Позики створюють ілюзії

  • На Святвечір, 6 січня, в Івано-Франківську, у мікрорайоні Пасічна, знайшли повішеним чоловіка. Ймовірно, він скоїв самогубство через кредити, які взяв в організаціях, що видають гроші онлайн. Це далеко не перший випадок в Україні, та й, зрештою, на Прикарпатті, коли боргова яма штовхає людину на те, щоб накласти на себе руки.

    Три роки без самогубств

    У Головному управлінні Національної поліції в Івано-Франківській області повідомили, що відкрили кримінальну справу за ч. 1 ст. 115 КК України з додатковою позначкою «Самогубство» та розпочали досудове розслідування, аби об’єктивно з’ясувати всі обставини смерті чоловіка. У тому числі перевіряють і версії доведення потерпілого до самогубства.

    Правоохоронці кажуть, що якщо встановлять, що людину довели до самогубства, у тому числі представники колекторських фірм, то відкриють кримінальну справу за ст. 120 КК України.

    «Одночасно інформуємо, що доведення до самогубства (ст. 120 КК України) передбачає вчинення дій у вигляді жорстокого поводження з потерпілим, його шантаж, примус до протиправних дій або систематичне приниження людської гідності та карається обмеженням волі на строк до трьох років або позбавленням волі на той самий строк», – коментують у поліції.

    Крім цього, зазначають поліцейські, якщо під час вимоги повернення боргу колектори застосовували погрози насильства над потерпілим або його близькими родичами, їхні дії охоплюються ст. 355 КК України (примушування до виконання цивільно-правових зобов’язань) та караються виправними роботами на строк до двох років або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до двох років.

    Це єдиний такий випадок за останні три роки. У поліції кажуть, що впродовж 2019-2021 років слідчі розслідували 11 кримінальних проваджень: до правоохоронців звертались люди зі скаргами на те, що колекторські фірми чи представники банків змушують їх до повернення боргу із погрозами застосування насильства. Втім в жодному випадку потерпілі не покінчували життя самогубством.

    Борги почали затягувати

    А історії з погрозами трапляються значно частіше. 27-річний франківець Олег Л. розповідає, що у 2019 році в нього раптово вийшов з ладу телефон, терміново потрібні були гроші, а до зарплатні залишалось ще два тижні. Тож Олег вирішив позичити гроші онлайн. Він побачив, що умови, аби отримати кошти, дуже прості: декілька хвилин – і 2000 гривень вже були на карті.

    «Мене це заманило, бо гроші позичали на пару днів, а оскільки я брав там кредит вперше, обіцяли безвідсоткову позику. До того ж, кошти можна було отримати, надавши паспорт, ідентифікаційний код і доступ до онлайн-банкінгу, а це якраз те, що мені було потрібне. От я і вирішив, що скоро їх поверну і все буде гаразд. Оці умови дуже швидко заманюють і створюють ілюзію, що в позиках немає нічого поганого», – каже Олег.

    Першу позику франківець закрив одразу через три дні. Та на цьому історія не закінчилась. Наступного разу чоловік позичив кошти через пів року у тій же організації, знову оплатив, і його затягнуло позичати там гроші у разі потреби.

    Та коли вкотре Олег взяв чергову позику, зарплату затримали, і вчасно повернути борг не вдалося. Відсотки почали наростати щодня…

    «Я звільнився з роботи, і чомусь потягнуло знову на кредит, вірив у те, що я його поверну. Тоді я взяв 2500 гривень, наступного разу взяв 3000, а з них повернути мусів уже 18 000. Така-от космічна сума набігла мені за чотири місяці. Я брав один за другим кредит, аби погасити інші, вже і забув, де скільки позичав, а відсотки ж нікуди не зникали…», – продовжує розмову Олег.

    Поки чоловік закривав одні борги, наростали інші. Вже і дзвінки почались із фірм, аби повертав кошти. Дзвонили і до родичів, і до друзів. Говорили, що Олег шахрай, погрожували блокуванням рахунків у банку і автоматичним списанням коштів з картки. Чоловік розумів, що потрібно якнайшвидше повернути гроші, аби сума не зросла ще більше.

    «Коли я підписував договір на сайті, а це просто перечитав договір в загальному і поставив галочку, то мови там не було про те, що вони будуть вишукувати родичів, друзів. Мені дуже соромно перед ними, бо мене звинувачували в шахрайстві, а я ж нікого не обманював», – бідкається франківець.

    Минуло вже пів року, як Олег розрахувався з боргами. Позичати гроші там більше не планує. Переконаний, що краще попросити допомоги у друзів чи родичів, а не в різних «конторах».

    Погрожували поламати ноги

    Іншу історію розповів франківець Валерій Д. Рік тому він вперше взяв 10 різних кредитів, кожен з них був до 3000 грн. Віддав гроші майже одразу. А за тиждень взяв в однієї фірми ще один кредит вже на 10 тисяч гривень.

