Під час грандіозного фестивалю на екологічній платформі містянам покажуть, як можна жити довго і якісно, як перетворити сміття на високе мистецтво, створювати екологічне помешкання і готувати каву за допомогою сонця, а ще можна буде босоніж прогулятися сенсорними доріжками.
З 8 по 12 червня Івано-Франківськ стане культурною столицею України. «PORTO FRANKO ГОГОЛЬFEST» – міжнародний мультидисциплінарний фестиваль, спільний проект івано-франківського фестивалю «PORTO FRANKO» та «ГОГОЛЬFEST», який традиційно проходить у столиці. Цього року фестиваль проводять уперше – в Івано-Франківську. В програмі масштабного дійства – музичні, літературні, театральні заходи, кінопокази, виставки і перфоманси, які презентуватимуть на різних локаціях в історичному центрі міста. На території Палацу Потоцьких розміститься екологічна платформа.
За правилами природи
На локаціях різного екологічного спрямування виступатимуть та демонструватимуть майстер-класи досвідчені спікери-практики з України та з-за кордону, які активно борються зі споживацьким суспільством. Вони допоможуть здійснити екологічну експертизу не лише помешкання, але й життя загалом. При цьому порадять, як це зробити з найменшими матеріальними затратами.
Основою програми екоплатформи стане пермакультура, яка включає різні підходи до дизайну навколишнього середовища і способи ведення сільського господарства, що ґрунтуються на природних взаємозв’язках. Іншими словами, пермакультура вчить жити за правилами природи, не завдаючи їй шкоди, максимально ефективно використовувати вторинну сировину. Пермакультура виключає відходи. Продукція, яка вирощується пермакультурно, а не на монокультурних господарствах, містить на 26% більше білка, в 3000 разів більше каротину, на 27% більше фолієвої кислоти, на 194% більше мікро- та мікроелементів, на 88% більше вітамінів.
Гостей платформи чекають майстер-класи зі здорового харчування. Наприклад, приготування зелених коктейлів і навіть справжня хлібопекарська містерія з духмяним ароматом, який заполонить увесь центр Івано-Франківська. Відвідувачам представлять піч на кшталт трипільської, в якій випікатимуть «живий» хліб – без дріжджів, на заквасці, за старовинними українськими рецептами.
«Знання більшості людей з основ правильного харчування є жалюгідними, – каже керівник екоплатформи, голова ГО «Берегиня роду» Марія Пахолок. – Сьогодні суспільство прив’язане до супермаркетів, де можна знайти небагато натуральної їжі. Решта продуктів є «порожніми», вкрай бідними на вітаміни та мікроелементи».
Місцеві органічні виробники зберуться на площі Ринок. Акцент робиться саме на карпатських виробниках. «Людина має їсти те, що виробляється в радіусі 100 км. Це один із принципів науки повноцінного харчування в розвинених європейських країнах», – каже Марія Пахолок.
Помешкання без сміття
Особливої уваги заслуговують лекції та майстер-класи щодо того, як зробити своє помешкання більш екологічним. Презентуватимуть макет екологічного будинку з домашнім городом за всім правилами пермакультури. Розповідатимуть про біологічні фільтри для води з рослин, збір та користь дощової води, покажуть, які кімнатні рослини потрібні в оселі та які з них навіть можна додавати в салат.
Також радитимуть, як уберегтися від електросмогу. «Зазвичай у кожного в спальні є з десяток розеток, плазмовий телевізор, кілька електроламп і ще стільки ж мобільних телефонів, – зазначає Марія Пахолок. – Як у такій атмосфері можна нормально виспатися і забезпечити організмові якісний відпочинок?»
Іншою важливою темою стане правильний розподіл сміття та переробка органічних відходів удома. Спікери розкажуть, як можна ефективно використати навіть лушпиння від картоплі. «7% території України займають сміттєзвалища, – розповідає Роман Болейчук, співорганізатор екоплатформи, активіст руху сталого розвитку. – Це дуже велика площа. А кожен сантиметр землі має бути ретельно продуманий».
Крім того, гостям екоплатформи покажуть, як переробляють пластик на різні побутові речі.
Кожен охочий отримає екобуклет з картою місць в Івано-Франківську, де можна здавати вторинну сировину: батарейки, пластик, макулатуру, скло тощо. «Розвинені європейські країни навіть закуповують сміття, адже там система його переробки сформована на дуже високому рівні», – каже Роман Болейчук.
Також у програмі презентуватимуть елементи урбан-саду, де покажуть, у чому можна вирощувати рослини в місті: від простих дерев’яних ящиків до мішків, сіток і навіть чобіт. «Ми доведемо, що навіть на кількох квадратних метрах землі можна зробити рай», – переконує Марія Пахолок.
Органічна всячина
Ольга Самкевич, координатор екофестів у Рівному, член Української молодіжної кліматичної асоціації, запевняє, що відвідувачі екоплатформи зможуть навчитися майструвати сонячний концентратор, який використовує сонячну енергію для приготування їжі. Гостей цього майстер-класу частуватимуть смачною кавою, приготованою саме на сонячному концентраторі.
Організатори також обіцяють багато майстер-класів для дітей. Малеча працюватиме з глиною, насінням, соломою, зерном та іншими органічними матеріалами, адже такі заняття чудово розробляють мікромоторику. Кожен малюк зможе навчитися садити дерево.
Однією з родзинок екоплатформи стануть сенсорні доріжки для прогулянок босоніж, які будуть прокладені з гальки, тирси, каштанів… Ходьба такими стежинами є дієвим оздоровчим масажем для стоп.
Корисною акцією екоплатформи стане локація «Міняйло». Організатори закликають іванофранківців принести вже непотрібні їм, але ще у доброму стані речі: книги, одяг, прикраси, техніку тощо. Натомість кожен охочий зможе вибрати з цього асортименту те, що йому необхідне.
Марія Пахолок наголошує: основною метою екоплатформи є не просто кілька днів «пофестивалити» і розважити гостей органічними цікавинками, а залишити цінний досвід, який би якісно змінив їхні життя і планету загалом.
Наталя МОСТОВА