В Івано-Франківську продовжується епопея з нестачею шкільних підручників для учнів 4-х та 7-х класів. Попри обіцянки чиновників, цього року учні цих класів знову отримають не всі підручники. У департаменті освіти розводять руками, але запевняють, що ситуація не така вже й катастрофічна.
У вересні 2015 року через зміни у навчальній програмі школярі отримали лише половину необхідних підручників, рештою їх мали забезпечити на місцях. Якщо в області ситуацію вже майже врегулювали, то в обласному центрі вона досі не вирішена.
Раніше кожен із чиновників розповідав свою версію того, чому так сталося. Наприклад, заступник директора міського департаменту освіти та науки Наталія Микула говорила, що наприкінці жовтня 2015 року рішенням сесії міськради було виділено 1,2 млн. грн. на придбання підручників. Але оскільки Міністерство освіти та науки не розробило чіткого алгоритму їх закупівлі, то кошти спрямували на іншу потребу. В той же час директор департаменту освіти і науки Ігор Смаль стверджував, що проблема виникла через нестачу необхідних коштів і відсутність чітких договірних засад з видавництвами.
Ще в січні цього року він нарікав, що департамент оголошував два тендери на закупівлю підручників, але ніхто не брав у них участі. «Ми знайшли вихід із ситуації, уклавши прямі договори з видавництвами, без посередників. Відразу будуть перераховані авансові платежі, а після постачання книжок – повна проплата», – запевняв тоді Смаль.
Незважаючи на обіцянки чиновників, школярі знову залишилися без необхідних підручників.
Проблему переклали на батьків
Олег Паук, батько двох дітей, які перейшли якраз у 4-й та 7-й клас, нарікає, що їм видали не всі підручники. Вчителька старшого сина сказала, що частину книжок будуть заміняти старими. Тобто видаватимуть ті підручники, які є, аби діти мали можливість хоч якось вивчити матеріал. А деякі підручники будуть видавати з розрахунку на двох учнів. У молодшого сина також частина підручників є, а решту – один на двох.
«На мою думку, так не має бути. Книжки постійно друкуються, і на це виділяють величезні кошти. Зараз виходить так, що частину проблем переклали на батьків. Тепер я думаю, як забезпечити дітей книжками, які входять у перелік обов’язкових. Тобто треба або купити книжку, або скачати її, або роздрукувати. Якщо я цього не зроблю, то дитина залишиться без можливості вивчити уроки. Чому відбуваються такі речі, якщо у нас безкоштовна освіта?» – дивується чоловік.
Також він додає, що це далеко не повний перелік проблем, які лягли на плечі батьків. Адже, крім цих підручників, дітям постійно купують ще й книжки з іноземних мов та друковані зошити, що також потребує чималих коштів.
З розмов пан Олег знає, що минулого року батьки докуповували другу частину підручників і таким чином школярі, які ділили їх з однокласниками, мали весь комплект. Але він не знає, як вони в кінці року ділились ними і як зараз батьки будуть вирішувати цю ситуацію.
«Якщо купувати підручники, то один обійдеться приблизно у сто гривень. Крім того, треба зібрати ще дітей до школи, купити канцтовари, одяг, що зараз є зовсім недешевими. Не знаю, чи є сенс витрачати ще 500 гривень на підручники, які наступного року будуть неактуальні, бо поміняється програма», – міркує батько.
Справжні випробування
Як виходити з ситуації, коли в дітей немає всіх підручників, не з чуток знає Ольга Гнатюк, чиї онуки закінчили 4-й та 7-й класи. Вона розповідає, що старшому не видали «Німецьку мову», «Інформатику», «Фізику», «Алгебру» та «Геометрію», а молодшому – «Природознавство», «Інформатику», «Я у світі» та «Музику».
«Цей рік для мене був справжнім випробуванням, оскільки ми обмежуємо для дітей користування ґаджетами, а книг у потрібній кількості не було, тож доводилося дозволяти їм користуватися ноутбуком та планшетом. Звісно, що вони більше грали в ігри, ніж виконували домашнє завдання. Для двох школярів купити книги надто дорого. Тому донька купувала поступово: спочатку старшому, а пізніше молодшому», – продовжує жінка.
Однак вона каже, що це все одно не вирішило проблеми. Бо, наприклад, молодший у школі вчився за новими підручниками, а домашнє завдання виконував – за старими. Тому до школи він тягав у портфелі і старі книги, і нові.
