Чи не кожного року мешканці Івано-Франківська стають відомими через власні вчинки або ситуації, які з ними трапляються. «Галицький кореспондент» зібрав теми, які обговорювали найбільше у 2020 році.
Чоловік на ялинці
Одного січневого дня, одразу після Нового року, франківці мали нагоду спостерігати, як чоловік виліз на головну ялинку міста, щоб поправити ілюмінацію, яка йому чимось не сподобалась.
Корекція святкового освітлення закінчилась для франківця невдало: його зняли з ялинки муніципальні інспектори і викликали на місце події працівників поліції.
Казусні ситуації, які трапляються з головною ялинкою міста, не є новими для мешканців Івано-Франківська. Одного разу ялинка впала внаслідок сильного вітру, на щастя, ніхто не постраждав, оскільки в той час Вічевий майдан був порожнім. Тоді наслідки негоди ліквідовували аварійні служби.
Мішок цементу в подарунок
На одній з оперативних нарад міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків подарував мішок цементу керівникові комунального підприємства «Івано-Франківськводоекотехпром» Роману Кімачуку за те, що багато людей скаржиться на часте проведення підприємством земельних робіт.
Не тільки працівникам «Водоекотехпрому» дістався мішок цементу, а й газовикам, які теж нагрішили з розкопками.
Додамо, що мешканці часто скаржаться, що після проведення службами робіт розкопки або не засипають взагалі, або упорядковують лише частково, що спричинює масу незручностей.
Гей не може бути патріотом?
Руслан Марцінків є одним із найпопулярніших мерів України. Він також відомий як завзятий захисник традиційних цінностей.
Перед обранням на посаду міського голови Марцінків заявив, що гей не може бути патріотом. Цінності є одні – це Бог і Україна, вважає він.
Пізніше, у вересні, міський голова повторив свої слова про несумісність понять «гей» і «патріот». І пояснив, що не змінить думку, адже, будучи депутатом Верховної Ради України, «надивився цього достатньо».
Скандальні роми
Окрім заяв, що гей не може бути патріотом, міський голова втрапив у скандал через висловлювання в бік ромів.
Мешканці міста часто скаржились на те, що представники ромської національності обкрадали їх, нав’язливо жебракували, а часом і вимагали гроші. Тож у квітні на одній з оперативних нарад мер Івано-Франківська публічно доручив працівникам поліції вивезти ромів у Закарпатську область.
Люди сприйняли цю ініціативу по-різному. У соціальних мережах чимало франківців стали на бік Марцінківа. Однак через це доручення на міського голову було відкрите кримінальне впровадження.
Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков не залишив поза увагою цей випадок. «Позиція міського голови є неприпустимою! Національна поліція – не каральна машина, пане Голово, Україна – не «совок», Франківськ – не князівство!» – прокоментував тоді міністр.
Згодом франківського мера викликали у поліцію на допит, який мав відбутись 28 квітня. Марцінків на нього прийшов, проте його адвокат – ні, оскільки був на іншому судовому засіданні. Відтак допит перенесли на 1 травня. Згодом мер Франківська назвав кримінальну справу проти нього надуманою.
Через декілька днів міський голова вперше прокоментував скандал із ромами. Він зазначив, що жодної дискримінації у своїх словах не бачить, і пояснив, що говорив про осіб, які тривалий час не дотримувались карантину. За його словами, роми проживали у сквері, чіплялися до людей, були без масок та рукавичок.
Як зазначив тоді мер, поліція сама попросила надати транспорт, аби доправити ромів додому. Йдеться про конкретних 20 осіб, які прописані в Іршавському та Свалявському районах. Проти осіб ромської національності, які проживають та прописані в місті, очільник Франківська нічого не має. Каже, що справа лише у недотриманні окремими ромами карантинних норм.
Очільник Франківська наголосив, що відкритий до подальшого діалогу та спільної роботи з ромською громадою. Пообіцяв ромам допомогу із харчуванням, одягом, а також у вирішенні правових та медичних питань.
