Попит на путівки

  • Днями у соціальних мережах розпочалося активне обговорення теми літнього оздоровлення дітей із родин учасників АТО. Відповідно до норм законодавства, діти цієї категорії мають право на отримання пільгових путівок. Громадські діячі стверджують: закон належним чином не виконується, дітей не оздоровлюють, а їхніх батьків навіть не інформують. У чиновницьких кабінетах пояснюють, що зі свого боку роблять все можливе, а незабезпеченість путівками аргументують недостатнім фінансуванням, підвищенням цін на путівки та відмовами самих батьків від пропозицій на оздоровлення.

    Справа з минулого року

    Проблему недостатнього забезпечення дітей путівками порушила громадська активістка, керівник «Волонтерського сектору» Леся Качурова. Каже, в Івано-Франківську зареєстровано 630 дітей осіб, визнаних учасникам бойових дій, та восьмеро дітей, батьки яких загинули в АТО. У 2016 році заплановано оздоровити 12 166 дітей з міста Івано-Франківська. Діти пільгових категорій оздоровлюються за рахунок коштів з обласного та міського бюджетів в таких оздоровчих закладах: ДП УДЦ «Молода гвардія» (м. Одеса), ПЗОВ «Лімниця» (с. Вістова Калуського району), ДЗСТ «Перлина Карпат» (с. Витвиця Долинського району); ТОВ ЛОК ПЗОВ «Прикарпатські зорі» (с. Слобода Коломийського району); ДЛОК «Сокіл» (с. Сокіл Галицького району).

    Розпорядником бюджетних коштів на оздоровлення та відпочинок дітей є департамент освіти і науки Івано-Франківської міськради. Відповіді на запит із вказаного департаменту активісти не отримали. А на сайті знайшли інформацію про оздоровлення дітей пільгових категорій тільки в «Лімниці», з них 18 дітей учасників АТО та загиблих.

    «Попри гучні заяви та масову підготовку списків дітей по школах Івано-Франківська, ситуація повторюється аналогічно, як і минулого року. Про путівки ніхто не знає, департамент по-шпигунськи мовчить, а в кінці літа прозвучить: «Та ніхто ж не хотів їхати…»,  – припускає Леся Качурова.

    Інформації – замало

    Головний спеціаліст департаменту молодіжної політики та спорту міської ради Марія Веляник переконує, що співпрацює з головою ГО «Обласна спілка учасників АТО» Андрієм Доликом, Центром допомоги учасникам АТО в особі Тетяни Фреїшин та безпосередньо із самими учасниками АТО. Каже, інформація про путівки, а також перелік документів для їх отримання була розміщена на сайті міської ради.

    Дружина учасника АТО, журналіст Наталія Кушніренко підтримує думку, що рівень інформування населення щодо цього питання є низьким навіть попри те, що до процесу залучені кілька структурних підрозділів, а АТО триває понад два роки.

    «У школі дітей записали у список, сказали, що путівок у «Лімницю» вже немає. Натомість запропонували путівки в Коломийський табір. Дали телефон посадовця з департаменту, сказали, коли ми маємо виїжджати. Але ми так і не поїхали. Як виявилося, треба було йти в департамент з документами, там їх подавати – підтверджувати таким чином свій статус і бажання їхати на відпочинок. Тоді нас би внесли у список і виписали би на дітей путівку. Оскільки ми не прийшли, то пролетіли», – зазначає жінка.

    Коштів не вистачить

    У 2016 році з міського бюджету передбачено 600 тисяч гривень на оздоровлення дітей, в тому числі і пільгових категорій. Ці кошти практично у повному обсязі уже використані, здебільшого вони витрачені на табір «Лімниця».

    «Понад 400 путівок нам виділили з обласного бюджету. Загалом, 516 дітей пройшли оздоровлення у різноманітних закладах відпочинку. Ми очікуємо на перегляд бюджету і сподіваємося, що нам додатково виділять кошти на закупівлю понад ста путівок. В Івано-Франківській ОДА завершуються тендерні процедури, тож ми також сподіваємося, що нам нададуть додаткові путівки», – розповідає Віталій Матешко, директор департаменту молодіжної політики і спорту.

