Нещодавно з робочим візитом Прикарпаття відвідало міжфракційне депутатське об’єднання «ВПО України». У рамках поїздки парламентарі зустрілися з представниками місцевої влади, волонтерами, громадськими активістами та представниками міжнародних організацій, які на Прикарпатті опікуються ВПО.
«Галицький кореспондент» поспілкувався зі співголовою міжфракційного об’єднання «ВПО України» Максимом Ткаченком.
– На Прикарпаття прибули Віцепрем’єр-міністр Ірина Верещук та парламентарі, які належать до міжфракційного депутатського об’єднання «ВПО України». У ході робочої зустрічі, які питання вдалося вирішити?
– Найперше хочу подякувати Ірині Верещук і міністерству реінтеграції за допомогу і підтримку в плані активізації роботи з переселенцями в різних міністерствах. До створення об’єднання про проблеми переселенців говорили, проводились міжвідомчі наради, але єдиного координаційного штабу з проблем ВПО створено фактично не було. Після засідання нашого об’єднання рішення про створення такого штабу було ухвалене і з квітня 2023 року він почав працювати.
Сьогодні Прикарпаття демонструє кращі показники в Україні щодо координації роботи, створення прихистків, всебічної підтримки вимушено переміщених осіб дотримання прав людини. Франківщина має чималий досвід роботи з ВПО. Завдяки проведенню великої кількості координаційних зустрічей та робочих нарад з міжнародними донорами є можливість проводити ремонтні роботи на об’єктах довготривалого перебування ВПО, облаштовувати дитячі майданчики, навчальні та освітні простори для дітей, організовувати навчання для фахівців соціальної роботи, освітян, медичних працівників, керівників центрів розміщення ВПО та ін.
– В Україні налічується близько п’яти мільйонів внутрішньо переміщених осіб, які опинилися перед величезними викликами і проблемами. Якої підтримки потребують люди, які залишилися без домівок?
– Потрібно покращити комунікацію між державою і ВПО. Людям, які втратили дах над головою, треба створити такі умови, щоб вони йшли працювати, допомагаючи економічному фронту нашої країни. Держава та ми, парламентарі, маємо сказати, що крім реалізації прав ВПО, є ще й обов’язки.
Дуже малий відсоток ВПО працюють і ми вивчаємо цю проблему. Якщо перший рік вручення гуманітарних пакетів – це було слушно, то зараз такий підхід не допомагає вирішити проблему. Ми зобов’язані мотивувати ВПО, щоб вони працювали, платили податки, інтегрувалися в громади, розвивали регіон. Кожен повинен долучатися до нашої перемоги. Потрібно працювати або йти захищати державу.
До прикладу, в Івано-Франківську відбувся ярмарок вакансій, де лише 12 роботодавців знайшли потенційних робітників, а загалом було 48. Є вакансія, є претендент, а хтось не погоджується йти працювати.
На сьогодні, зі слів міністра соціальної політики Оксани Жолнович, припинили виплати для ВПО, які виїхали за межі країни – близько 115 тис. осіб, які прибули з територій, що нині вже не є тимчасово окупованими і не вважаються такими, де ведуться бойові дії, та мають придатне для проживання житло – це ще 25 тис. людей, 10 тис. людей, які повернулись додому, а 9,5 тис., які померли.
З 1 вересня виплату припинять тим ВПО, які придбали авто, купили нерухомість чи землю на суму більше 100 тис. грн; мають на депозитному банківському рахунку понад 100 тис. гривень тощо.
Усі ці кроки спрямовані на те, щоб допомогу від держави отримували, справді, ті люди, які її потребують.
– Які пропозиції залишаються непропрацьованими на місцевому та законодавчому рівнях?
– Українці мають відчувати підтримку і турботу з боку держави. Люди повинні отримати дах над головою, адже на окупованих територіях зруйноване все вщент. Багатьом родинам немає куди повертатися.
Наше об’єднання активно працює над вирішенням цього питання. Наприклад, на балансі у профспілок є величезна кількість нерухомості, яка не використовується за призначенням. Це може стати ресурсом, що забезпечить тимчасовим житлом мільйони переселенців. Такий жест оцінять і міжнародні донори, які у свою чергу можуть допомогти з коштами для модернізації будинків, покращення умов проживання та ін.
– Над якими завданнями планує працювати в подальшому міжфракційне депутатське об’єднання «ВПО України»?
– Плануємо опікуватися питанням переселенців поза Україною. Проте фізично комітет не встигає, бо всі сили кинуті на допомогу ВПО.
З колегами по об’єднанню ми чітко розуміємо, що людей, які тимчасово перебувають за кордоном, потрібно повертати додому. Думаємо про алгоритм дій, в тому числі на законодавчому рівні, адже цих українців набагато більше, ніж ВПО.