Про з’єднання Північного і Південного бульварів в Івано-Франківську говорять вже роками. Останньою ланкою між ними мало б стати будівництво дороги від вул. Бельведерської до вул. Панаса Мирного, передбаченої генеральним планом міста. Однак на заваді майбутній дорозі став «п’яний базар» та кілька будинків.
Викупна ціна
Ні для кого не секрет, що Івано-Франківськ потерпає від надмірної кількості автомобілів. Ще у 2008 р. заступник міського голови Зіновій Фітель говорив про завершення найбільш амбітного проекту, започаткованого при радянській владі, – про з’єднання бульварів: Південного і Північного. Оскільки міський бюджет був не готовий до таких витрат, то влада шукала інвесторів. Однак цей довгобуд не завершений і досі.
Проте зараз в Івано-Франківську знову активно заговорили про довгоочікуване з’єднання. А сесія міської ради, яка відбулась 21 жовтня, навіть затвердила проект рішення про викуп земельних ділянок та інших об’єктів нерухомості, що на них розміщені, для суспільних потреб. Мова йде про земельні ділянки та будинки на вул. Пашницького, 39 та вул. Сонячній, 51-А і 54. А от з власником будинку на вул. Пашницького, 37 влада зуміла домовитись: він погодився продати його за 1 млн. 50 тис. гривень.
Що ж стосується всіх інших, то міська рада затвердила викупну ціну та звертатиметься до суду. Так, викупна ціна будинку з подвір’ям на вул. Пашницького, 39 – 1 млн. 570 тис. грн. Квартиру №1 на першому поверсі на Сонячній, 51-А планують придбати за 896 тис. грн. і квартиру №2 на другому поверсі – за 576 тис. грн. Ще дві квартири на вулиці Сонячній, 54 – за 330 та 380 тисяч.
Якщо ж власники цих помешкань не погодяться добровільно продати своє житло, то міська рада викупить його через суд. «Згідно з законом, будемо в судовому порядку відсуджувати ці квартири для суспільних потреб. Ціна досить висока. Люди повинні розуміти, що громаді потрібна дорога. На мою думку, суспільне благо більше, ніж благо конкретної людини», – каже міський голова Руслан Марцінків.
Буквою «П»
Що ж стосується «п’яного базару», то, за словами мера, зараз з власником ведуться переговори і з його боку є розуміння. Однак виникає проблема, як розмістити всіх продавців так, щоб вони не втратили робочі місця. Переїжджати в інше місце люди не хочуть. Відтак ринок там планують упорядкувати та збудувати приміщення.
«Є попередня згода розмістити їх по боках дороги та упорядкувати той ринок. Не можна вигнати людей звідти. Ніхто не знає, кого що спіткало. На місці того торговця може бути кожен з нас. Я захищаю тих підприємців, які там торгують, – підкреслює мер. – Якщо його розмістити буковою «П» з одного і другого боку дороги, то місця всім вистачить. Навпаки, будуть кращі умови, якщо люди торгуватимуть у споруді, де буде тепло і дах над головою».
Марцінків запевняє, що наступного року влада намагатиметься максимально зробити дорогу, яка б нарешті з’єднала два бульвари. Однак додає, що це залежатиме від того, скільки будуть тягнутися суди за будинки.
Кругленька сума
Як повідомив начальник управління капітального будівництва (УКБ) Володимир Ковальчук, проект розвантаження центральної частини міста складається з кількох частин. Перша частина, яка передбачала будівництво вул. Романа Гурика, вже реалізована. Якщо раніше, щоб проїхати на вул. Мазепи, водії стояли у величезних заторах ще від базарчика на Короля Данила, то зараз всі без проблем їдуть по вул. Гурика.
Друга частина проекту – будівництво дороги від Бельведерської до вул. Панаса Мирного. Це вже буде остаточне з’єднання двох бульварів. Таким чином, водії зможуть, об’їхавши центр, потрапити з Галицької на Мазепи. Відтак розвантажаться вулиці Бельведерська, Тичини, Новгородська та частина Галицької. Крім того, в планах у влади продовження вул. Гурика до вул. Ленкавського.
Як зазначає Ковальчук, проектна документація сполучення Південного і Північного бульварів була розроблена у 2013-2014 роках НДІ «Проектреконструкція». А вже минулого року УКБ провело тендер на будівництво дороги, в якому перемогло ТзОВ «Івано-ФранківськАвтоДор». Воно запропонувало найдешевшу ціну на будівництво дороги – 9 млн. 978 тис. 278 гривень.