    IMG_0302-2

    За його словами, цього року за кошти з міського бюджету уже оздоровили 108 дітей із родин учасників АТО, 14 дітей-сиріт, 220 дітей із багатодітних родин, 119 дітей із малозабезпечених сімей, 26 дітей постраждалих від аварії на ЧАЕС, 23 дітей із родин внутрішньо переміщених осіб, 20 дітей-інвалідів та 39 дітей із тих, які перебувають на диспансерному обліку, пройшли оздоровлення в Івано-Франківській обласній дитячій клінічній лікарні. У «Лімниці» на цей час, без врахування останнього заїзду, оздоровилося 132 дітей.

    «Багато родин воїнів АТО хотіли, щоб діти поїхали на море, і відмовлялися від путівок в табори на території області. Але треба розуміти, що путівок, які виділяються, на всіх не вистачає. Є дуже багато охочих, і коли з’являється путівка, ми обдзвонюємо їх і дитина їде на оздоровлення», – продовжує Матешко.

    Головний спеціаліст департаменту молодіжної політики та спорту Івано-Франківської міської ради Марія Веляник розповідає: в першу чергу путівки пропонують дітям із родин учасників АТО. При цьому часто чує відмови батьків від путівок з не завжди виправданих причин.

    «Родини учасників АТО одночасно стають на чергу в благодійних, церковних, волонтерських організаціях. Наприклад, сьогодні дитині із родини учасника АТО я запропонувала поїздку в табір «Артек», перенесений у Київську область із Криму. Коли справа дійшла до оформлення документів, мама відмовилася, сказала, що син їде в Угорщину на відпочинок за програмою, запропонованою волонтерами», – розповідає вона.

    Мовляв, буває батьки відмовляються від путівок через дивні причини: «море холодне», «в дитини день народження» чи «перше причастя». «Жодній дитині з числа сімей АТО не було відмовлено, а переговорено із кожною сім’єю загиблих та поранених», – переконує Веляник.

    За даними департаменту спорту та молодіжної політики, в місті зареєстровано 24 333 дитини віком від 7 до 17 років, які мають право на оздоровлення. З них 630 дітей із родин учасників АТО і 9 дітей із родин загиблих.

    За кошти з місцевих бюджетів закуповуються путівки для усіх дітей пільгових категорій, які рівні перед законом. Щоб отримати таку путівку, необхідно звернутися за місцем проживання в управління молоді та спорту або в управління освіти, подати заяву. Після надходження путівок батькам телефонують в порядку черговості та повідомляють про ту чи іншу можливість.

    Вирішення проблеми

    «У нас є путівки із державного бюджету, за якими ми цілий рік направляємо дітей в «Молоду гвардію» в Одесі та «Артек» у Київській області. Діти учасників АТО мають право претендувати на цю путівку, оплативши 20% її вартості та витрати на дорогу. Повністю безплатними є путівки, які закуповують із обласного бюджету», – розповідає Любов Тимчишин, головний спеціаліст відділу молодіжної політики управління професійно-технічної освіти та молодіжної політики департаменту освіти, науки та молодіжної політики Івано-Франківської ОДА.

    Мовляв, уже відбувся перший тендер і за ним оздоровлення дітей з області уже завершується. А на четверту зміну, яка триватиме з початку серпня, планується проведення другого тендеру, за яким будуть закуплені додаткові путівки.

    За червень в області у стаціонарних оздоровчих таборах оздоровили 3056 дітей, з них – 333 дітей із родин учасників АТО та четверо дітей, у яких батько загинув внаслідок збройного конфлікту. Всього в області приблизно 2000 атовцівців.

    Вирішенням проблеми з непоінформованістю могла би стати публікація на сайті ОДА та міської ради інформації про перелік таборів і наявність путівок, контактні телефони відповідальних осіб, алгоритм заявки та отримання путівки, електронна реєстрація, вважає Наталія Кушніренко. Тоді стане зрозумілим, що такий великий показник, анонсований департаментами, включає і відпочинок у пришкільних таборах. А ще зменшиться коло осіб, залучених у цьому довгому процесі, а батьки самі могли б слідкувати за оновленнями, перевіряти наявність путівок, щоб обрати найкращий відпочинок для своїх дітей.

    Ірина ФЕДОЛЯК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!