Земля в Україні здавна була приводом для конфліктів. На Прикарпатті агрофірма не дорахувалась спершу 15 га своєї землі, а потім – 63 га. Їх обробляють сусідні фермерські господарства. Для цього навіть чотири рази переорювали посіяний соняшник на землях власників і садили свої культури. Кажуть, по-іншому зробити не могли.
Обмін ділянками
На території колишнього Рогатинського району виник конфлікт між двома агрофірмами, поля яких поруч. Мова йде про село Помонята, яке межує з Львівського областю.
Люди здали в оренду свої земельні ділянки трьом підприємствам. Два з них – «Фруктово-Трейд» та «Керрот Агро» очолює один керівник. Вони взяли в оренду приблизно 400 га, на яких вирощують здебільшого овочі. Інше – «Агрокомпанія Прикарпаття» має 93 га і займається вирощуванням соняшника.
Втім обробляти по 0,30 – 0,40 га, які розкидані на полі в шахматному порядку, незручно. Тому підприємства вирішили помінятися ділянками, щоб обробляти суцільні масиви, а не шматки.
Керівник Ямницького відділення ТОВ «Агрокомпанія Прикарпаття» Тарас Семчишин розповідає, що минулого року виявив, що вони обробляють на 15 га землі менше, ніж би мало бути.
Тож він із кінця листопада почав спілкуватися з керівником сусідніх фермерських господарств Сергієм Мокрицьким про проведення звірки ділянок. Хотіли або узаконити обмін, або відмовитися від нього. Втім той протягнув до весни, а потім почав ухилятися від звірки.
Тому агрокомпанія вирішила відмовитися від обміну ділянок і направила листи про те, що буде обробляти тільки свою землю, на які має договори оренди. Так, в проєктній організації «ЗЕНІТ» замовили виділення своїх земельних ділянок в натурі, щоб бачити межі.
«Він має пріоритет на полях, бо в його оренді 70% землі, тому диктує умови. Але якби нам сказали, що ваших є 93 га, тому, наприклад, беріть собі їх тут зліва, то питань нема. А так вийшло, що сьогодні забрали наших 15 га, завтра захочуть вже 30 га. Так не має бути», – обурюється Семчишин.
Гріх нищити чужу працю
Однак через тиждень, коли їхня техніка виїхала в поле, щоб підготувати землі для посіву, Тарас Семчишин побачив, що там вже ведуть обробіток сусідні фермерські господарства. А стовпців, якими були відділені межі, немає. Тож вони викликали поліцію, яка відкрила кримінальне провадження.
«Ми вирішили, тих 20 га, на яких вже сусіди посадили своє – не чіпати і відшкодовувати збитки в суді. А на 40 га – посіяти соняшник. І знову замовили виділення земельних ділянок в натурі», – продовжує пан Тарас.
Відтак наступного дня агрокомпанія направила на фермерські господарства листи, про те що вони на своїх ділянках посіяли соняшник. Однак лист не допоміг, адже сусіди 4 рази переорювали їхній соняшник на різних ділянках і садили своє. За словами Семчишина, в сільському господарстві вважається дуже поганим тоном переорювати поля, на яких щось посіяне. Навіть не всі трактористи беруться за таку роботу, бо гріх нищити чужу працю.
«Такої наглості і самовпевненості я ще не бачив. Тобто виходить, що на наших орендованих ділянках вони вирощують свою продукцію. А якщо би ми вирішили це знищити чи зібрати врожай? Тобто Мокрицький підставляє свої підприємства під можливі втрати. Це дуже нерозумно», – міркує Тарас Семчишин.
Каже, думали, що якщо посіють соняшник, то сусіди зрозуміють, що вони справді вирішили відмовитися від обміну і що це не прості розмови чи залякування. Навіть подумати не могли, що соняшник можуть переорати.
«Мокрицький каже, що ми начебто запізно сказали йому, що стаємо на свої ділянки. Але його ділянки, які наша агрокомпанія колись обробляла, ми залишили і він їх також засадив. Тобто він користується і своїми землями, і нашими», – пояснює Семчишин.
За його словами, загальна сума збитків становить приблизно 1,5 млн грн. Їх збираються відшкодовувати в суді. Він показує, як по капусті зійшов соняшник.
«Ось четвертий та п’ятий листочок вже є. Соняшник і так заб’є капусту. Тому це для них також додаткові клопоти. Ми купили насіння, внесли добрива, посіяли і це просто по-варварськи знищили. А логістика? З 93 га в нас залишилось тільки 30 га. Тобто 63 га землі, на які маємо договори, Мокрицький захопив. Але орендну плату за ці землі людям платимо ми», – зітхає чоловік.
Крім того, каже, до посіяного соняшнику навіть не могли доїхати. Адже сусіди самовільно зробили систему водопостачання, щоб поливати овочі. Вода йде по трубах, які розкидані по полі. За словами Семчишина, озеро, з якого беруть воду, створене без жодних дозволів на державних землях. До того ж, яка якість води і як вона може вплинути на овочі чи ґрунт – невідомо.
«В цій ситуації обурює бездіяльність поліції. Ми десь 5 разів її викликали, коли нам нищили соняшник. Ми показували документи, що це наші ділянки. Але поліція не зупинила їхню техніку і нічого не могла зробити. Казали, що це не в їхній компетенції. Тобто відбувається правопорушення, але припинити його поліція не може», – дивується пан Тарас.
Мусили переорати
Керівник сусідніх фермерських господарств Сергій Мокрицький погодився прокоментувати ситуацію з обробітком земель. Втім спершу відмовився говорити, бо у свято не працює, а потім казав, щоб зателефонували наступного дня. Врешті-решт захотів, щоб журналісти знову їхали на поле, хоча ми вже там були, але «з понеділка». Тож поспілкуватися з ним не вдалося.
Натомість того дня на полі ми зустріли його агронома Віктора Нестерівського. Він підтвердив, що підприємства вже багато років обробляли землі суцільними масивами. Каже, не знає, чому керівники не змогли домовитися. Адже якби віддали тих 15 га «Агрокомпанії Прикарпаття», то вона би не поверталася на свої ділянки і не робила «шахматки». Відтак не було би й проблем.
Нестерівський стверджує, що про відмову від обміну агрокомпанія сказала їм запізно. Тож оскільки ще восени на поле внесли мінеральні добрива, то мусили навесні саме там садити овочі. Тому й переорали соняшник.
«Капусту посадили по соняшнику, бо тут добрива були внесені і є полив, тому не могли по-іншому. В них тут всюди паї розкидані – і на цибулі, і на ячменю», – пояснює агроном.
За його словами, воду для поливу беруть з меліоративного рову, який розчистили і розширили. Труби наразі розібрані, адже йдуть дощі і є волога. В разі потреби, їх знову можуть за годину зібрати.
«На полях всюди йдуть керамічні труби, через які подається вода. То сильно на екологію ніяк не впливає. Там нема риби, це ж не річка», – додає Віктор Нестерівський.
Щодо того, що агрокомпанія може зібрати їхній врожай на своїх ділянках, каже: буде неприємно, але це не його втрати. Тож він розуміє, що поки керівники не домовляться, може бути шкОда.
Слідство встановить
Керівник пресслужби ГУНП в Івано-Франківські області Андрій Яцків повідомив, що поліція відкрила кримінальне провадження за ч.1 ст. 197 – самовільне зайняття земельних ділянок. Наразі проводиться досудове розслідування.
Він пояснив, що поліція справді не могла зупинити рух техніки на полі, адже не знає, чия ж насправді земля. Тож слідство все з’ясує та проведе необхідні експертизи.