За словами Ковальчука, роботи з будівництва дороги вже проводяться. Так, від Бельведерської до «п’яного базару» прокладені мережі зовнішнього освітлення з кабелями. А як тільки влада викупить будинки, які стоять на шляху майбутньої дороги, то одразу ж розпочнеться її будівництво.
«Дорога буде широка, чотирисмугова, майже 15 м завширшки. З «п’яним базаром» проблем не буде. Наскільки я знаю, з ним ведуться перемовини. Базар прийдеться розбирати. Коли ще прокладали колектори шість років тому, то продавці розсувалися і знали, що там має бути дорога», – каже начальник УКБ. Він пропонує побудувати для продавців торговий центр поруч або ж переїхати на ринок «Анатоль», з якого колись, власне, й починався «п’яний базар».
Однак, як повідомив начальник департаменту комунальних ресурсів Ігор Гриненько, договори оренди у ПП «Вотум» на чотири земельні ділянки, на яких розташовується базар, уже закінчені. Так, в однієї земельної ділянки договір оренди закінчився ще 31 грудня 2015 р., а у трьох інших – 20 липня 2016-го. Він також зазначив, що подані документи про продовження договорів оренди, які вже будуть розглядатися на грудневій сесії міськради.
Володимир Ковальчук зауважує, що в Івано-Франківська ще немає досвіду у відчуженні земельних ділянок чи будинків для суспільних потреб через суд. Однак така практика є у Львові. Там схожі судові процеси тривали майже півроку.
Окрім будівництва дороги, вздовж запланованої вулиці також прокладуть газопровід, водопровід, встановлять зовнішнє освітлення, облаштують тротуар.
Не знають, на чім стоять
Проте плани влади вже наступного року розпочати будівництво дороги, яка з’єднає два бульвари, не надто тішать продавців на базарі. Одні, як пан Євген, хочуть, щоб дороги не було ще якомога довше. Інші, як пан Віктор, уже давно чекають на неї.
Чоловік каже, що цю стихійну торгівлю давно пора вже впорядкувати: «Я був би радий, якби була дорога. Най дають нам гарні місця. Ми згідні платити оренду. Бо зараз бардак, мені не подобається тут працювати, але не маю більше де. Я би радий піти з цього місця, але немає куди».
Проте в амбітні плани влади вже наступного року розпочати будівництво дороги він не надто вірить. Каже, було б добре, якби та дорога була хоч через п’ять років.
Не вірять у це і власники квартир у будинку на вул. Сонячній, 51А, який стоїть на шляху майбутньої дороги. Ці люди не згідні продати владі свої квартири за ті суми, які вона пропонує. А розпочати бодай звичайний ремонт у будинку не можуть, бо не знають, скільки ще у ньому проживуть.
Мешканка квартири №1 пані Марія каже, що могла б зробити ремонт, перекрити разом з сусідкою дах, добудувати мансарду, поставити нові вікна, але не знає, на чому стоїть. «Ми вже купу років стоїмо на зносі, на червоній лінії», – бідкається вона.
Підтримує її і сусідка з другого поверху – пані Галина. Жінка розповідає, що раніше навіть судилася три роки з виконкомом за квартиру і виграла суд. Тому судів не боїться. Крім того, вона нарікає, що влада пропонує за її квартиру копійки. «Вони хочуть майже задурно забрати. Але їм це не вдасться. Як він мені хоче дати 500 тис. гривень за мою хату, то най мені дасть свою квартиру, а сам йде в мою хату, і най тоді купують її, – каже вона на адресу Марцінківа. – Це ж земля у центрі міста. Вони фотографували наш дім, що він без ремонту. Ми можемо такий ремонт зробити, але най нам відшкодують ті гроші. Або винесуть мене вперед ногами звідси, або най шукають компроміс».
«Якби запропонували таку ціну, яка б влаштовувала нас, то нема питань, ми продамо квартиру, – додає пані Марія. – А так тут і діти неповнолітні приписані, і батьки, і баба. Сім’я велика, а вони за копійки хочуть купити».
Крім того, жінка висловлює невдоволення тим, що вул. Сонячну перегородив новозбудований торгово-офісний центр «Реал» і тепер сюди не може заїхати ані «швидка», ані пожежники. «Тут машини колись їздили, а тепер… От скажіть, мені б дозволи таке побудувати?» – обурюється вона.
Важко сказати, скільки ще тягнутиметься будівництво дороги, яка б з’єднала два бульвари. Хоч влада і планує вже наступного року викупити будинки і розпочати роботи, у це не вірять ані продавці на «п’яному базарі», ані власники квартир у будинках, що стоять на шляху дороги.
Наталія ДЕРКЕВИЧ