Пластиковий убивця

  • Деякі види пластику можуть бути дуже шкідливими як для організму людини, так і для навколишнього середовища.

     

    На кожному пластиковому товарі має бути вказаний матеріал, з якого він зроблений. Відсутність спеціальних символів – ознака того, що виріб украй небезпечний для здоров’я. Необхідне маркування складається з трьох стрілок у формі трикутника. Цифра всередині фігури і абревіатура під нею розкажуть про тип пластмаси і з чого вона зроблена.


    №1 (PETE або PET) – поліетилентерефталат. Найпоширеніший тип пластику. Використовується для розливу безалкогольних напоїв, кетчупів, олії, косметичних засобів тощо. Основна риса – дешевизна. Виробництво цього виду пластику не вимагає особливих витрат, цим і зумовлена його популярність. Використовувати такий пластик можна лише раз. При повторному використанні пляшка або коробка виділяє небезпечну речовину – фталат (токсичний, здатний викликати серйозні хвороби нервової і серцево-судинної систем). Підлягає переробці, один із найбезпечніших видів. Хоча в Європі і США з цього виду пластику заборонено виготовляти дитячі іграшки.

    1 (1)

    №2 (HDPE або PE HD) – поліетилен високої щільності. Відносно недорогий, стійкий до температурних впливів. Такий пластик використовується при виготовленні пластикових пакетів, одноразового посуду, харчових контейнерів, пакетів для молока і тари для мийних засобів. Піддається переробці, придатний для вторинного використання. Відносно безпечний, хоча може виділяти формальдегід (токсична речовина, яке вражає нервову, дихальну та статеву системи, може викликати генетичні порушення у потомства).

    2

    №3 (PVC або V) – полівінілхлорид. Цей вид пластику використовується для технічних цілей. Наприклад, для виготовлення пластикових вікон, елементів меблів, труб, скатертин, тари для технічної рідини тощо. Протипоказаний для харчового використання. Пластик містить бісфенол А (речовина, що веде до гормональних збоїв в організмі людини), вінілхлорид, фталати, а також може містити кадмій. Один із найнебезпечніших видів пластмаси. Під час спалювання виділяє в повітря дуже небезпечну отруту – канцерогенний діоксин.

    3

    №4 (LDPE або PEBD) – поліетилен низької щільності. Використовується для виготовлення пакетів, сміттєвих мішків. Досить широке застосування цього виду пластику зумовлене його дешевизною. Безпека відносна. ПЕТ-пакети для організму людини практично безпечні (однак не забувайте про їх вплив на навколишнє середовище). В окремих випадках тип PE-LD виділяє формальдегід. Придатний для переробки і вторинного використання.

    4

    №5 (PP) – поліпропілен. З нього роблять кришки для більшості пляшок, диски, шприци, відра, стаканчики для йогурту, упаковки для фотоплівок та іншої продукції. Використовується для виготовлення іграшок, пляшечок для годування дітей. Поліпропілен швидше зношується і менш морозостійкий, ніж поліетилен. Порівняно безпечний, але за деяких обставин може виділяти формальдегід.

    5

    №6 (PS) – полістирол. Цей тип пластику можна побачити в м’ясному або молочному відділі. З нього зроблені стаканчики для йогурту, м’ясні лоточки, коробочки для овочів та фруктів, сендвіч-панелі й теплоізоляційні плити. При повторному використанні виділяє стирол, який є канцерогеном. Фахівці рекомендують відмовитися від використання цього виду пластику або скоротити його споживання до мінімуму.

    6

    №7 (O або OTHER) – полікарбонат, поліамід та інші види пластмас. У цю групу входять пластмаси, які не отримали окремого номера. З них виготовляються пляшечки для дітей, іграшки, пляшки для води, упаковки. При частому митті або нагріванні виділяють бісфенол А. У той же час до цього типу пластмаси можуть належати екологічні види, які розкладаються.

    7

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!