Вона розповіла про три пріоритети ЄС.
Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн закликала прискорити процес приєднання України до ЄС та відкрити всі переговорні кластери у 2025 році.
Про це вона сказала під час виступу у Європарламенті, передає Суспільне.
Президентка ЄК зазначила, що на сьогодні у ЄС є три пріоритети:
1. Підтримати оборону України — застосувати “стратегію дикобраза”.
За словами фон дер Ляєн, Європа вже підтримала Україну 50 мільярдами євро військової допомоги, але зараз потрібно перейти “від логіки допомоги до логіки інтеграції наших оборонних галузей”. Це центральний елемент нашої Білої книги “Готовність до 2030”.
“Ми заохочуємо наші держави-члени розміщувати замовлення безпосередньо в оборонній промисловості України. Тому що це найефективніший і економічно вигідний спосіб підтримки військових зусиль України. Ми зосереджуємося, зокрема, на оборонних технологіях та інноваціях. Наша мета разом з Україною – зробити її настільки сильною, щоб вона була неперетравною для потенційних загарбників”, — сказала вона.
2. Завершити поступову відмову від російського викопного палива.
За словами президентки ЄК, доходи від викопного палива залишаються ключовим джерелом фінансування російської військової машини.
“Наш головний інтерес безпеки — припинити фінансування військової скрині Путіна. А для цього ми повинні припинити витрачати мільярди на імпорт російських енергоносіїв. Я знаю, що в Європейському парламенті є явна більшість за це. У листопаді минулого року ви проголосували за заборону будь-якого імпорту російського викопного палива”, — сказала вона.
Фон дер Ляєн зазначила, що в ЄС “дехто все ще каже, що ми повинні знову відкрити кран російського газу та нафти”.
“Це було б помилкою історичного масштабу. РФ не раз доводила, що вона ненадійний постачальник. Путін уже скорочував постачання газу в Європу в 2006, 2009, 2014, 2021 роках і протягом всієї війни. Скільки ще потрібно, щоб вони вивчили урок? Залежність від Росії погана не тільки для нашої безпеки, але й для нашої економіки. Наші ціни на енергоносії не можуть диктуватися ворожим сусідом”, — сказала вона.
3. Прискорити шлях вступу України до Євросоюзу.
“Це не лише прагнення України. Це може бути найсильнішою гарантією безпеки. Ми наполегливо працюємо з Україною, щоб відкрити перший кластер переговорів про вступ і відкрити всі кластери у 2025 році. Приєднання України до нашого Союзу є найбільшою гарантією справедливого та тривалого миру”, — наголосила фон дер Ляєн.
Шлях України до Євросоюзу
Президент Володимир Зеленський 28 лютого 2022 року підписав заявку на членство України в Європейському союзі за спеціальною процедурою.
Уже 23 червня 2022 року Європейська рада на саміті у Брюсселі надала Україні статус кандидата в ЄС. Київ має провести декілька важливих реформ, пов’язаних, зокрема, з верховенством права, олігархами та корупцією. Загалом їх сім.
Прем’єр-міністр Денис Шмигаль 26 вересня 2023 року повідомив, що на урядовому рівні усі рекомендацій Єврокомісії повністю виконані та Україна готова до наступного кроку.
8 листопада 2023 року Європейська комісія рекомендувала Раді Європейського союзу розпочати процес перемовин про вступ України до Євросоюзу. Рада Європейського Союзу 21 червня 2024 року підтвердила затверджений раніше на рівні послів ЄС мандат на переговори про вступ з Україною до блоку. Перемовини розпочалися 25 червня у Люксембурзі.
Нагадаємо, у лютому президент Литви Гітанас Науседа запропонував назвати орієнтовною датою вступу України до Європейського Союзу 1 січня 2030 року. Він заявив, що безпека Європи залежить від безпеки України.