Пластикові «зебри»

  • Безпека на дорозі – це найголовніше, а нечітка розмітка або взагалі її відсутність можуть стати причиною аварій.

    Досі в Івано-Франківську дорожню розмітку наносять фарбою, яка швидко стирається. Буває й таке, що про пішохідний перехід свідчить тільки знак, а від відповідної розмітки немає й сліду. Однак вже незабаром на вулицях обласного центру з’явиться нова розмітка – пішохідні переходи з пластику.

    16 лютого під час оперативної наради у виконкомі начальник Управління патрульної поліції в Івано-Франківську Дмитро Міхалець попросив мера посприяти у пришвидшенні тендеру з нанесення розміток. Він наголосив, що це велика проблема у місті. Адже, як йому доповіли, розмітку наноситимуть тільки влітку, а вже зараз до поліції є багато звернень стосовно того, коли буде нова розмітка. Однак тут поліція може тільки розводити руками – це не їхня компетенція.

    розмітка

    «Дорожня розмітка пішохідних переходів стерлася. Це спричиняє загрозу життю та здоров’ю дітям, які йдуть до школи. Намалювати розмітку зараз не дозволяють погодні умови. Проте з настанням теплої та сухої погоди ми наполягатимемо на нанесенні якісної дорожньої розмітки на всіх вулицях міста, де це можливо, – заявив Міхалець. – Водіям легше буде керувати автомобілем, а пішоходи зможуть краще орієнтуватися під час руху. Через відсутність розмітки інколи важко покарати порушника».

    Міський голова Руслан Марцінків звернувся до директора департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Михайла Смушака і сказав, що треба переходити на розмітку з пластику, яка не змивається. «Ми звикли три рази на рік розмітку робити. Хоч пластик і дорожчий, але та вартість виходить уже на вартість пластику», – зауважив він.

    Михайло Смушак відповів, що вже за два тижні у місті почнуть наносити пластикову розмітку.

    Ініціатива визріла

    Загалом пластик відрізняється від фарби для розмітки підвищеною зносостійкістю, він краще витримує як фізичні навантаження, так і вплив погодних явищ. Крім того, пластиковій розмітці притаманна підвищена еластичність, тепло- і морозостійкість. Тому вона зберігається на дорогах набагато довше, ніж звичайна фарба, і заощаджує кошти на оновлення – термін її служби сягає від 3-х до 6-ти років.

    Михайло Смушак розповідає, що ще минулого року виступав з ініціативою, щоб замість фарби наносити розмітку пластиком, оскільки така розмітка є довговічнішою. Бо, як він каже, «фарба у нас три місяці – і вже злізати почала, а пластик має три роки гарантії, а якщо не була велика інтенсивність руху, то 5-6 років він служить без проблем».

    Однак минулого року керівництво міста не хотіло робити розмітку з пластику, а зараз, за словами Смушака, на це є воля міської влади.

    Хоч розмітку з фарби, згідно з будівельними нормами, треба наносити два рази на рік (навесні і восени), у нашому місті її наносили тільки раз. І то не всюди. А з появою нової пластикової розмітки є надія, що ця проблема відступить уже на роки.

    Однак така розмітка у декілька разів дорожча, ніж розмітка з фарби. Втім, як пояснює Смушак, все ще залежить від типу пластику. Також він каже, що на перший раз будуть застосовані всі можливі типи пластику на різних вулицях, щоб визначити, який найкращий. Хоча комунальник припускає, що, можливо, так буде й надалі. Як приклад, наводить Київ, де на різних вулицях наносять різні типи пластикової розмітки.

    В Івано-Франківську будуть наносити різні типи пластику тільки на пішохідні переходи, оскільки, за словами Смушака, це першочергове завдання комунальників і в них є найбільша потреба. Але «зебри» з пластику будуть тільки на центральних капітально відремонтованих вулицях.

    Тому Галицька, Дністровська, Василіянок, Новгородська, Гаркуші, Лепкого, частково Незалежності, Романа Гурика, Володимира Великого та деякі інші вулиці вже з березня будуть мати пішохідні переходи з пластику.

  • Зараз ведуться перемовини з трьома компаніями, щоб визначити, яка з них запропонує найкращу пропозицію у співвідношенні ціна/якість. Смушак припускає, що, можливо, ці три компанії одночасно будуть виконувати роботи з нанесення розміток для того, щоб визначити, хто зробить це найякісніше і найдешевше.

    А на всіх інших вулицях пішохідні переходи будуть з фарби, але не зараз, а пізніше. «Малювати пластиком на старих вулицях, де буде робитися капітальний ремонт, де постійно вибиваюся ями – це дуже дороге задоволення», – зазначає головний комунальник.

    Ціна переходу

    Загалом на дорожню розмітку в міському бюджеті на 2016 рік закладено 4 млн. грн. Тому Михайло Смушак поки що не знає, в яку суму місту обійдеться пластикова розмітка. Але надіється, що 40-50 пішохідних переходів таки будуть з пластику.

    Один пішохідний перехід з пластику, наприклад, на вул. Галицькій обійдеться міському бюджету приблизно у 15 тис. грн. А якщо зробити його суцільним червоно-білим, то це вже буде коштувати 20-25 тис. грн. Щоправда, все ще, як було сказано, залежить від типу пластику і кількості ліній. У той же час така розмітка з фарби коштуватиме приблизно 2-3 тис. грн. «Різниця відчувається, це дуже дороге задоволення», – каже Смушак.

    «Щоб зробити у всьому місті розмітку з пластику, треба мільйонів 40, – додає він. – А їх нам ніхто точно не дасть з бюджету. Тому ми будемо наносити розмітку фарбою. Може, десь і зробимо розмітку пластиком від початку і до кінця, тобто всі лінії та позначення. Але будемо бачити і будемо виходити з бюджетних призначень».

    Однак наносити горизонтальні лінії з пластику будуть тільки на тих дорогах, де вже затверджена остаточна схема організації дорожнього руху. «Бо от нанесуть там суцільну лінію, а потім, наприклад, треба буде робити розрив цієї лінії, і, відповідно, ми розуміємо, що здирати пластик, який коштує не копійки, – це не раціональне використання бюджетних коштів», – міркує комунальник.

    У мережі «Фейсбук» досить активно обговорювали те, чи будуть пішохідні переходи з пластику безпечні для мотоциклістів та велосипедистів, мовляв, вони можуть посковзнутися. Однак  директор департаменту запевняє, що ніякої небезпеки для них немає: «Це не такий слизький пластик, як на підвіконнях у хаті. Якщо ми заїжджаємо у Польщу, то там розмітка є всюди. І якщо там не падають велосипедисти, то чому вони у нас мають падати? Нема чого ганяти!» І додає: «Люди можуть не переживати».

    Отож, франківцям залишається тільки очікувати чергового нововведення від нової міської влади і сподіватися, що воно виявиться таким же потрібним та ефективним, як нам обіцяли.

     

    Наталія КОЗАК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!