    Гроші хлопець не повернув. Тоді почались дзвінки від фірми, а згодом від колекторів. Погрожували родичам поламати ноги, якщо не повернуть гроші. Навіть старенькій бабусі дзвонили і погрожували. Згодом колектори почали видавати себе за працівників поліції. На це родичі хлопця теж не реагували.

    «Добре, що родичі допомогли віддати частину грошей, також я звернувся до юриста, який порадив, що робити в таких ситуаціях. Та і я перестав відповідати на повідомлення та дзвінки. І не знаю, за яким збігом обставин, але мене перестали турбувати колектори, а згодом і зовсім борг анулювали», – говорить Валерій.

    Колектори з журналістами малослівні

    «Галицький кореспондент» вирішив і собі зателефонувати в організації, де швидко видають гроші, аби дізнатись про умови позики. Та виявилось, не все так просто. В частині фірм на дзвінки відповідає оператор, а в інших говорили прямо: ми вам нічого не скажемо, звертайтесь до інших фірм. Після кількох десятків безуспішних дзвінків ми пішли шукати в Івано-Франківську подібні організації. Ці теж у відповідь казали те саме: шукайте когось іншого…

    І ми таки знайшли. За словами Марії С., якщо людина хоче позичити гроші, то треба взяти паспорт громадянина України, ідентифікаційний код і заповнити заявку, де потрібно вказати номери трьох поручителів. Крім документів, у фірмі питають, де людина проживає, з ким, чи одружений/заміжня, тобто збирають максимум інформації про особу. Мінімальна сума позики – дві тисячі гривень, а максимальна – 25 тисяч. Видають гроші лише особі, яка досягла 21-річного віку.

    Поручителями виступають батьки в обов’язковому порядку, якщо позичальнику 21-25 років.

    «При першому зверненні ми даємо до 10 тисяч максимум. Не треба ні довідки про доходи, ні нічого. Укладаємо договір, бо якщо людина зникне кудись, то хтось же має виплатити борг. Ці дані надсилаються у кредитний відділ, і там вже перевіряють людину. За ідентифікаційним кодом дивляться, чи є у неї якісь виконавчі провадження (борги з виплати комунальних послуг, аліментів, інших кредитів), тому що до нас приходять різні люди, які ходили по різних банках, де понабирали кредитів, відповідно, вони вже мають величезні борги, – каже Марія. – Якщо ж все окей, то видаємо людині гроші, в іншому разі – не даємо».

    Щодо відсотків, вони залежать від суми і терміну, на який людина позичає гроші. Мовляв, коли дають кредит, то намагаються видати його на 4-6 тижнів. Бо якщо розбити суму на рік, то боржник може й забути про нього. А так знає, що має виплатити у найкоротший термін, інакше наростуть великі відсотки.

    «Диких» колекторів майже нема

    Адвокатка Зоряна Івасишин пояснює, що у липні 2021 року прийняли новий закон, який регулює прострочену заборгованість, і цей закон вніс зміни до багатьох інших законів про банки. Основні зміни полягають у тому, що колекторів приструнили.

    «Колектори вели себе надто зухвало, – каже адвокатка, – тому для них встановили обмеження, що вони всі мають бути зареєстровані. Якщо ж вони не внесені в колекторську базу, то ніхто з ними співпрацювати не буде. От, наприклад, якийсь банк має багато боржників. Одним лотом торгів він продає цю інформацію колекторам. Але колектор має право брати участь у торгах, тільки якщо він зареєстрований в базі, інакше – зась».

    Тепер турбувати боржника колектори не можуть після 19:00 години, не можуть звертатись до працівників, не можуть шантажувати чи погрожувати. За порушення на вимагачів можна накласти штрафні санкції, які сягають від 300 до 600 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, а інколи від 3000 до 6000 (з 1 грудня 2021 року один неоподаткований мінімум – 2393 грн). Або і зовсім виключити з реєстру колекторів.

    «Зараз ситуація змінилась на краще. Ці кредитори йдуть на розмови, погоджуються розстрочити борг. Якщо рік-два тому приходили до мене люди і бідкалися, що робити з колекторами, які не дають спокою, то зараз «диких» колекторів майже нема», – говорить адвокатка.

    Борг після смерті не перекладається

    Якщо ж людина, яка взяла борг у фірмі, де швидко видають гроші, померла, то на родичів борг не перекладається. Втім законом передбачено, коли борги переходять у спадщину. Для того, щоб стягнути борг, спершу спадкоємець має успадкувати якесь майно. І не просто має його отримати, а повинен написати заяву до нотаріуса про вступ у спадщину. Інакше ніяк.

    «Якщо у банку дізнаються, що людина померла, то вони мають певний період, щоб звернутись до нотаріуса і заявити: я – кредитор. Тож коли хтось буде вступати у спадщину, то лише в цьому випадку будуть стягувати зі спадкоємця борги. А ці установи, де швидко дають гроші онлайн, таке навряд чи будуть робити», – каже Зоряна Івасишин.

    Взагалі коли колектор телефонує до людини, то він має надати впродовж п’яти днів документи, які підтверджують інформацію про борг. Без документів телефонувати до людей вони не мають права.

    Уляна ПИЛИПЕЦЬ

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!