17 листопада у світі відзначається Міжнародний день передчасно народженої дитини.
У відділенні інтенсивного виходжування передчасно народжених дітей Івано-Франківської обласної клінічної дитячої лікарні, якому в лютому 2022 року виповниться 30 років, загалом пролікували 7694 дитини. Випадки були різного ступеня складності. Лікарі відділення знають і до цього часу своїх вже колишніх пацієнтів, яким по 28 років.
Анастасія Стефанишин, асистент кафедри педіатрії ІФНМУ, лікар-педіатр, неонатолог катамнестичного центру говорить, що в деяких випадках ризик народження дитини передчасно можна передбачити під час пренатального моніторингу вагітності, але в основному це неконтрольований процес і несподіваний для батьків.
“Передчасно народжена дитина протягом тривалого часу перебуває у стаціонарі, чим більше обтяжливих факторів для її розвитку, тим більший час перебування під медичним наглядом, – каже Анастасія Стефанишин. – Процес виходження таких дітей тривалий , але ми намагаємось створити максимально комфортні умови. У відділенні в окремих випадках з мамою працює психолог. Така практика застосовується тоді, коли важливо знайти контакт з мамою, заспокоїти та всебічно підтримати. Навіть в умовах ковіду за дотримання всіх епідеміологічних умов у нас практикується спільне перебування мами і дитини разом з татом”.
Основою успішного виходження дитини є емоційне налаштування в першу чергу мами. Може бути дві дитини з патологією одного рівня, але одна мама буде налаштована негативно, а інша візьме себе в руки і одужання настає значно швидше. Це таке свого роду феноменальне явище, але воно працює.
Передчасно народжена дитина має незрілі всі функціональні системи свого крихітного організму і головним завданням медиків є створення умов для повноцінного дозрівання всіх органів і систем.
Зараз в лікарні функціонує катамнестичний центр, до якого повертаються діти, яких виписують для періодичного спостереження протягом перших трьох років життя. Також сюди скеровують дітей з факторами ризику з інших стаціонарів і з направлення сімейного лікаря до педіатра-неонатолога.
Катамнестичний центр (КЦ – далі) – це система заходів, яка розроблена для дітей, які народилися передчасно і вчасно з проблемами та потребують особливого спостереження. В КЦ працюють педіатри, неонатологи, дитячі кардіологи, офтальмологи, неврологи, ортопеди, логопеди і сурдологи. Після виписки дитині видається рекомендація, коли потрібно з’явитися в катамнестичний центр, де буде складена індивідуальна програма обстеження, вакцинації та лікування в межах одного центру.
Тетяна Гаврилишин, лікар дитячий офтальмолог, асистент кафедри офтальмології ІФНМУ розповіла про особливості зорової системи передчасно народжених дітей. Каже, діти, які народжуються передчасно мають несформовану зорову систему і за її формуванням спостерігають. Такі діти є групою ризику по розвитку ретинопатії.
“Якщо процес васкуляризації сітківки відбувається спокійно та відповідає гестаційному віку дитини, то вона підлягає подальшому спостереженню до того часу поки периферія сітківки не дозріє, – розповідає Тетяна Гаврилишин. – Процес дозрівання в ідеалі мав би закінчитись до 41-42, а інколи 45-го тижня постконцептуального віку. Якщо в процесі розвитку щось йде не так, то це може свідчити про ретинопатію. Залежно від стадійності ретинопатії обираємо лікування. Стадія 1-2 підлягають ретельному подальшому спостереженню. Стадія 3 та злоякісні форми ретинопатії: симптом плюс хвороба і задня агресивна форма підлягають негайному оперативному лікуванню( до 48 годин)”.
З грудня 2019 року операція лазеркоагуляції васкулярних зон сітківки проводиться в межах лікарні. Якщо операцію провели вчасно та якісно, то наслідків ретинопатії дитина не відчуватиме. У таких діток може розвиватися міопія, астигматизм, але таку патологію лікарі корегують.
Матеріал підготувала: Альона Вдовиченко – лікар-інтерн офтальмолог