Партнерство за гамбурзьким рахунком

  • США та Україна є стратегічними партнерами з часів президентства Леоніда Кучми, коли офіційний Київ колекціонував подібні статуси у відносинах з іншими країнами. Події останніх днів змушують оцінити партнерство за гамбурзьким рахунком.

    7 червня відбулася телефонна розмова президентів США та України. Джозеф Байден не лише підтвердив готовність відстоювати суверенітет України під час зустрічі з Владіміром Путіним, але і запросив Володимира Зеленського відвідати Білий Дім у липні, після свого повернення з європейського турне. Очевидно, це максимум, на який може розраховувати Київ у сьогоднішньому діалозі з Вашингтоном на фоні власного смикання на треку євроатлантичної інтеграції та імітації здійснення системних перетворень.

    Пікантна деталь: про доцільність провести переговори з Зеленським Сполученим Штатам нагадував… його попередник та політичний опонент Петро Порошенко. На початку травня він передав непублічний документ про співпрацю України та США (так званий non paper) держсекретарю Ентоні Блінкену, на початку червня закликав до цього делегацію американських конгресменів, яка перебувала в Україні під час візиту до країн пострадянського простору.  Більшої пікантності ця обставина набуває, якщо врахувати, що посол України у США Оксана Маркарова досі не вручила вірчі грамоти, хоча вже півтора місяця перебуває у Вашингтоні.

    Низка українських політиків допускає помилку, вважаючи, що головне у двосторонніх відносинах зі США – сподобатися Джозефу Байдену. Їх нічому не навчила спроба оточення Володимира Зеленського у 2019 році за будь-яку ціну сподобатися адвокату Дональда Трампа Рудольфу Джуліані, яка зрештою спричинила суттєві політичні проблеми для 45-го президента США. Насправді США значно більше зацікавлені у системних та реальних перетвореннях в Україні, ніж у показових шмаганнях того чи іншого громадянина України. Навіть якщо це Андрій Деркач чи Олександр Дубінський – українські парламентарії, яким інкриміновано спробу втручання у вибори в США в інтересах Росії та на яких накладено санкції.

    Від Володимира Зеленського не вимагають привезти у своєму багажі до Вашингтону «скальп» олігарха та бізнеспартнера президента Ігоря Коломойського, набагато важливіше змінювати систему, намагатися вирвати корупційні пагони, яких не бракує у різних сферах економіки.  Партнерство Україна – США має підтверджувати власний стратегічний характер на інституційному рівні. І тому зменшення з 275 мільйонів до 250 мільйонів доларів бюджетного запиту Пентагона на 2022 бюджетний рік – це теж сигнал, на який необхідно реагувати.

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!