Прозові твори українських письменників охоплюють чимало важливих життєвих тем. Наприклад, Юрій Яновський у кіноповісті «Майстер корабля» ховає за складною композицією чимало символів та образів, що надихають цінувати життя, дружбу, звичні моменти й бачити прекрасне у простих речах. А також автор знайомить із таємницями кіноіндустрії з якими пожна познайомитись в кінороманах.
Серед книг про цінності в житті знайдуться твори різних жанрів. Деякі доносять важливі смисли через гумор, а деякі — через напруження та драматизм. Повість «Земля» Ольги Кобилянської належить до останніх. З тонким психологізмом авторка описує сувору дійсність, де брат готовий піти на брата через право володіти землею. Та що насправді є цінним, що робить людину людиною?
Однією з книг про матеріальні блага та моральні якості, що змушує і сміятися, і плакати є п’єса «Сто тисяч» Івана Карпенка-Карого. Головний герой не гребує будь-якими засобами, аби збагатитися, порядність та людяність — не для нього, адже на них грошей не заробиш. Тільки от на кожного хитрого знайдеться ще хитріший — і всі отримають по заслугах.
Тут же можна згадати й інший твір цього відомого драматурга. Мартин Боруля, головний персонаж однойменної п’єси, марить отриманням дворянського титулу. Заради досягнення мети він ладен пожертвувати особистим щастям доньки, стосунками з дружиною та друзями. Тільки от щастя зовсім не у грошах чи в папірці з гербовою печаткою. Чи зрозуміє це Мартин?
Приклад книги про людську душу, що загартовується у випробуваннях — роман «Тигролови» Івана Багряного. Несправедливо засуджений радянською владою герой тікає з потяга, що перевозить в’язнів та опиняється в тайзі, ризикуючи вмерти від голоду чи морозу. Але знаходяться добрі люди, що не тільки врятують його, а й повернуть віру в людей, віру в життя. Проте герой не може забути того, хто прирік його на таку долю, та прагне помсти.
Книга про моральні цінності та істини, які виявляються не такими вже й непорушними, коли на кону стоїть власне життя — «Повія» Панаса Мирного. Протягом роману читач спостерігає за долею Христі, дівчини зі звичайної української сім’ї, чиє життя було спаплюжене системою. Зубожіння змушує героїню вдаватися до всіх можливих способів заробітку, проте, ставши на слизьку доріжку одного разу, повернутися стає неможливо.
Колоритна трагікомедія «Кайдашева сім’я» Івана Нечуя-Левицького занурює в атмосферу українського побуту та традицій. Ви поглянете зі сторони на вічні протистояння поколінь через низку кумедних ситуацій, що трапляються з персонажами твору, кожен з яких змальований яскраво та має свої особливості. Тут легко прослідковується одна з основних тем — важливість сімейних цінностей.
Щемку історію про боротьбу за свободу та особисте щастя подарував нам Михайло Коцюбинський. «Дорогою ціною» — повість про двох закоханих, що разом тікають за Дунай від панщини, від ненависної кріпацької долі. Навіть на порозі смерті вони не перестають вірити в те, що зможуть подолати будь-які негаразди й вибороти право бути вільними. Та доля вирішує інакше.