МАФи в Івано-Франківську
Ще одна болюча тема для мешканців Івано-Франківська – МАФи, або малі архітектурні форми.
Взагалі це питання в нашому місті досить делікатне. Його часто обговорюють в соціальних мережах. Мешканці Івано-Франківська особливо обурені встановленням МАФів у центральній частині. Пояснюють це тим, що кіоски псують історичну атмосферу міста. Такої ж думки і начальник управління інфраструктурної політики департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою, урбаніст Назарій Рогів. Він вважає, що в ідеальному місті МАФів не повинно бути. Однак наразі наша країна не має надпотужної економіки, тож на цій стадії економічного розвитку малі архітектурні форми допустимі. Втім мають бути чіткі правила, яких повинні дотримуватись всі підприємці.
В Івано-Франківську, на жаль, часто трапляються порушення, коли МАФи ставлять на шляху пішоходів. Часто цим грішать на зупинках громадського транспорту. Рогів пригадує, колись в історії міста був період, коли підприємцям давали дозволи на встановлення точки торгівлі за умови, що збоку вони облаштують місце зупинки для транспорту. Бізнесменам тоді було вигідно зробити МАФ якомога більшим, а людям віддати те, що залишилось. Часто цієї території було замало, і це створювало незручності пасажирам громадського транспорту та клієнтам магазинчиків.
Логічніше було б геть забрати МАФи, а вільну територію використати для розміщення зручного павільйону для очікування транспорту, решту ж – віддати перехожим. На жаль, таких проблемних точок, як на Галицькій біля «Прикарпаття», в Івано-Франківську багато.
Конфлікти у комунальному транспорті
Не меншого резонансу у соціальних мережах набули ситуації у комунальному транспорті, де пасажири часто конфліктували з водіями. У кожної зі сторін була своя правда. На два табори розділились і думки іванофранківців: одні підтримували водіїв, інші – пасажирів.
Нещодавно у мережі Фейсбук активно обговорювали ситуацію з маршрутом № 50 «Вул. Дністровська – с. Підпечери». Зі слів очевидиці Ірини Ільків, дівчину, яка хотіла сісти в автобус, не впустили жіночки, які сиділи в ньому. Вони сказали, що автобус тільки для підпечерівських, а для неї є багато інших маршрутів. Також жінка розповіла, що на кожній зупинці, коли люди заходили в автобус, жительки Підпечер перепитували, чи це з їхнього села.
Випадок прокоментував голова ОТГ Руслан Марцінків. Мер сказав, що зараз досить складна ситуація через обмеження перевозити пасажирів не більше, ніж кількість сидячих місць, і попросив, щоб люди формували черги на зупинках. «Все ж таки до Підпечер пішки не підеш, а від ринку до «Космосу» можна пройтися», – став на бік підпечерців Марцінків.
Чим заважають скульптури?
Комунальне майно у свідомості деяких громадян ще з радянських часів залишається “нічиїм”, і тому в таких людей нерідко виникає бажання його привласнити чи поламати.
У квітні з двору на вулиці Коновальця «файні ґазди» викопали десять півтораметрових туй. А у липні цього року невідома жінка викопала троянди з клумб у парку Шевченка.
Також останнім часом в Івано-Франківську активізувалися вандали, які знищують та псують атракції міста. В соціальних мережах часто повідомляли про те, що в різних частинах Івано-Франківська, зокрема у парку імені Шевченка, хулігани понищили пластикового динозавра, композицію з фігур слонів, а також дерев’яну скульптуру жар-птиці.
На період новорічно-різдвяних свят у центральній частині міста встановили фотозони, які виготовили учні будівельного ліцею Івано-Франківська. Не встигли франкцівці та гості міста зробити фото, як мер Руслан Марцінків повідомив про те, що фотозони знищили хулігани.
Вандали дістались навіть до урн на міському озері. Їх вони покопали ногами і повідривали дерев’яні елементи.
На жаль, не всі випадки розкриваються правоохоронцями.
Уляна ПИЛИПЕЦЬ