Руслан Марцінків. Тепер абонентам цього підприємства потрібно перейти на індивідуальне опалення, інакше наступного сезону тепла у них може не бути. Куди звертатися та що робити, аби отримати дозвіл на автономне опалення?

    Щоб не залишитися без тепла

    ТОВ «Станіславська теплова енергетична компанія» – це котельня по вулиці Індустріальна, 34, яка обладнана п’ятьма котлами. Також має у своїй власності магістральну тепломережу протяжністю 22,5 тисячі метрів.

    Як розповідає заступниця начальника управління економічного та інтеграційного розвитку міської ради Світлана Криворучко, ще 19 грудня 2019 року ТОВ «Станіславська теплова енергетична компанія» повідомило на своїй сторінці, що воно перебуває в процесі банкрутства. Тому товариство не зможе розпочати опалювальний сезон у період 2020-2021 років. Та й загалом надалі не буде забезпечувати тепловою енергією користувачів котельні на вулиці Індустріальна, 34.

    Згодом, а саме 18 листопада 2020 року, господарський суд в Івано-Франківській області ухвалив постанову, де визнав СТЕК банкрутом і відкрив процедуру ліквідації компанії.

     «Сезон 2020-2021 ми розпочали, – каже Криворучко. – Та замість СТЕК теплову енергію постачає інша компанія – ТОВ «Івано-Франківськ теплоенерго», яке виробляє і транспортує її своїми мережами до споживача, й продає «Теплокомуненерго» енергоносій. А далі останнє підприємство постачає теплоносій мережами до споживачів. І вже виставляє рахунок».

    За її словами, мережі колишньої СТЕК у вкрай незадовільному стані. Є часті прориви, які унеможливлюють подачу теплоносія в повному обсязі. Наразі споживачами СТЕКу ще є 156 житлових будинків і майже 7000 квартир. А ще 10 лікувальних закладів, 17 дошкільних закладів, вісім шкіл та ін.

    24 грудня минулого року сесія міської ради прийняла рішення про від’єднання споживачів котельні на вул. Індустріальній від центрального теплопостачання. Тому ці будинки та заклади мають перейти на індивідуальне опалення. Першими відключитися рекомендують мешканцям вулиць Євгена Коновальця, Степана Бандери, Сорохтея, Симона Петлюри. Адже є ризик, що якщо перехід на індивідуальне у них не відбудеться, вони можуть залишитися зовсім без тепла.

    Далі пропонуємо читачам коротку інструкцію, що слід зробити. І додамо: якщо мешканці з якихось причин цього не зроблять, то можуть уже наступного сезону бути без опалення.

    Перехід: Етап 1

    Заступник та директор департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Михайло Смушак розповів, що аби перейти з центрального опалення на автономне, спершу варто зібратися власникам будинку і прийняти остаточне рішення про необхідність відключення. Погодитися на перехід мають 75% співвласників житла. Цей відсоток рахуватимуть не від кількості квартир у будинку, а від кількості квадратних метрів. А якщо у вашому будинку понад 50% абонентів уже мають індивідуальне, то інші власники житлових і нежитлових приміщень можуть відключатись окремо. Потім оформляється протокол зборів.

    Етап 2

    Після усіх обговорень мешканці подають заяву до органу місцевого самоврядування. Її можна писати в довільній формі. Обов’язково треба вказати причину відключення та інформацію про намір встановити в будинку автономну систему опалення. Також до заяви подається протокол зборів. І слід не забути вказати осіб, які будуть представляти інтереси співвласників для вирішення питань щодо відключення будинку.

    Етап 3

    Далі заяву розглядають на комісії, яка збирається разом з уповноваженими представниками будинку. Варто знати, що засідання цієї комісії проходить лише один раз на місяць. Саме тут приймається рішення про відключення будинку та надається пропозиція щодо типу системи індивідуального теплопостачання, яку можна встановити після відключення.

    Комісія має п’ять робочих днів із дня проведення засідання, аби оформити протокол. Під час прийняття рішення враховуються технічні можливості наявних мереж.  За потреби та ж комісія надає пропозиції органу місцевого самоврядування щодо збільшення потужності мереж.

    Етап 4

    На цьому етапі орган місцевого самоврядування приймає рішення про відключення. Після цього співвласники звертаються із заявою до теплопостачальної компанії за технічними умовами. Таку заяву має подавати уповноважена особа від будинку. Обов’язково треба подати й копію рішення органу місцевого самоврядування. Вартість технічних умов сплачується відповідно до видатного кошторису на рахунок теплопостачальної організації. Заяву можуть розглядати до 30 днів, відповідно до Закону України «Про звернення громадян». На цьому етапі теплопостачальна організація може вимагати повного розрахунку усіх співвласників за надані послуги.

    Етап 5

    Як тільки співвласники виконають усе перелічене, відбувається розроблення проєкту з відключення. Він подається до теплопостачальної організації для погодження. Тут вказують, які роботи необхідно виконати для від’єднання будинку від мереж централізованого опалення. Вартість проєктних робіт оплачується співвласниками будинку.

    Уже після всього пройденого шляху відбувається відключення житлового будинку від систем центрального опалення. Співвласники замовляють у спеціалізованої компанії виконання робіт з відключення будинку від центрального опалення згідно з виконаним проєктом. Але варто зауважити, що виконувати роботи з відключення можуть тільки компанії, які мають ліцензію.

    Відключення будинку здійснюється лише в міжопалювальний період. Тобто з квітня до вересня. Витрати, пов’язані з відключенням, покриваються за рахунок власника та інших коштів, не заборонених законом.

     Етап 6

    Це останній етап. Тут відбувається складання акта про відключення. Заяву про видачу технічних умов на від’єднання житлового будинку треба подати до теплопостачальної компанії. Такий акт підписується усіма присутніми під час відключення: власником або представниками співвласників та кожним виконавцем відповідної комунальної послуги, а також оператором зовнішніх інженерних мереж. Дата складання цього акта є датою припинення нарахування плати за послуги централізованого опалення.

    Дорого-багато

    Михайло Смушак розповідає, що ціна за середньостатистичну систему опалення для однокімнатної квартири буде 26-27 тисяч, для двокімнатної – 30-31 тисяча, а для трикімнатної – десь 35 тисяч гривень. Якщо жителям будинку не буде вистачати тиску, то доведеться поміняти фасадний газопровід. Ціна – близько 80 тисяч гривень. Суму поділять на всіх мешканців будинку.

    Можливо, доведеться також поміняти внутрішньобудинкові стояки, а це коштуватиме десь 2-2,5 тисячі з однієї квартири. Поставити лічильник та провести реконструкцію труб у квартирі – ще десь 5 тисяч гривень.

    Міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків вважає, що перехід на автономне опалення – це важливе питання для громади. На його думку, це найбільша проблема, з якою стикнулося місто. Мер наполягає на тому, аби з мешканцями проводити роз’яснювальну роботу, розносити листівки до будинків.

    «Цей сезон показав, що у нас величезні проблеми з теплопостачанням в районі колишнього СТЕКу. Майже кожного дня ми мали пориви мереж. Будинки були без опалення. Допомогу на перехід від міста отримають не всі, адже грошей немає. Її зможуть отримати тільки одинокі люди, ті хто не має рідних, або інваліди першої групи», – каже очільник міста.

    Мер зазначає, що наразі ведуться переговори з приватною фірмою, яка тепер на місці СТЕКу. Та навіть якщо й буде укладений договір, то він буде тимчасовим.

    Ріта БОДНАР

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!