Продовження конфлікту: представники ТЦК зустрілися з жителями Космача

  • На зустріч прийшли переважно жінки.

    У Космачі на Івано-Франківщині приблизно 300 місцевих жителів прийшли на зустріч з представниками обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки обговорити питання мобілізації. Її організували через події, які відбулися у Космачі 6 лютого, передає “Суспільне”.

    На зустріч з представниками ТЦК та СП прийшли переважно жінки, хоча у бесіді запевняли, що їхні чоловіки “не ховаються під їхніми спідницями”. Заступник начальника Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Роман Боднар розпочав зустріч такими словами:

    “Усі згідні, що держава потребує оборони й захисту в цей момент? Бо якщо ні, то немає сенсу обговорювати. Є таке розуміння? Добре”.

    Заступник начальника Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Роман Боднар

    Конструктивної розмови не вийшло — присутні перебивали одне одного, вигукували російські наративи: чому депутати не йдуть воювати, чому жителі сходу України не боронять державу, цікавилися зарплатами працівників ТЦК та СП, пропонували, щоб повістки роздавали жінки.

    Представники ТЦК зустрілися з жителями Космача
     

    Також присутніх цікавило, чому в Україні не оголошений стан війни. Деякі з космачан вигукували, що не проти мобілізації, але вимагали, щоб вона була справедливою.

    Зустріч тривала орієнтовно три години.

    З Космацької територіальної громади мобілізували 1% жителів

    За словами заступника начальника обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Романа Боднара, з Івано-Франківської області від початку повномасштабного вторгнення мобілізували орієнтовно 2% людей від усього населення регіону.

    Представники ТЦК зустрілися з жителями Космача
     

    “У нас часто мусується, що воює лише захід України. Шановна громадо, насправді — це зовсім не так. А якщо ми говоримо про вашу громаду, то це зовсім-зовсім не так. З Космацької територіальної громади мобілізували 1% жителів, з них — восьмеро переселенців”, — каже Роман Боднар.

    У коментарі “Суспільному” він розповів: напередодні конфлікту у Космачі, 5 лютого, працівники ТЦК вручали повістки у селі. Робили це з дотриманням чинного законодавства.

    Зі слів Романа Боднара, у Космацькій громаді — найменше призваних на одиницю населення в області. Тож, не зважаючи на події, які відбуваються тепер у Космачі, представники ТЦК та СП продовжуватимуть мобілізацію.

    Голова Космача Мохначук: “Громада не проти мобілізації”

    Голова Космацької громади Дмитро Мохначук каже: від початку великої війни понад 120 жителів громади пішли воювати. Зараз боронять країну 43 людини з Космача і 15 — з інших сіл громади.

    “Громада не проти мобілізації, громада — за перемогу, за Україну, повірте мені. Космач — дуже патріотичне село і, напевно, буде. Не те, що, напевно, а обов’язково буде. Дуже багато допомагають як волонтери, так і люди. Наші хлопці воюють, маємо шість загиблих героїв. Але люди хочуть, щоби все було у правовому полі”, — говорить Мохначук.

    Реакція поліції

    Упродовж чотирьох днів, з 6 лютого до обіду 9 лютого, відколи жителі Космача почали блокувати роботу працівників ТЦК та СП, реакції СБУ та голови Ради оборони Івано-Франківської області Світлани Онищук не було.

    Поліцейські 7 лютого відкрили кримінальну справу через побиття двох жінок та дитини у Космачі за ч. 2. ст. 296 (хуліганство, вчинене групою людей) Кримінального кодексу України. Тоді натовп накинувся на водійку в авто, сприйнявши її за представницю територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

    Представники ТЦК зустрілися з жителями Космача
     

    За словами начальник сектору комунікації поліції в області Андрія Яцківа, до поліції також надійшли дві заяви проти Іванни Ванджурак. Одна з учасниць акції заявила, що Іванна автомобілем наїхала на її ногу, ще одна колективна заява — від приблизно сотні жителів Космача, які написали, що відео, які оприлюднила Іванна, принижують їхню честь і гідність. Ці повідомлення поліція зареєструвала і проводить перевірку.

    “Антимобілізаційна істерія в соцмережах — робота російських спецслужб”

    На Facebook-сторінці Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки відреагували на ситуацію в Космачі.

    “Заворушення у Космачі були викликані фейковими повідомленнями про те, що планується роздача повісток приїжджими жінками. Антимобілізаційна істерія в соцмережах інспірована російськими спецслужбами. Їхня мета — розкол українського суспільства та дестабілізація українського тилу. Мобілізація — життєво необхідний процес. Без достатньої кількості особового складу на фронті неможливо стримати російський натиск”, — йдеться у дописі.

    “Російські дезінформаційні сили дуже люблять використовувати справжні історії”

    Заступник директора Центру демократії та верховенства права Ігор Розкладай у коментарі “Суспільному” розповів, що ситуація в Космачі могла виникнути як наслідок російської дезінформації. З його слів, одним з методів інформаційної війни РФ проти України є таргетування чи мікротаргетування авдиторії через вкиди в локальні чати у соцмережах.

    “І можна під виглядом місцевого жителя проникати в групи й вкидати на кшталт “кума свата, братова щось там бачила, чула” чи от “сам бачив, як вчора хтось когось “запакував”. І це все досить сильно діє на людей, тому що всі, очевидно, бояться, всі стривожені. Без сумніву, багато людей не дуже хочуть іти воювати через різні обставини. І, відповідно, на цьому якраз і грають — на емоційних страхах, чутках, реальних ситуаціях”, — пояснює Ігор Розкладай.

    Представники ТЦК зустрілися з жителями Космача
     

    За його словами, часто російські дезінформатори використовують реальні ситуації як інструмент пропаганди.

    “Російські дезінформаційні сили дуже люблять використовувати справжні історії. Тобто, десь когось “запакували”, впіймали, і є відео. Відповідно, ці відео запаковуються вже в іншу обгортку — пропагандистську — і розповсюджуються соціальними мережами. Мовляв, “от, дивіться, так буде з усіма” або “будуть усіх так ловити”. Хоча це може бути одиничний кейс”, — продовжує заступник директора Центру демократії та верховенства права.

    СБУ відкрила кримінальне провадження

    Слідчі Служби безпеки України в Івано-Франківській області розпочали кримінальне провадження. Про це у коментарі “Суспільному” 9 лютого повідомила речниця СБУ в Івано-Франківській області Марія Римар.

    “Управління вивчає обставини інциденту, що відбувся в селі Космач Косівського району Івано-Франківської області. Зокрема, мова йде про факти ймовірного перешкоджання законній діяльності Збройних сил України. Наразі розпочато кримінальне провадження за ч. 1 ст. 114-1 Кримінального кодексу України, у межах якого буде надана правова оцінка діям учасників інциденту”, — сказала Марія Римар.

    Читайте також: Представник поліції Івано-Франківщини анонсував посилення служби після сутичок у Космачі

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!