На замовлення обласної ради в рамках Програми розвитку місцевого самоврядування в Івано-Франківській області упродовж грудня 2018 року було проведено соціологічне дослідження “Стан та розвиток місцевого самоврядування на Прикарпатті”.
У період з 7 по 20 грудня дослідницько-консультаційна агенція “Galсоц” провела вибіркове репрезентативне опитування мешканців області у віці 18 років і старші.
Результати досліджень показали, що існуючою суспільно-політичною та соціально-економічною ситуацією в області повністю задоволені лише 2,3% респондентів, частково задоволені – 26%, не влаштовує існуюча ситуація 60,2% опитаних. Порівняно з результатами соціологічного дослідження, проведеного у 2017 році, кількість респондентів, незадоволених існуючою ситуацією зменшилася – з 61,3% до 60,2%.
В оцінці роботи органів місцевої влади респонденти найбільш позитивно оцінюють роботу органів місцевого самоврядування безпосередньо населеного пункту, в якому проживають – 53,5%. При цьому, діяльністю районної ради задоволені 36,5%, обласною радою та облдержадміністрацією – 23,7% та 23,8% відповідно.
Ідею ліквідації обласних та районних державних адміністрацій і передачі їхніх повноважень виконавчим комітетам обласної та районних рад підтримує в цілому 71,1% опитаних, не підтримує – 16,4%. Відзначимо, що кількість опитаних, які підтримують ліквідацію місцевих держадміністрацій, зросла порівняно з 2017 роком – з 68% до 71,1%.
В оцінці процесу об’єднання місцевих громад підтримує децентралізацію 37,4% опитаних, не підтримує – 47,5%. Що характерно, у порівнянні з 2017 роком кількість респондентів, які не підтримують хід впровадження децентралізації на практиці збільшилася – з 40,5% до 47,5%.
Водночас, на переконання більшості, об’єднання громад відбувається шляхом нав’язування об’єднання, а інтереси громад враховуються лише частково – 34,8%. Добровільно процес об’єднання громад відбувається на думку лише 13,3% респондентів. Для порівняння, у 2017 році цей показник складав 15,3%.
Ліквідацію малокомплектних та укрупнення існуючих закладів соціальної сфери на місцях (школи, лікарні тощо) позитивно сприймає лише 12,6% респондентів, однак лише за умови збереження належної інфраструктури, транспорту, покращення технічного оснащення тощо. Негативно такі процеси оцінює 70,4% опитаних, ще 17% вважає, що навряд чи такі ініціативи призведуть до якихось якісних змін.
На думку респондентів, найбільше на вирішення проблемних питань на місцях мають вплив органи місцевого самоврядування, які відображають спільні інтереси (обласна, районні ради) – 42,7% та органи місцевого самоврядування безпосередньо населеного пункту, в якому проживає респондент – 30,4%. При цьому, респонденти переконані, що саме органи місцевого самоврядування безпосередньо населеного пункту, в якому вони проживають, повинні мати домінантний вплив на прийняття рішень й повноважень відповідно – 64,1%.
В той же час першочергового вирішення місцевими органами влади потребують: зниження рівня безробіття (48,1%), стримування рівня зростання цін, інфляції (43,6%), ремонт автодоріг (42,3%). Для порівняння слід відзначити, що у 2017 році респонденти також вважали пріоритетним зниження рівня безробіття (56,9%) та стримування рівня зростання цін (45%). Ще одним першочерговим завданням опитувані визначили зменшення тарифів на комунальні послуги (52,4%).