В Івано-Франківську з початком війни та хвилею переселенців з’явилися дві дражливі для містян теми.
Про це міський голова Руслан Марцінків розповів у інтерв’ю «Главкому».
По-перше, це переселенці-чоловіки, до яких виникають питання «особливо від наших місцевих жінок: чому вони не служать, а їдуть до Івано-Франківська».
Марцінків розповів, що намагається пояснити жителям міста, скільки чоловіків із числа внутрішньо переміщених осіб стало на військовий облік у Франківську, чому усіх просто не можуть призвати. Він також зазначив, що наголошує і на економічному аргументі, але той не завжди спрацьовує, бо у відповідь лунає: «Наші чоловіки теж працювали, але ж пішли служити».
Другим фактором є російська мова.
«Для нас це мова окупанта, навіть на підсвідомому рівні», – пояснив міський голова.
Він зазначив, що Франківськ відрізняється від сусіднього Львова: «У нас все-таки менше туристів було російськомовних, ця мова тут до війни взагалі була рідкістю. І люди зараз, коли чують її на вулиці, дратуються».
Спеціально для внутрішньо переміщених осіб в Івано-Франківську відкрили курси української мови. У першому випуску, зазначив Марцінків, було 200 осіб, у другому – вже 250.
«Я вважаю, що це важливо в першу чергу як жест доброї волі – місцеві бачать, що приїжджі хочуть інтегруватися», – пояснив міський голова, запевнивши, що такі заходи допомагають зменшувати напругу.
Втім, додав Руслан Марцінків, якихось серйозних конфліктів між місцевими жителями та переселенцями зі східних регіонів України у Івано-Франківську за час війни не було.
До теми: Франківський університет запрошує на безкоштовні курси української мови