Запитайте у цих хлопців що завгодно – вони знають про все на світі. Нещодавно команда молодих інтелектуалів виграла обласний чемпіонат з гри «Що? Де? Коли?». Тепер вони готуються до участі у всеукраїнських змаганнях. За кубок змагалися учасники різного віку й статусу. Ці хлопці виявилися наймолодшими та найкмітливішими.
Вони створили свою команду ще кілька років тому і назвали її доволі оригінально – «Погнута каска маленького кульгавого Мо, що злигався з бандою Уїлсона Хайс і продавав пилососи Герберту Гуверу». Однак з очевидних причин команду зазвичай реєструють просто як «Погнута каска».
До постійного складу команди належать студенти-медики Юрій Луцак, Василь Скрипник, Владислав Фіняк, Микита Білінський та лікар-інтерн Ростислав Парахоняк.
Найцікавіше, що під час інтелектуальних ігор вкрай рідко фігурують запитання з медицини, тим не менше, команда майбутніх лікарів постійно виграє. Хлопці з «Погнутої каски» кажуть, що не вміють програвати. За кілька років вони взяли участь у близько двох сотнях ігор, звідки здебільшого виходили переможцями.
Дівчат у команді поки що немає. Хоча, як зазначає Юрій Луцак, жіноча роль є доволі значною – присутність представниці слабкої статі робить гру менш напруженою. «Попри це, ніколи не варто грати в «Що? Де? Коли?» в одній команді разом зі своєю другою половинкою, – наголошує юнак. – І так само вважають чимало учасників. Тут справа в психологічному моменті. Під час гри потрібно говорити все, що тільки спаде на думку. Часто, здавалося б, найбезглуздіша нісенітниця може стати правильною відповіддю. Однак, коли поруч грає кохана людина, ти підсвідомо прагнеш бути якомога кращим, тому ретельно контролюєш свої слова і думки. Відтак легко проґавити перемогу, адже ти не використовуєш власний потенціал на сто відсотків».
У кожного учасника своя модель поведінки під час гри. Комусь легше слухати запитання із заплющеними очима, хтось обов’язково мусить записувати, а дехто краще сприймає інформацію, пильно спостерігаючи за ведучим.
До змагань хлопці готуються ретельно і багато. Кожен вишукує інформацію з тієї царини, яка йому найдужче до вподоби. Юрій Луцак – ас в географії та в маловідомих фактах. Василь Скрипник і Микита Білінський – знавці фізики, туризму і кінематографа. Ростислав Парахоняк відповідає за історію, європейську публіцистику та футбол. За час усіх ігор Ростислав не відповів лише на два запитання, що стосувалися цього виду спорту. Василь Скрипник може відмовчуватися впродовж цілої гри, а на фінальному, вирішальному запитанні «вистрілити» й принести команді перемогу.
Також учасники регулярно збираються разом та штудіюють в інтернеті різноманітні запитання, які коли-небудь траплялися в іграх «Що? Де? Коли?».
Найбільше запитань з історії, але зовсім не з тієї, яку викладають у школах та університетах. «Йдеться про різноманітні цікавинки, які невідомі широкому загалу, – пояснює Юрій Луцак. – Наприклад, ось такий випадок зі світової історії: якось в одній сімейній парі під час гарячої суперечки дружина зопалу «відрізала»: «Швидше наш сусід, маленький хлопчина, полетить на Місяць, ніж ти задовольниш жінку». Коли через багато років Ніл Армстронг полетів на Місяць, то з космосу передавав привіт своїм сусідам із дитинства. Таких історій ціла купа. Тож у нашої команди непочатий край інтелектуальної роботи».
Наталя МОСТОВА