«Я вже не могла дочекатися останнього дзвоника, коли те пекло закінчиться. Зі старшим була інша біда, бо якщо задавали домашнє завдання, то при пошуку доводилося уважно шукати книгу потрібного року випуску. Бувало, що робили не ті завдання», – скаржиться Ольга Гнатюк.
Навздогін за поїздом
Директор міського департаменту освіти та науки Ігор Смаль запевняє, що батьків розуміє, але розводить руками: вдіяти щось зараз з цим вже неможливо. Він пояснює, що ще на початках, два роки тому, департамент втратив той момент, коли це можна було зробити вчасно, а зараз «ми наздоганяємо поїзд, який поїхав».
Він зазначає, що минулого року двічі проводили тендер на закупівлю підручників, але так і не було жодного учасника. Тоді департамент уклав прямі договори з видавництвами, внаслідок чого забезпеченість підручниками, наприклад, у 4-му класі зросла з 45% до 60%.
«Видавництва по державній ціні вже не продають підручники, видання за державні кошти закінчилися. Тому якщо вони будуть додруковувати за власні кошти, то, відповідно, хочуть на цьому заробити. Тобто ми вже купили всі підручники, які були у них, а додруковувати тираж – це клопітка справа. Коли держава фінансувала, це було вигідно, а коли звертається департамент, то вже включають ринкові механізми. Зараз книги можна придбати за комерційними цінами, а не за тими, які визначила держава. Тому ми як бюджетна установа не можемо цього зробити, бо нас звинуватять у всіх гріхах», – наголошує Смаль.
За його словами, загальна забезпеченість школярів міста підручниками – 90%. Зокрема, 1 клас – 96%, 2 клас – 99%, 3 клас – 96%, 4 клас – 60%, 5 клас – 87%, 6 клас – 97%, 7 клас – 75%, 8 клас – 100%, 9 клас – 0%, 10 клас – 71%, 11 клас – 100%. Бібліотеки ще не отримали підручники для 9 класу, але їх вже завезли в область, і вони будуть розподілені між усіма школами. За попередніми даними, забезпеченість ними буде 100%.
«Катастрофічної ситуації немає. Я розумію, що окремі батьки можуть бути незадоволені, що саме для їхньої дитини немає підручників, але вже з цього року буде можливість мати їх електронний варіант. Міністерство поставило умову для видавців та авторів, щоб вони забезпечували цифровий варіант підручників, який буде розміщений на сайті міністерства, і кожен зможе скачати офіційний підручник, за яким вчаться діти, – продовжує чиновник. – Ми зараз говоримо всім про те, що потрібно відійти від практики паперового підручника і щоб був планшет, де будуть усі книги, якими можна користуватися як вдома, так і в школі».
Однак є школи, які все-таки змогли забезпечити своїх учнів підручниками на 100%. Загалом, як пояснює Смаль, на закупівлю підручників було передбачено 1 млн. 200 тис. гривень. Школам, які самостійно ведуть бухгалтерський облік, департамент виділив кошти, і вони самі закупили підручники. Зокрема, це школи №1, №5, №28 та гімназія №1.
«Ми прогоріли з тендером, а на ці заклади кошти пішли одразу, і вони закупили книги. Зараз ми вступаємо у період реформування, і може бути нова програма, яка передбачає нові підручники», – додає Ігор Смаль.
17 серпня під час засідання виконавчого комітету міський голова Руслан Марцінків доручив департаменту освіти та науки підготувати пропозиції, як можна вийти з цієї ситуації. «Якщо буде прийняте рішення, що ми зможемо закуповувати підручники за комерційними цінами, то ми зможемо забезпечити дітей підручниками», – відповів йому Ігор Смаль. Однак мер зазначив, що на такий варіант міськрада не може піти.
В той же час заступник міського голови Олександр Левицький звинуватив у всьому Міністерство освіти та науки. Мовляв, це воно міняє кожен раз підручники і змушує їх купувати.
Втім через три години після засідання виконавчого комітету Руслан Марцінків у соціальній мережі Фейсбук повідомив, що семикласникам вже довозять підручники і вони будуть ними забезпечені на 100%. Редакція «Галицького кореспондента» чекає на виконання обіцянки!
Наталя КОЗАК