Плануйте свій бюджет: 3 поради, з яких варто почати

  • Нещодавно моя подруга поскаржилася: “Ой, зовсім не залишилося грошей, треба міняти долари”. Це давній, але дуже актуальний жарт. Щоправда, далеко не всі українці вміють правильно розпорядитися своїми грошима. Основ фінансової грамотності варто вчитися з дитинства, але ніколи не пізно це зробити. Адже й тепер, у важкий для нас час, навіть маючи незначні доходи, можна навчитися правильно витрачати гроші і заощаджувати частину. 

    1. Рахуйте як бухгалтер

    Для початку заведіть щоденник спостережень, куди ви витратили свої гроші. Це можна робити у зошиті або в мобільному додатку. Під кінець місяця проаналізуйте і зробіть висновки, яких витрат можна було б уникнути. Адже ми всі робимо “емоційні” покупки, піддаючись хвилинному настрою, а потім не можемо зрозуміти, звідки “дірка” в бюджеті. Щоб уникати таких ситуацій, складайте собі список потрібних речей перед тим як іти на закупи.

    Значно заощадити можна і на платі за компослуги. Берімо приклад з європейців, які на підсвідомому рівні пам’ятають, що треба вимикати за собою світло в кімнаті та закручувати воду, коли йдеш із квартири. Саме з причин економії вони також дбають про вчасну заміну кранів і ремонт побутових приладів.  

    1. Позичайте з розумом

    Та в кожної людини бувають ситуації, коли їй необхідна стороння підтримка із грошима. Тут на допомогу прийде фінансова платформа Finprom, на якій можна оформити зручний кредит. Але, беручи гроші в позику, розраховуйте, що їх треба потім віддати. Завжди дізнавайтеся про умови кредитування і дбайте про своєчасну сплату. Адже фінансова установа зацікавлена у поверненні своїх коштів, а ви — у незаплямованій кредитній історії. З родичами та сусідами, звичайно, треба дотримуватися тих самих принципів, якщо хочете зберегти добрі стосунки.

    1. Подбайте про майбутнє 

    Пам’ятаєте, як у дитинстві ви ховали свої кишенькові гроші у скарбничку? Відновіть цю корисну звичку. Відкладайте принаймні  1/10 частину своїх прибутків — почніть формувати свою “фінансову подушку”, яка повинна бути в кожної дорослої людини. Потроху ви наскладаєте суму, що дорівнюватиме вашій піврічній зарплаті, — це буде ваш “золотий запас”. Заощаджені гроші бажано зберігати в різних грошових одиницях — доларах, гривнях та криптовалюті. А ще їх можна покласти на депозит у надійний банк і таким чином збільшити суму.

    Наступне, що вам треба навчитися робити — щомісяця розподілювати гроші на ваші цільові потреби. Приблизно половина місячного бюджету йде на необхідне: харчування, оплата за комунальні послуги, витрати на одяг, медикаменти,  бензин або громадський транспорт.  Можна порозкладати гроші в різні конверти — так буде простіше контролювати свої витрати. 

  •  Окремо 10% заробленого відкладайте на майбутню подорож або значну покупку. А те, що залишилося — 30% від вашого місячного доходу — розподіліть на інші потреби, такі як розваги, хобі та косметика. 

    Ще один важливий момент — не варто орієнтуватися на інших людей у тому, як вони витрачають гроші. Хтось може дозволити собі з легкістю витратити за один вечір суму, яка для вас є значною. Ставте у пріоритет власні потреби і можливості.

    Навчіться мудро керувати своїми фінансами — і ви не відчуватимете страху перед завтрашнім днем.

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!